Kjo ishte shqiptarja që u bë gruaja më e zgjuar në planet. Ja pse e gjithë bota përulet para portretit të saj - Bota Sot
Kjo ishte shqiptarja që u bë gruaja më e zgjuar në planet. Ja pse e gjithë bota përulet para portretit të saj

Ndryshe

E enjte, 15 nëntor 2018

Kjo ishte shqiptarja që u bë gruaja më e zgjuar në planet. Ja pse e gjithë bota përulet para portretit të saj

Më: 9 shkurt 2018 Në ora: 16:16
Elena Lucrezia Peshkopia

Pa dyshim që shqiptarët kanë lënë gjurmët e tyre kudo në bot. Pak e njohur nga shqiptarët, por shumë e njohur kudo në botë, sidomos në Akademitë e mëdha, është dhe Elena Lucrezia Peshkopia.

Elena ishte me origjinë shqiptare. Ajo është gruaja e parë në botë që në vitin 1678 ka arritur të marrë doktoraturën në filozofi. Gjatë shekullit ku jetoi ajo ishte gruaja më e ditur në Europë.

Statuja e Elenës që u gjet në Universitetin e Padovës, një prej universiteteve më të vjetër dhe ndër më të njohurit në Europë, dëshmon për vlerat e arritjeve të jetës së saj. Portreti i saj është gjithashtu edhe në dritaren e qelqit rreth 7 metra të lartë në bibliotekën “Frederick Ferris Thomson” në kolegjin Vassar të Nju Jorkut në SHBA ku Elena është portretizuar duke mbrojtur tezat e saj mbi Aristotelin.

Elena Peshkopia lindi në Venecia në 1646, ajo përfundoi shkollën e shqiptarëve “Santa Maria dhe San Gallo” në Venecia (Scuola di Santa Maria e di San Gallo degli Albanesi).

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test