Zbuloni fshatin ku të vdekurit nxirren nga varri dhe fillojnë një jetë të re - Bota Sot
Zbuloni fshatin ku të vdekurit nxirren nga varri dhe fillojnë një jetë të re

Ndryshe

Zbuloni fshatin ku të vdekurit nxirren nga varri dhe fillojnë një jetë të re

Më: 1 mars 2018 Në ora: 19:54
Fshati i të vdekurve

Ndoshta nuk do ta besoni, por ekziston një fshat i quajtur si “fshati i të vdekurve”.

Jetesa e çuditshme është fotografuar në Sulawesin e Jugut në Indonezi, ku të afërmit e varrosur nxirren nga arkivoli për t’u veshur me rroba të reja dhe për t’iu pastruar kockat.

Rituali i vdekjes i popullit Torojan nuk beson se dikush ka ndërruar jetë.

Image

Kështu që ata trajtohen si një anëtar i familjes dhe vendosen natën në shtrat për të fjetur.

Gjithashtu u jepet ushqim dhe pije si edhe përfshihen në bisedat familjare.

Image

 

Ata u japin gjithashtu cigare, i ndërrojnë, i lajnë dhe jetojnë me ta.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test