Delfinët po vazhdojnë të ngordhin dhe askush nuk e di pse - Bota Sot
Delfinët po vazhdojnë të ngordhin dhe askush nuk e di pse

Ndryshe

Delfinët po vazhdojnë të ngordhin dhe askush nuk e di pse

Më: 4 mars 2018 Në ora: 23:15
Delfinët

Kjo mund të jetë një sëmundje mister.

Shkencëtarët janë të habitur nga dhomat që i kanë mbushur me delfinë të ngordhur, të cilët lahen në ujërat e plazhit afër Rio de Janeiro në Brazil. Më shumë se 100 delfinë të ngordhur janë gjetur nga Gjiri i Sepetibas në muajin e kaluar dhe askush nuk mund të kuptoj një arsye pse.

Delfinët e pajetë gri janë kthyer në një shkallë, duke ngordhur deri në katër ose pesë në ditë që nga mesi i dhjetorit, dhe shifra aktuale përfaqëson më shumë se 10 përqind të popullsisë lokale, që mendohet të jetë në rajonin e 800 delfinëve.

Ky është një numër shqetësues i madh dhe konservatorët po përpiqen me zili për të identifikuar se çfarë ndodh me ngordhjene tyre. Lëkura delfin, gjaku dhe kocka janë duke u ekzaminuar për gjurmë të baktereve ose viruseve, raporton Elaina Zachos në National Geographic.

“Ne kurrë nuk e kemi përjetuar këtë më parë,” tha biologu Leonardo Flach nga Instituti Boto Cinza për Aicha El Hammar në ABC News . “Është një tragjedi.”

“Një ditë ne do të gjejmë kufoma delfin që janë meshkuj dhe të rritur, dhe të nesërmen, femra dhe të vegjlit e tyre, por shumica e tyre janë të dobët dhe me lezione të thella të lëkurës.
Sipas Flach, deri në 70 ose 80 përqind e popullsisë së delfinës lokale mund të ngordhin nëse një sëmundje e lidhur me patogjen është gjetur si fajtor kryesor. Për një nga përqëndrimet më të larta të delfinëve në botë, kjo do të ishte shkatërruese.

“Ne shpresojmë të jemi në gjendje të bëjmë më shumë presion ndaj zyrtarëve për të na ndihmuar për të shpëtuar delfinët”, thotë Flach . “Përndryshe do të jetë shumë vonë.” 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test