Vajza transformon buknerin e Luftës së Dytë në një shtëpi me tre dhoma gjumi e cila tani ka një vlerë marramendëse - Bota Sot
Vajza transformon buknerin e Luftës së Dytë në një shtëpi me tre dhoma gjumi e cila tani ka një vlerë marramendëse

Ndryshe

Vajza transformon buknerin e Luftës së Dytë në një shtëpi me tre dhoma gjumi e cila tani ka një vlerë marramendëse

Më: 5 mars 2018 Në ora: 20:02
Elisabeth

I vendosur në shkëmbinjtë e Fundit të Tokës në Cornwall, bunkeri i vitit 1942, i cili u përdor për të ruajtur shkëmbinjtë e Britanisë kundër nazistëve, tani është një shtëpi njëkatëshe.

Pas luftës, bunkeri ishte lënë pas dore për dekada dhe ishte përdorur vetëm për të mbjellë patate. Asgjë nuk ka ndryshuar nga jashtë, por brenda ka një transformim të mahnitshëm.

Toka u përdor vetëm nga fermerët për të mbjellë dhe korrur patate.

Gjatë Luftës së Dytë Botërore, bunkeri u shfrytëzua në mënyra të ndryshme, duke përfshirë ndihmën për të drejtuar pilotët, për të zbuluar spiunë nga lart dhe për të mbrojtur një stacion vital te kullave te kabllit në afërsi të Porthcurnos.

Ajo u ble me një vlerë neto prej 143,000 paund nga 42 vjecarja,Elisabeth. Sidoqoftë, gjërat nuk ecen normalisht për Elizabetën, dhe e detyruan atë të shiste shtëpinë e saj per tu zhvendosur ne kete bunker.

Kam pasur prona të tjera që unë do të kisha jetuar. Por kriza ekonomike me detyroi ti shes.

Procesi i ndërtimit ishte shumë i vështirë.

U deshën shumë para, më shumë sesa pritej “, tha Elizabeth.

Dhoma e gjumit dikur ishte njësi e qarkullimit të ajrit që ventilonte strehimin, i cili ishte 24 orë në ditë

U deshën më shumë se një muaj të ndertohej impianti ujites (i nevojshëm për të kompensuar mungesën e dritareve dhe shpëtimin e zjarrit)

Një nga dy banjot e saj.

Ata tani janë plot ngjyra, të lëmuar dhe me stil pavarësisht se janë ndërtuar në vitin 1942.

Dhe në sajë të kullës pranë Porthcurno BT, Strutton mund te perdore wi-fi.

Elizabeth me gjysmë zemre ka në plan ta shesë vendin për të qenë më afër punës, ku bunkeri është në treg për £ 275,000.

“Ndonjëherë te duhet të lëvizesh, por me të vërtetë unë mund të jetoj këtu përgjithmonë. Është e bukur dhe e veçantë, “tha ajo.

Image
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
    test