Si sulmon një dhelpër në Antarktikë - Bota Sot
Si sulmon një dhelpër në Antarktikë

Ndryshe

E enjte, 18 tetor 2018

Si sulmon një dhelpër në Antarktikë

Më: 19 maj 2018 Në ora: 14:16
Si sulmon një dhelpër në Antarktikë

Në kohë të verës, kur temperaturat janë të nxehta tërë ditën, zogjtë pinguinë janë shpezët të cilat e pushtojnë vendin.

Zakonisht ata rrinë në shkëmbinjë për t’u mbrojtur nga dhelprat.

Mirëpo, një dhelpër e uritur mund të bëjë çmos për të marrë ushqimin e saj.

Fillimisht dhelpra tenton që t’i ndjekë, mirëpo zakonisht kjo mënyrë nuk i funksionon, prandaj e përdorë metodën të cilën e karakterizon.

Fshihet mes shkëmbinjëve dhe pret kohën e duhur për sulm.

Shpezët janë tashmë preja e saj, mirëpo jo çdo herë ka fat…

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test