Liqeni që zhduket disa herë në vit - Bota Sot
Liqeni që zhduket disa herë në vit

Ndryshe

E shtunë, 20 tetor 2018

Liqeni që zhduket disa herë në vit

Më: 3 qershor 2018 Në ora: 23:02
Liqeni

Liqeni i njohur si "Desappearing Tarn" ka emocionuar udhëtarët dhe fotografët në Tasmania pasi u pa në gjendje të rrallë këtyre ditëve. Ai ndodhet rreth gjysmë rrugë deri në majën malore të Mt. Wellington, 1271 metra i gjatë. Ky është vendi ku pjesa më e madhe e vitit është në të vërtetë e thatë.

Pamja e sipërfaqes së ujit të këtij liqeni për shumicën e udhëtarëve ishte një dëshirë e pa përmbushur, transmeton KosovaPress.

Ata pak që kanë kapur liqenin, sidomos përmes kamerave, dëshmojnë se uji i këtij liqeni ka një ngjyrë të kaltër të pabesueshme. Këtë vit, skena është e mrekullueshme, thonë ata, sepse askush nuk kujton se aq shumë ujë u mblodh në liqen, kështu që në pjesët më të thella të liqenit, ai duket si një safir, transmeton KosovaPress.

Skena të tilla zakonisht mund të hasen pothuajse ekskluzivisht në natyrën e paprekur të bregut të parajsës së pashkelur tropikale. Është një sipërfaqe si një pishinë olimpike, dhe ndodhet në shpatet e malit.

Liqeni është aq i rrallë sa edhe në Tasmania shumë, deri më tani, ishin skeptikë për ekzistencën e saj, duke pohuar se në realitet bëhet djalë për një mit të udhëtarëve. Zhdukja e liqenit ndodh për shkak të thatësirës së madhe dhe reshjeve të pakta të shiut, ndërsa uji zhduket përmes zgavrave tokësore, ndërsa kur bie shi ai mbushet serish.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test