Zbulohen skeletet e 56 fëmijëve të cilët u sakrifikuan ‘për të qetësuar Zotat’ - Bota Sot
Zbulohen skeletet e 56 fëmijëve të cilët u sakrifikuan ‘për të qetësuar Zotat’

Ndryshe

E mërkurë, 17 tetor 2018

Zbulohen skeletet e 56 fëmijëve të cilët u sakrifikuan ‘për të qetësuar Zotat’

Më: 10 qershor 2018 Në ora: 07:48
Pamje nga video

Skeletet e 56 fëmijëve që besohet se janë sakrifikuar për të qetësuar perënditë janë zbuluar në Peru.

Besohet se fëmijët, që u gjendën së bashku me mbetjet e 30 lamave, u vranë si pjesë e një rituali pas rënies së një shiu të madh dhe përmbytjeve të shkaktuara nga El Nino, që shkatërruan rajonin rreth 600 vite më parë.

Fëmijët i përkasin qytetërimit të lashtë Chimu. Varri masiv i bashkohet një numër të tjerë varresh 'sakrifikuese' të Chimu.

Skelete të tjera të fëmijëve janë zbuluar këtë vit në rrethin e Huanchaco të qytetit bregdetar të Trujillo në verilindje të Perusë.

Arkeologët thanë se vargu i zbulimeve tregon se Huançaco ishte 'një vend i sakrificës njerëzore së paprecedentë në historinë e botës'.

Fëmijët janë të moshave 6-8 vjeç dhe 11-14 vjeç. Ata janë varrosur në mes të viteve 1.200 dhe 1.400 pas Krishtit.

Mystery of the biggest child sacrifice in history: Archaeologists probe... on Vidnews.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test