Gjendet një krijesë misterioze në Afrikë - Bota Sot
Gjendet një krijesë misterioze në Afrikë

Ndryshe

E martë, 23 tetor 2018

Gjendet një krijesë misterioze në Afrikë

Më: 10 qershor 2018 Në ora: 19:14
Krijesa

Mbetjet e kalbura të një krijesë misterioze të detit u gjetën në një plazh në Namibi, duke lënë shkencëtarët të habitur.

Studiuesit gjetën mbetjet e krijesës së gjatë 6 metra të gjatë në bregun e Parkut Kombëtar Dorob.

Kafsha e çuditshme dukej sikur ngjante në balenë dhe delfin, por gjendja e avancuar e dekompozimit e bënte të vështirë identifikimin.

Shkencëtarët fillimisht thanë se nuk kishin idenë se çfarë ishte, megjithatë, tani që kafsha mund të ishte një balenë.

Nëse është kështu, kjo shënon vetëm herën e dytë që një nga kafshët është gjetur në Namibi që nga viti 2000.

Kërkuesi nga Projekti Namibian Dolphin (NDP) Simon Elwen tha se në shikim të parë, nuk kishin idenë se për çfarë lloj specie bëhej fjalë.

“Trupi i kësaj kafshe ishte në një gjendje të avancuar dekompozimi duke e bërë të duket më shumë si një balenë. Megjithatë, besojmë se kemi të bëjmë me një balenë", tha ai.

Balenat me formë si torpedo kanë gojë të lakuar me një pamje paksa të buzëqeshur. Ato banojnë në rajonet me ujë të thellë.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test