Një breshkë 45-vjeçare bie në rrjetat e peshkatarëve - Bota Sot
Një breshkë 45-vjeçare bie në rrjetat e peshkatarëve

Ndryshe

E mërkurë, 17 tetor 2018

Një breshkë 45-vjeçare bie në rrjetat e peshkatarëve

Më: 11 qershor 2018 Në ora: 15:48
Ilustrim

Breshka e llojit Kareta-Kareta me një peshe prej 40 kg ka rënë mëngjesin e sotëm në rrjetat e peshkatarëve të Orikumit.

Peshkatari Sherif Durmishi shprehet se kjo breshkë është rreth 40-vjeçare dhe është e llojit Kareta-Kareta.

Sipas tij, breshka nuk ka asnjë shenjë dëmtimi dhe është me shëndet të plotë. Priten që të vijnë specialistët e zonave të mbrojtura që ta matrikullojnë dhe më pas ta lëshojnë në det.

Sipas tij, afrimi i këtyre specieve ka ndikuar edhe nga moratorium, por dhe ngrohja e ujërave. Kohët e fundit, bën me dije peshkatari Durmishi janë shtuar rastet kur në rrjetat e peshkatarëve bien gjallesa të rralla, ku kjo ka ardhur si pasojë e moratoriumit, por edhe ngrohjes globale.

“Është e vërtetë”, shprehet Durmishi “se ka disa persona të papërgjegjshëm që gjuajnë me dinamit, por ne si peshkatarë kemi filluar të monitorojmë çdo person duke lajmëruar organet kompetente”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test