Vetëvrasjet te të rinjtë japonezë thyejnë rekordin 30 vjeçar - Bota Sot
Vetëvrasjet te të rinjtë japonezë thyejnë rekordin 30 vjeçar

Ndryshe

Vetëvrasjet te të rinjtë japonezë thyejnë rekordin 30 vjeçar

Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 13:28
Foto ilustrim

Vetëvrasja te të rinjtë në Japoni ka shënuar shifrat më të larta në tri dekadat e fundit.

Kështu ka bërë të ditur Ministri i Arsimit, duke treguar se në vitin 2016/2017,  250 fëmijë të shkollave fillore kanë kryer vetëvrasje, raporton BBC.

Ky numër është pesë fish më i lartë se vitin e kaluar, dhe më i larti i regjistruar që prej vitit 1968. Fëmijët kanë raportuar probleme familjare, si dhe ngacmime nga bashkëmoshatarët në shkolla.

Japonia ka shkallën më të lartë të vetëvrasjeve në botë, edhe pse kohët e fundit janë raportuar ulje të vetëvrasjeve, megjithatë fenomeni mbetet tejet shqetësues.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...