Tingulli i “frikshëm” që u dëgjua në tërë planetin - Bota Sot
Tingulli i “frikshëm” që u dëgjua në tërë planetin

Ndryshe

Tingulli i “frikshëm” që u dëgjua në tërë planetin

Më: 29 nëntor 2018 Në ora: 23:06
Foto ilustrim

Valët sizmike misterioze të mbledhura nga stacionet e monitorimit nga Madagaskari në Kanada kishin më shumë të ngjarë të shkaktohen nga një vullkan nën shtratin e detit, pohon një ekspert i tërmetit.

Teoritë se çfarë e shkaktoi zhurmën e fshehtë shkonin nga një tërmet i ngadaltë në një sërë meteoresh të pazbuluar.

Por një shkencëtar që ka studiuar listat tha MailOnline se dridhja ishte ‘pothuajse me siguri’ e shkaktuar nga një shpërthim vullkanik nënujor të nivelit të ulët në verilindje të Mayotte.

Universiteti i Plymouth Geology Graduate dhe Themeluesi i Buletinit të Tërmeteve në Mbretërinë e Bashkuar Jamie Gurney thanë se nuk kishte asnjë ide nëse një sinjal i ngjashëm global i kësaj natyre ishte vërejtur ndonjëherë.

Shkencëtarët po punojnë për të kuptuar se çfarë nxiti valët misterioze në atë ditë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
test