Kryetarja e Komunes se Gjakoves, Mimoza Kusari Lila ngushellon familjen Stavileci - Bota Sot
Kryetarja e Komunes se Gjakoves, Mimoza Kusari Lila ngushellon familjen Stavileci

Ngushëllime

Kryetarja e Komunes se Gjakoves, Mimoza Kusari Lila ngushellon familjen Stavileci

Më: 15 gusht 2015 Në ora: 20:19

E dashura familje Stavileci,

Të nderuar kolegë, intelektualë dhe miq të profesor Esat Stavilecit,

Me dhimbje dhe pikëllim të thellë, sot morrëm lajmin e hidhur për humbjen e intelektualit, juristit parimor, profesorit universitar, akademikut të shquar dhe bashkëqytetarit tonë, profesor Esat Stavileci.
Kosova dhe shiptarët në përgjithësi sot humbën një personalitet të dalluar të jurispudencës, njeriun e intelektit, autorin e shumë veprave që padyshim në çdo hap të jetës së Tij la gjurmë identifikuese për shtetin dhe të ardhmen!
Akademik Esat Stavileci ka krijuar emër të madh në shkencën Kosovare, duke na ofruar gjithmonë studim të drejtë të çështjes shqiptare.
Ne, morrëm lajmin që më së paku do të donim dhe prisnim, por vdekja nuk pyet dhe na i rrëmben edhe më të mirët, më të duhurit dhe më të nevojshmit. Andaj, duke qenë krenarë që si bashkëqytetar i ynë, profesor Esat Stavileci dha kontribut voluminoz në nivelet akademike, përherë do ndjejmë boshllëkun e krijuar nga humbja e kësaj figure të madhe të shoqërisë sonë!
Shumë të lumtur që ju patëm e jashtëzakonisht të pikëlluar që ju humbëm, profesori ynë i përjetshëm!

Me pikëllim,

Mimoza Kusari – Lila
Kryetare e Komunës së Gjakovës

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat