​Kryeministri ngushëllon familjen Bajçinca - Bota Sot
​Kryeministri ngushëllon familjen Bajçinca

Ngushëllime

​Kryeministri ngushëllon familjen Bajçinca

Më: 30 dhjetor 2015 Në ora: 16:09

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Isa Mustafa, ngushëlloi Familjen Bajçinca pas ndarjes nga jeta të studiuesit dhe profesorit të shquar të gjuhës shqipe, Isa Bajçinca.

Në telegramin e kryeministrit Isa Mustafa thuhet:

E nderuara familje Bajçinca,

Me pikëllim dhe dhimbje të madhe e morëm lajmin për ndarjen nga jeta të studiuesit të shquar të gjuhës shqipe, profesorit të devotshëm, Isa Bajçinca.

Profesor Bajçinca, me punën dhe përkushtimin e tij të dalluar për dekada të tëra, në studimin, ruajtjen dhe përcjelljen e njohurive rreth gjuhës shqipe, ka dhënë kontribut të madh për dijen shkencore dhe kulturën shqiptare.

Ndarja nga jeta e profesorit eminent Isa Bajçinca është humbje e madhe për familjen, për miqtë, për kolegët universitarë, studentët dhe për tërë shtetin e Kosovës.

Në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe në emrin tim, Ju shpreh ngushëllime për humbjen tuaj të madhe.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat