“Të lindurit e pa vakët” - Bota Sot
“Të lindurit e pa vakët”

Opinione

“Të lindurit e pa vakët”

Nga: Hafiz Shala Më: 21 dhjetor 2018 Në ora: 00:00
Hafiz Shala

Nuk kamë pretendim që te behëm zëdhënes apo krah i asnji subjekti politik ne Kosovë respektivishtë i asnji partie politike sepse nuk i takojë asnjerës,por,per qdo veprim apo mosveprim apo veprim i pavendë sipas mendimit tim,dua ta shprehe qëndrimin publik,që nuk do të thotë që edhte edhe i drejte.

Titulli i ketijë shkrimi “Të lindurit të pavaktë”,i dedikohët Partisë Social Demokrate e cila,si e lindur e pakohe,ashtu sikur munde te lindin edhe femijt defektë,në momentin më kritik per vendin,kur u qkëputën nga trungu i cili i rriti i afirmojë dhe,ju mundesojë që ti njof dikushi bile edhe të ngritën,të afirmohën dhë të respektohen nga elektorati nën emrin e Levizjes Vetevendosje e cila ishte më e zeshmja,më agresivja dhë kundershtuesja e te gjitha veprimeve të pushtetit aktual kunder intetrsave të Republikës së Kosovës deri të akti,do ta quaja edhe i tradhetise nga predidenti i vendit i cili nen flamurin e Kosovës por më ate të Serbisë në xhep,haptas dhë pa pikë fytyre,kaloje në anen armikut tonë shekullor duke i zbatuar më përpikëri kërkesat për ndarje dhë shkeputje të përmbi 30% të pjeses më të vlefshme me pasuri mbi dhë nentokësore,asetet që e kanë mbajte gjalle jo vetem Kosoven por edhe ish Jugosllavinë.

E degjova nji Deputet të këssjë partie i cili vjelli akuza të rënda nga për ish “shtepinë” e tijë dhë lavdata ndaj partis së tijë,për mue ende të pabindëshme dhë të paargumentuara përpos nji sjellje sikur fëmijë i llastuar kur ja merr mendja se eshtë bere dhe është pjekur më shume se prindi.
Keta të lindurit e pavakët,athue a mos ja kanë pi duhanin tinez Albin Kurtit si kryetar prapa shpindës së tijë?!.
Duke e percjellur edhe opinionin e gjere gjithëshqiptar,është nji vlerësim së Albin Kurti nuk është i korruptuar dhë nuk është keqpërdorues i parase së taksapagueve të Republikës së Kosovës(nese ka ndonje deshmi,lë të ma tregojë kushdo më argumente dhe do ta terhjeku këte mendim timin).
Kur zoti Kurti doli publikishte dhë kritikojë kompanin”Devolli”per bizneset më Serbinë në dëmë te prodhimeve vendore,edhe Deputetin tani të LDK-se Ramiz Kelmendin(i cili edhe pas vurjes së taksës 100%. ndaj prodhimeve serbe,perseri deklaroje së do të bashkpunojë edhe me tejë me ta),asnjeri deri me sotë e askush nuk e bëri nji denoncim të ketillë publik.

Pas kesajë,vertete duel se dikush paska punue pas shpindës së Albin Kurtit,kur u zbulue shetitja e Shpend Ahmetit me jahten e Devollve që kjo nuk ishte praktike e sjelljeve të kryetarit të partisë nga e cila u rriten,u ngritën dhë në funde,në sheje “mirenjohjeje”,ja kthyen shpindën në mënyren më të pandershme dhë tinzare.Askush as që pretendonë që të behët rob i asnji “autoktati” qoftë ai edhe Albin Kurti,por,a mos eshtë veprim i cili për disa,pra edhe qartja e hesapeve të punve te pandershme.

PSD-ja,thur lavdata për “Rezoluten” per bisedime më Serbin si nji “kontribut shume i qmuar” në krijimin e grupit të “unitetit” i cili gjoja po ja “pamundësojka”Thaqit të vendosë krye ne veti,por,në asnji moment nuk ju shkojë mendja qe para së ky “grup shpetimtar” i Kosovës të krijohet,nuk i kerkuan Presidentit që se pari të raportojë para Kuvendit per bisedimet e deritanishme ku edhe të kerkohej llogari per veprimet e gabuara dhë të dëmshme për Kosovën dhë,ne baze te nji analize dhe vleresimi,të largohët presidenti që ta perfaqësojë Kosovën për pikat që duhet te precizohën më Rezolute dhë rrolin ta marrë Qeveria nën mbikëqyrjën e Kuvendit si i vetmi organ kompetent pëe të vendosur për bisedimet perfundimtare nese ato arrihen më Serbinë..

Pse PSD-ja nuk që e sinqerte deri ne funde më pjesen me të madhe të opozites por,ju bashkangjite pakicës qe në nji menyre i bjene së është pjesë e kessjë Qeverie pakicë (nën hije)e cila u favorizue më caktimin e Shpend Ahmetit(siq e quajti dikush,pulë) në krye të delegacionit.
Nese PSD-ja e akuzonë opozitën shumice se po luftone për pushtet,athere,ju veq u futët në pushtet për tu tregue “votuesve “(që nji zotë e dinë se sa do ti kanë), dhë sa “progresiv dhë prokosovë janë”.Këto,nuk po shkojkan bashke sepse,poenta kryesore ishte dhë eshte që Thaqi as mos të jete pjese e delegacionit i cili bashkë me Edi Ramen dhe Viqiqin në baze te Marreveshjës se Nishit,pjesa veriore e Kosovës ti ipët Seerbisë.Pra,ju të lindurit e pavakët,jo që nuk e ndihmuet Kosovën por edhe ju u betë argat te Serbise bashkë në trojkën: Rama,Vuqiq,Thaqi.
Edhe njihere,përshendese dhë mburrem me formimin e ushtrise,perkrahu bojkotimin e 100% të prodhimeve të Serbisë,duke mos leshuar pe ju lutem para asnji presioni kushdoqoftë ai,por,dy gjera ketu dukën të shemtuara: Hashim Thaqi Kryetar shteti dhe Komadant Suprem i Forcave të Armatisuravtë Kosovës.Kjo i bjene,sikur bakllavës me i qitë uthull.
Pra,femiu i lindur i pavakët,nuk është gjithmone e sigurte se do të rritët zhvillohet dhe të jetoje normal.Por,hipokrizia vertetë nuk paska fund.

PS.Autori është Anëtar i Bordit të Lobit Shqiptaro Amerikan në SHBA.Mendimi eshte personal.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...