Bashkimi nuk bëhet duke "importuar" kudro të dyshimta ! - Bota Sot
Bashkimi nuk bëhet duke "importuar" kudro të dyshimta !

Opinione

Bashkimi nuk bëhet duke "importuar" kudro të dyshimta !

Nga: Prof.Dr.Mehdi HYSENI Më: 11 janar 2019 Në ora: 18:50
Prof.Dr.Mehdi HYSENI

Shqipëria nuk është në krizë për kuadro, por nga korrupsioni mafioz, nga pasiguria, nga varfëria, nga papunësia, nga pabarazia dhe nga padrejtësia.

Prandaj, nuk  është fare e këshillueshme, që të ashtquajturat "kuadro deficitare" kosovare, të pëzihen si Serbia në punë të brendshme të Shqipërisë  (2013-2019) !

Sipas ligjeve dhe Kushtetutës në fuqi të Shqipërisë (1998) dhe sipas normave të së drejtës ndërkombëtare, shtetasit shqiptarë të Kosovës, të Maqedonisë, të Malit të Zi dhe të Serbisë (edhe nëse e kanë shtetësinë fiktive të Shqipërisë) nuk kanë asnjë të drejtë të zgjedhen dhe të emërohen presidentë, ministra, kryeministra,  zëvendëskryeministra, deputetë, presidentë, këshillëtarë etj. në institucionet dhe në organet shtetërore të Republikës së Shqipërisë, pavarësisht se i përkasin të njëjtit komb shqiptar,  sepse shteti është diçka tjetër, nuk është kombi.

Parapëlqehet se ata farë “ekspertësh” kosovarë, të ikin nga Shqipëria (sepse kjo ka mjaft kuadro politike dhe diplomatike, edhe për të eksportuar),  le kthehen t’i ndihmojnë Kosov֝ës, e cila ka më së shumëti nevojë për kuadro të mirëfillta si politike, ashtu edhe diplomatike,  e të mos sorollatën, duke “shitur mend” nëpër Tiranë, që gjoja  “veza t’i tregojë pulës” se si duhet bërë politika, diplomacia dhe dejtësia e një shteti me  histori dhe me traditë më se 100-vjeçare.

Çfarë i duhen  Shqipërisë “gazetarë”, “analistë”,  “këshillëtarë” dhe “ministra” nga Kosova, kur  ajo të tillë ka për “eksport” ?!

Pse dhe çfarë iu kanë dashur disa gazetarë dhe analist֝ë  të Kosovës, ( të cilëve  askush nuk ua varë në Kosovë, (sepse “kombëtarisht qenkanë të krimbur”, siç shkruajnë masmediat shqiptare), që kryeministri Edi Rama i paska bërë “këshillëtarë, ministra dhe nënministra” të qeverisë së tij. Ky fenomen i pazakonshëm për qeveritë e derisotme të Shqipërisë (1945-2019), nuk do t’i sjellë asgjë të dobishme dhe të vlefshme politikës kombëtare e as ndërkombëtare të Republikës së Shqipërisë, sepse atafarë këshillëtarësh dhe ministrash po të kishin qenë me vlerë dhe me kredibilitet sigurisht se do të vepronin në Kosovë, e cila 100 herë më shumë se Shqipëria, ka nevojë specialistë të fushave të ndryshme (sidomos në politikë dhe në diplomaci).

Shqipëria nuk ka asnjë nevojë për të “importuar specialistë” (liderë politikë dhe diplomatë) nga Kosova, kur kjo vetë vuan nga “sëmundje” e tillë), sepse ka me qindra e mijëra të tillë si brenda Shqipërisë, ashtu edhe në diasporë (në Evropë dhe në Amerikë).

Derisa kemi dy shtete të pavarura, të cilat as de fakto e a de jure ende nuk janë bashkuar në kuptimin e së drejtës ndërkombëtare e as në kuptimin e së drejtës historike si një komb dhe si një shtet i vetëm, atëherë nuk ekziston kurrfarë nevoje për improvizime dhe për parada politiko-propagandistike (që në prapavijë kanë interesa të ndryshme politike, tregtare,  biznesin dhe luftën për pushtet, që të përçahen sa më shumë), që disa kosovarë të emërhoen këshillëtarë, ministra apo zëvendësministra në qeverinë, në kuvendin apo në Presidencën e Reublikës së Shqipërisë.

Përthithja e kuadrove nga Kosova, “dëshmi e mungesës”  së kuadrove të mirëfillta në Shqipëri!?

Një politikë e tillë e qeverisë së Shqipërisë, është e  gabuar, duke qenë se ka kuadro të afta dhe të specializuara të mjaftueshme dhe të dëshmuara, me  eksperiencë dhe me prestigj  kombëtar dhe ndërkombëtar  si në fushën e politikës,  të drejtësisë, të diplomacisë dhe të ekonomisë, të kulturës, të artit etj. Ndaj, këto kuadro vendore, duhet të vihen në veprim, të shfrytëzohen për të mirën e përgjithshme (për zhvillimin dhe për përparimin e gjithëmbarshëm) të Shqipërisë, JO të ofendohen, të diferencohen, të diskriminohen dhe të margjinalizohen si “tepricë teknologjike” (ashtu siç po ngjet në Kosovë, gjatë vietve 2000-2019, në vend të kuadrive të mirëfillta të kualifikuara dhe të dëshmuara profesionale kombëtare dhe atdhetare shqiptare, këto i kanë diferencuar, duke i lënë rrugëve si brenda, ashtu edhe jashtë Kosovës, duke i “zëvendësuar” me bërllog dhe me injorantë sipas çelësit partiak, ideologjik, nepotiost dhe mahallor),  duke  i “zëvendësuar” me “importin” e kuadrove të paverifikuara dhe të padëshmuara  si profesionalisht, ashtu edhe kombëtarisht nga Kosova kinse për t’u treguar armiqve tradicionalë shekullorë serbo-sllavë se ja, kjo është “strategjia e bashkimit” të Shqipërisë me Kosovën!? 

 - Jo, kjo nuk është kurrfarë forme e bashkimit (me  2 – 3 këshillëtarë apo ministra a zëvendësministrave nga Kosova), por një provokim i keq edhe për Shqipërinë, edhe për Kosovën, edhe për aleatët-partnerët evropianë e amerikanë. -Bashkimi  si komb dhe si shtet bëhet vetëm atëherë kur të gjithë shqiptarët dhe territoret e tyre bashkohen në një shtet kombëtar-Shqipërinë Etnike.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...