Nuk ka marrëveshje pa kompromise-Miku i madh i Kosovës Eliot Engel dyshon se Trump është bashkëpunëtor i Rusisë - Bota Sot
Nuk ka marrëveshje pa kompromise-Miku i madh i Kosovës Eliot Engel dyshon se Trump është bashkëpunëtor i Rusisë

Opinione

Nuk ka marrëveshje pa kompromise-Miku i madh i Kosovës Eliot Engel dyshon se Trump është bashkëpunëtor i Rusisë

Ragip Guraziu Nga Ragip Guraziu Më 16 janar 2019 Në ora: 09:12
Eliot Engel

Çështjet serioze vijnë nga Presidenti Trump, sa i përketë heqjes s taksave ndaj Serbisë, urgjentisht, derisa Eliot Engel  miku i madh i Kosovës. Vetëm para pak ditësh, pasi mori pozitën e kryesuesit të Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, Engel këmbeu në Twitter fjalë të ëmbla me Hashim Thaçin. Ky i fundit i kërkoi bashkëpunim për marrëveshjen finale me Serbinë, për të cilën para pak javësh Presidenti Trump u ofrua si sponsor dhe mbështetësh duke dërguar letra në Prishtinë dhe Beograd. Por, është pikërisht Engel i cili gjatë një paraqitje me Thaçin në Ëashington refuzoi të flas për korrigjimin e kufijve, ka hapur një front të madh kundër Presidenti Trump.

Këtu nuk po bëhet fjalë vetëm për Veriun e Mitrovicës dhe Kosovën ,por  për gjithë çështjen  shqiptare edhe si komb që e kanë vënë në një udhëkryq të rrezikshëm.

Çështja shqiptare është në një udhëkryq të rrezikshëm, Rusia kërkon t’i japë Serbisë Mitrovicën ?!

''Rusia kërkon t’i japë Serbisë Mitrovicën, në mënyrë që vetë të investojë atje përpara sesa Serbia të hyjë në Bashkimin Europian. Po dikush, goxha i madh në politikë na sugjeroi ''Mos ti dëgjojmë shumë ndërkombëtarët''...

Kur kemi parasysh e këto ''selame'', na erdhën ''taze'', mu nga  Amerika shteti më i fuqishëm në Botë dhe përkrahësi më i fuqishëm për pavarësinë e Kosovës, Ushtrinë e saj, dhe defintivisht lirimin apo lirinë nga thundra serbe, dhe Kosova tani shtet, falënderimet më të mëdha për Amerikën aleatët e saj, miqt të paharruar që na njohën mbi 120 shtetet, nuk do koment, por tani mu kujtua ajo fjala popullore e jonë;''Hyp në dardh se te mbyta-zbrit nga dardha-se te mbyta''....

Nuk ka marrëveshje pa kompromise- kjo do jetë ajo që po na dhëmbë, dhe kjo do të ndodhë

Derisa Miku i madh i Kosovës Eliot Engel dyshon se Trump është bashkëpunëtor i Rusisë, çështjet serioze vijnë nga Presidenti Trump,sa i përketë heqjes s taksave ndaj Serbisë, urgjentishtë, derisa Eliot Engel  miku i madh i Kosovës. Vetëm para pak ditësh, pasi mori pozitën e kryesuesit të Komitetit për Punë të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve në SHBA, Engel këmbeu në Tëitter fjalë të ëmbla me Hashim Thaçin. Ky i fundit i kërkoi bashkëpunim për marrëveshjen finale me Serbinë, për të cilën para pak javësh Presidenti Trump u ofrua si sponsor dhe mbështetësh duke dërguar letra në Prishtinë dhe Beograd. Por, është pikërisht Engel i cili gjatë një paraqitje me Thaçin në Ëashington refuzoi të flas për korrigjimin e kufijve, ka hapur një front të madh kundër Presidenti Trump.

Ndryshe, Presidenti Hashim Thaçi dhe Kryeministri shqiptar, Edi Rama kanë humbur besimin e qytetarëve te tyre, si në Kosovë ashtu edhe në Shqipëri.

''Siç po dëshmohet që të dy po luajnë rolin e budallait duke mos e përmendur Mitrovicën dhe liqenin e Ujëmanit. Por e gjithë çështja është te Mitrovica. Pa Mitrovicën Kosova dhe Shqipëria nuk kanë të ardhme'', Ilir Meta, presidenti Shqiptar.

Sipas zëdhënësit të Ministrisë për Mbrojtje të Rusisë, Vladimir Mukhinit, në luftën e Kosovës morën pjesë rezervistë dhe ushtarakë të pensionuar rusë. Komandanti i Ushtrisë të rajonit të Lindjes së Largët të Rusisë, Viktor Çeqevatov, kishte parashtruar kërkesë në gjeneralshtabin rus për të dërguar kontraktnikë në Serbi. Është tërësisht e mundshme se disa nga kontratnikët rusë që luftuan në Kosovë, në fakt, kanë mundur të jenë zyrtarë rusë, anëtarë të njësisë elitë policore paramilitare OMON dhe SOBR, brigada komando e Inteligjencës Ushtarake Ruse (GRU), brigadat “Spetsnaz” apo njësitë ajrore, siç është Divizioni i 76 i Gardës Pskov dhe Regjimenti 331 që është në kuadër të Divizionit 98 Kostroma, anëtarë të të cilëve u dërguan në Bosnjë e Hercegovinë dhe në Kosovë si paqeruajtës pas përfundimit të armiqësive që u bë në verë të vitit 1999. Kontratnikët rusë, në mënyrë rutinore, arrinin nëpërmes Beogradit dhe nuk hasnin në probleme me zyrtarët serbë edhe pse nuk kishin bagazh me vete e që jepnin shenja të qarta se po shkonin në luftë. Vullnetarët e plagosur rusë mjekoheshin në spitalet e Serbisë.

Dhe jo rastësisht mercenari rus në Gjakovë kishte vrarë tre civilë shqiptarë, qe dëshmona pjesëmarrjen e mercenarëve rus në luftën e UÇK-së, në krah të shtetit serbë.

Sipas zëdhënësit të Ministrisë për Mbrojtje të Rusisë, Vladimir Mukhinit, në luftën e Kosovës morën pjesë rezervistë dhe ushtarakë të pensionuar rusë. Komandanti i Ushtrisë të rajonit të Lindjes së Largët të Rusisë, Viktor Çeqevatov, kishte parashtruar kërkesë në gjeneralshtabin rus për të dërguar kontraktnikë në Serbi. Është tërësisht e mundshme se disa nga kontratnikët rusë që luftuan në Kosovë, në fakt, kanë mundur të jenë zyrtarë rusë, anëtarë të njësisë elitë policore paramilitare OMON dhe SOBR, brigada komando e Inteligjencës Ushtarake Ruse (GRU), brigadat “Spetsnaz” apo njësitë ajrore, siç është Divizioni i 76 i Gardës Pskov dhe Regjimenti 331 që është në kuadër të Divizionit 98 Kostroma, anëtarë të të cilëve u dërguan në Bosnjë e Hercegovinë dhe në Kosovë si paqeruajtës pas përfundimit të armiqësive që u bë në verë të vitit 1999. Kontratnikët rusë, në mënyrë rutinore, arrinin nëpërmes Beogradit dhe nuk hasnin në probleme me zyrtarët serbë edhe pse nuk kishin bagazh me vete e që jepnin shenja të qarta se po shkonin në luftë. Vullnetarët e plagosur rusë mjekoheshin në spitalet e Serbisë.

Dr. Bernar Kushner (Bernard Kouchner), përfaqësues special i sekretarit të OKB-së në Kosovë, sikur edhe gjenerali Ueslli Kllark (Ëesley Clark), komandant i forcave amerikane gjatë operacioneve të NATO-s në vitin 1999, kanë konfirmuar pjesëmarrjen e kontratnikëve rusë në spastrim etnik, sidomos në rajonin e pjesës jug – perëndimore të Prishtinës. Më 22 qershor 1999 Pentagoni ka konfirmuar zyrtarisht se kontratnikët rusë kanë luftuar në anën e forcave serbe në Kosovë dhe ka premtuar që hetuesit e krimeve të luftës do të ekzaminojnë rolin e Rusisë në krimet kundër shqiptarëve të Kosovës. Kanë kaluar ,jo edhe shumë vjet qëkur është dhënë ky premtim e qëkur janë ngritur aktakuzat kundër kriminelëve kryesorë serbë të luftës, të cilët organizuan krime të tmerrshme në Kosovë, por ekzekutuesit e këtij organizimi, siç janë Vladimir Mijasnikov, koloneli Igor Saburov dhe kontratnikët tjerë rusë që arrijnë shifrën mbi 150, mbetën ende të lirë.

Disa nga rusët që vullnetarisht shërbenin në MUP, u dërguan në Brigadën Intervenuese 124 të njësisë speciale policore, të cilën njësi më vonë e dekoroi Milosheviqi për “shërbim” në Kosovë. Rusët që shërbyen në MUP punuan ngushtë me korpusin e tretë të Prishtinës që komandohej nga gjeneralmajori Vladimir Lazareviq, me batalionin 52 të policisë të udhëhequr nga majori Zhelko Pekoviq, dhe me brigadën 549 të motorizuar, që komandohej nga koloneli Bozhidar Deliq. Një brigadë speciale ishte stacionuar në Gërmi (pushimore afer Prishtinës) dhe nga kjo bazë operonin kontratnikët rusë. Kontratnikët rusë që shërbenin në këtë brigadë bartnin uniformë të rregullt të MUP-it, në ngjyrë të kaltër dhe të beretave të kuqe, e cila gjë i bënte të padallueshëm nga policia serbe.Në pranverë të vitit 1999, 60 kontratnikë rusë ishin angazhuar në sulm kundër qytetit të Prizrenit, ku mbetën të vdekur 22 civilë shqiptarë. Gazetari amerikan, Roj Gutmen (Roy Gutman), që punonte për gazetën “Neësday” të Nju-Jorkut, raportonte se kishte vullnetarë rusë edhe në vijat e frontit të vrasjeve që u bënë në fshatrat Krushë e Madhe, Piranë, Samodrazhë, Korishë, Bellacërkë, Pustosellë dhe Drenoc. Në prill të të njëjtit vit, në afërsi të Pashtrikut, UÇK kishte zënë rob një mercenar rus, i cili barte uniformë të gjelbër të ushtrisë jugosllave. Po ashtu, në prill, gazeta e përditshme ruse “Novje Izvestia” reportonte për arritjen e një kufome në Moskë e që ishte trupi i pajetë i 34-vjeçarit Fjodor Shulga, një mercenar që kishte luftuar në anën e serbëve në Kosovë dhe i cili më parë kishte udhëtuar për Serbi si turist. Me vazhdimin e bombardimeve të NATO-s, në fund të majit 1999, UÇK-ja ia dorëzoi Kryqit të Kuq kufomën e një mercenari rus, 34-vjeçarit, lejtenant Vitali Bukharin (apo Bulakh), të cilin e kishin vrarë në fushëbetejë. Bukharini, deri në vititn 1997, kishte qenë komandant i një njësie të Ministrisë Ruse për Emergjenca.Bota Sot

Pse ta kapim gacën me dorë, kur e kemi mashën ?!

Rezoluta që u miratua në Kuvendin e Kosovës, për Trepçën e  dëshmoi atë që donin apo dëshironin qytetarët-votuesit që ta shofin ma në fund se si duhet funksionoi Kuvendi i një shteti.Vetëm kështu unik, dhe në koordinim me ata që na ndihmuan, mundemi të ja dalim. Kjo u dëshmua edhe me rastin ''Trepça'',  që Kuvendi i Kosovës  miratoi Ligjin për Trepçën, me shumicën e votave të deputetëve edhe nga opozita të dy subjekteve  politike, AAK-së dhe Nisma.

Por këtij raporti i pytet një rast tjetër, uniteti i Kuvendit

Fakti tjetër, ja për shembull, jo rastësisht’ ’A e dim ne se sa rëndësi kishin këto seancat e fundit të Kuvendit, që më në fund-pozitë e opozitë te gjithë në sallë, dhe sa lezet, debatimi e fjalime, të bashkuar të gjithë rreth çështjeve, që mundemi ti quajmë edhe kombëtare.

jo rastësisht, pozitë e opozitë në Kuvendin e Kosovës për një gjë të tillë, historike, që mund ta quajmë edhe kombëtare, pasi ligji për Trepçën kaloi në Kuvend, që ky ligj kaherë është pritur që të miratohet në Kuvend, dhe ja dolën, edhe pse pati kundërshtime por,jo me gaz lotësjellës, tumë etj, por në mënyrën ma demokratike, dhe kur deputetet shumicë shqiptar bien në tekortë për gjëra të tilla me peshë të madhe kombëtare e historike, siç ishte rasti Trepça, atëherë qytetarët e Kosovës të shumicës janë më ndryshe kur shofin kordinimin e politikës në Kuvend, gjegjësisht Parlament, pozitë e opozitë, dhe kështu ecet përpara.

 Ne ta kuptojnë qytetarët e shtetit të Kosovës se; Ne po vuajm ma shumë nga Qeveri dhe udhëheqësit tanë, se sa nga të tjerët..

E kemi përkrahjen e ndërkombëtarëve ,po të njëjtën mënyrë kemi  përgjegjësinë nga ta që ne ti kryem detyrat e shtëpisë, siç që janë; Korrupsioni, stagnimet në zhvillimin ekonomik, dështime në institucione shtetërore, Arsimi, Gjykata, Prokurori, Drejtësi etj, shkurt e shqip, detyrat e shtëpisë nuk i kemi kry, dhe nuk kemi nevojë pse ta kapim gacën me dorë, kur e kemi mashën ?!

 Kjo tani është edhe një fakt tjetër se si liderët partiak shqiptar, çfarëdo qofshin ata pozitë –opozitë, qeveritar apo presidencialë nuk kanë qenë të interesuar ti mbrojnë interest kombëtare se sa ato personale, dhe këtyre gjithnjë iu mungon transporenca dhe nuk do të mundemi të dalemi dot nga një peng i një politike të pandërgjegjshme virusiale, që ishte bërë kancer për politikën kombëtare shqiptare.

Gjithmonë kemi qenë optimist, se do t'ia dalmi, edhe ja dolëm

Edhe pse thuhet se shqiptarët(aludohet edhe si komb, se jemi popull më optimist në rajon e Ballkan, për realizimin e aspiratave tona, atëherë këtë optimizëm e forcuam në këto çaste, edhe pse po përballemi me shumë sfida ja rastet konkrete që i cekëm më lartë, bashkimi i deputetëve shqiptar në Kuvend, Ligji për Trepçën, miratimi i një kushtetute, që u miratuan në Kuvendin e Kosovës, njëra për Trepçën e  tani formimi i Ushtrisë së Kosovës, ne le të kuptojmë që ma në fund duhet pajtuar me ata që na punën deri këtu edhe pse Nuk ka marrëveshje pa kompromise- dhe kjo do të ndodhë, por sa është e pëlqyer, TRUMP dhe PUTIN e dinë dhe askush tjetër.....

Autori është gazetar-analist i pavarur

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...