Reagim ndaj shkrimit dhe veprimeve të Baton Haxhiut - Bota Sot
Reagim ndaj shkrimit dhe veprimeve të Baton Haxhiut

Opinione

Reagim ndaj shkrimit dhe veprimeve të Baton Haxhiut

Nga: Hafiz Shala Më: 8 shkurt 2019 Në ora: 22:57
Baton Haxiu

Nese vetëm pak ke ndjenja të të qenunint shqiptar,është e pamundur që mos të turbullohën zorrët e barkut kur degjonë,lexonë këtë përceptim të Baton Haxiut,ketijë klyshi të Stanishiqit,Ramës,Thaqi dhë Vuqiqit I cili në cilësinë e mercenarit të pafytyrë!b ënë qmos që idetë e këtyre të treve të depërtojnë sa ma shumë në opinionin gjithëshqiptar si e vetmja zgjidhje e cila,sipas tijë është punë e kryer?

Ky,ose është i shantazhuar tejë mase,por,përpos kësajë,ky ka detyra shumë të rënda për këtë mision të cilin e ka pranue si “profesion të sukseshëm”në aktin e tradhëtisë së hapur ndaj shtetit të Kosovës dhë të shqiptarve në tërësi.

Kush e ka përcjellë debatin e mbrëmë në emisionin televiziv “360 gradë” më Artur Xhein ku,ndër panelistët përmës lidhjës telefonike ishte edhe zonja Edita Tahiri.

Ajo,në kontestin e tëmës dhë depatit për korigjim të kufijve,pos tjerash e tha nji të vërtetë të pathënun deri më sot kur,gjatë okupimit,Serbia i ka bërë ofertë Lidhjës Demokratike të Kosovës e udhëhequr nga Ibrahim Rugova që,të ja jep veriun Serbisë që pastaj ta shpallin Kosovën të pavarur dhë të ndërpritët lufta.

Sot,si shtet i pavarur dhë sovran nën udhëheqjën e nji renegati si Hashim Thaqi më zagarët i tijë të këtijë tipi që kokorizët sikur i qmëndur për ta rritur Serbinë e zvogluar Kosovën edhe ashtu të cunguar nën presionët e disa përfaqësuesve të BE-së si Federika Mogherini më stafin e sajë e  cila asesi nuk mundë ti fshehë simpatit dhë animin ndaj Serbisë.

Merreni më mëndë,Presidenti historik Rugova nën okupim,nuk e pranojë nji ofertë të tillë,përderisa Thaqi nën presionin e Vuqiqit më përkrahjën e Ramës,bëjnë të pamundurën që pjesa verioe ti ipët Serbisë” për hirë të paqës dhë ardhmërisë të gjeneratave të reja” që,vërtetë në kokën e asnji shqiptari ky arësyetim nuk gjenë përkrahje..

Institucionët e Kosovës,në bazë të Kushtetutës e cila besojë së i parashef edhe veprimët e qytetarit kur vepronë,agjitonë dhë propagandonë kundër shtetit të tijë e në interest ë nji shteti tjetër,veprime  këtilla kundër shtetit që e cenojnë tërësinë teritoriale dhë ndërrimin e hapësirës kufitare që u njof nga 116 shtete të botës,a duhët të ndërmarrë masa kushtetuese për këto veprime antishtetërorë më denim më burg ose largim nga shteti kundër të cilit vepronë në interës të nji shteti agresor që e okupojë Kosovën,e shkatërrojë dhë vazhdonë më ndihmën e njerzve të tillë dhë Presidentit,ta desovranizojë e zhbëjë Kosovën,e pastaj,gjoja ta bashkojë më Shqipërinë.Demagogji,mashtrim dhe iluzione për të shpetue nga akuzat për qka ngarkohën udhëheqjët aktuale në Kosovë dhë Shqipëri.

Une,mëndojë së,ky njeri,duhët të dëportohët për Shqipëri në vëndin e origjinës së tradhëtisë cili,besojë së edhe ashtu fatëkeqësishtë e ka nenshtetësinë shqiptare,ti këthehët Kabinetit Rama aty ku edhe punonësi këshilltar,por,më kushtë që,as ky e as Rama,mos të përzihën në punët e Kosovës por të kenë  

kujdesë për udhëheqjën e tijë në krye të Qeverisë shqiptarë nese mundë tu mbijetojë pas reagimeve të të,studentve,të popullit që i cekën përposë kushteve të rënda,edhe lidhjët më grupët kriminale rreth korrupcionit, kontrabandimët më drogë e lëndët tjera narkotike.

Une pajtohëm me nji konkludim të mbrëmshëm në ketë debat së,që të dytë: Thaqi dhë Rama,për të mbetur në pushtët për imagjinatat e tyre së do të jenë përsonalitete qëdo të udhëheqin më Ballkanin në krye më Vuqiqin,ata,e kanë për qëllim që të krijojnë një gjendje kaotike edhe trazira për ti fshëhë keqëpërdorimët dhë pasuritë e arritura të pa arësyetura,ta shpetojnë likurën e tyre.

Ky,zëdhënësi dhë propagatori i kësajë të keqeje,ka detyrimi të jashtëzakonshme që “misionin e tradhëtisë” ta përfundojë më sukses.

Une,do ti preferoja opinionit gjithëshqiptar e posaqërishtë atijë kosovare që ta bojkotojnë,injorojnë të ja ndalojnë emisionin televiziv sepse vepronë kundër shtetit të Kosovës në ketë mënyrë ta demaskojnë që,për qëllim do të ishte edhe,ta shpetojnë Kosovën nga coptimi,ndersa, Shqipërinë nga kaos

Hafiz Shala

Neë York

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...