Prag dështimi! - Bota Sot
Prag dështimi!

Opinione

Prag dështimi!

Nga: Ermal Krasniqi Më: 16 shkurt 2019 Në ora: 06:13
Ermal Krasniqi

Pse Kosova ne frikën tonë te brëndshme po shkon drejt ujërave te rrëmbyeshme,athu vallë ky skenar ështe punuar para shumë vitesh nga shumë faktorë,apo detyrimisht klasa politike ndër vite ka investuar qe ky shtet te ndërtohet çuditshem ne shumë aspekte,e natyrshëm pasi që jemi pjesë e ballkanit siguria medeomos pse duhët te jetë e brishtë.
Krijimi i Ushtrise sadopak nxiti forcën ne vetvete ndoshta sepse ishim qoftë pa te vetmin kriter serioz të egzistimit të shtetit,por pse vazhdimisht duhët te bëjme autostop,apo sepse gjithë krijimi jonë varet nga formulat e rrezikshme te fuqive të mëdha,sa herë qe ato jane te koklavitura ne prapë rikthehemi te dyshimi te dështimi si shtet.

Edhe taksa ishte frymëmarrje e thellë ndoshta na befasoi sadopak sepse e pamë që mund të marrim vendime te medha,por ishte një vëndim sa i jashtëzakonshem,ashtu edhe interesant andaj meritoj përkrahje te madhe popullore.

Por e rëndesishme te shteti jonë është te largojmë frikën ne vehte qe kemi "pse mund të dështojmë" çdo hap qoftë me faktorët nderkombëtarë,qoftë me faktorët e brëndshem.
Pse Kosova duhët te kthejë besimin tek secili se ky vënd duhet të bëhet ekonomikisht,ushtarakisht,ligjërisht dhe ti hjekë mëdyshjet ngase kjo mjegull po vazhdon të sillet në vëndin tonë.

Kosova ndërtoj shumë kto 20 vite paslufte,dhe 11 vjet shtet,por aq shumë mbeti ndoshta sa që dita ditës po na mund shpresën që shteti jonë ka fuqinë te mposht çdo kërcenim qe na del rrugës se egzistimit,e që jo natyrshëm po zgjatet shumë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...