Nga pasojat e jo transparencës në pasoja të nxitimit që më çdo kusht të bëhët ashtu si është menduar - Bota Sot
Nga pasojat e jo transparencës në pasoja të nxitimit që më çdo kusht të bëhët ashtu si është menduar

Opinione

Nga pasojat e jo transparencës në pasoja të nxitimit që më çdo kusht të bëhët ashtu si është menduar

Xun Çetta  Nga Xun Çetta Më 18 shkurt 2019 Në ora: 20:59
Hashim Thaçi

Mjerisht tek ne po ndodhin gjerat krejt për fushe dhe quditërisht asgjë spo kuptohët !!! Kjo është diqka më tepër se diplomaci !, e çka në realitet është kjo ? këtë gjë do ta kuptojm vetëm pasi të vëhën nenshkrimët të cilat e bëjn një marrveshje si punë të kryer parase të mirret viza nga kuvendi i Kosovës. Ky moment i lig eventual, jo punë e kryer më këtë shkrim le të jetë vetëm si paralajmërim, si thirrje në kujdesë.

Nga pasojat e jo transparencës së Presidentit Thaçi e që më grupin negociator sikur u zbut paksa situata, tani po shkojm në pasoja të nxitimit tij që më çdo kusht të bëhët ashtu si është menduar por nuk është treguar sakt çka .

Askush nga ne, në këto situata, nuk duhët të jemi kundër askujt mes vehti aq më pak kundër Presidentit, Kryeministrit apo Kryeparlamentarit por, të gjithë, pa perjashtimin e tyre duhe të jemi kundër njëritjetrit derisa ti ndalim plotësisht veprimët praktike nga prapa shpina në politikë, aq më shumë e aq më rrept, aty ku vendosët për fatin e vendit dhe popullit tonë, vendime këto të cilat historikisht i ka marr politika e prapaskenave dhe më pas e kemi vuajtur më shekuj.

Vendi, populli ynë, edhe pse ende në nivelin më të ult politik,  nuk është në nivelin bash kaq të ult, më në fund nuk e meriton ti perseritet historia e pergjakshme ashtu si i ka ndodhur dhe rrezikon të vazhdoj kjo tragjedi. Ne duam drejtësinë mbi të cilën ndertohët paqe e perhershme dhe jo kalimtare për nuk e dim çfarë interesave.

Të jemi të sinqert dhe mos dalim më ngarkesa të njëanshme në politikë, para ca muajsh, frika u ngrit për shkak jo transparence, sot për shkak të nxitimit tepër të frikshëm që më çdo kusht të mbyllën të gjitha temat më Serbinë, pikërisht tani sa është Vuçiqi dhe kjo kryesi e BE-së para ndrrimit të sajë, thjeshtë pse gjithë ky nxitim dhe pse në gjitha variantet, nga ju se nga ju z. President Thaçi ?

Ne nuk jemi kundër por jemi të pa informuar për ta dijt sakt se çka në realitet është parapar në atë marrëveshje më aq ngarkesa historike, më aq borxhe krimesh nder shekuj kundër popullit dhe vendit tonë ?.

Ta kuptojm dhe perkrahum Presidentin Thaçi aq sa ai na kupton dhe perkrah vullnetin e popullit e jo që marrëveshja ti vendoset si punë e kryer.

Lexo nga u motivova të reagoj :

Thaçi për agjencinë amerikane: Viti 2019 do të jetë vit i marrëveshjes me Serbinë

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, ka thënë se viti 2019 do të jetë vit kur Kosova do të arrijë një marrëveshje gjithëpërfshirëse me Serbinë për të hapur rrugën drejtë Bashkimit Evropian.

Thaçi i tha agjencisë amerikane,,Bloomberg"në Konferencën e Sigurisë të Mynihut, se duhet të mbyllen të gjitha çështjet me Serbinë.

“Unë dua të besoj se viti 2019 do të jetë viti i marrëveshjes. Kjo është mënyra më e mirë përpara për vendet tona dhe për të gjithë Ballkanin perëndimor”, ka deklaruar Thaçi thënë për “Bloomberg”, përcjell Telegrafi.

Ai theksoi se të gjitha çështjet e pazgjidhura midis Kosovës dhe Serbisë duhet të përfshijë një “demarkim të kufirit, duke përcaktuar kufirin midis Kosovës dhe Serbisë”.

Kur u pyet se pse ishte optimist se dallimet tani mund të kapërcehen, Thaçi tha se ka një “momentum të ri me fokus dhe vëmendje më të madhe nga BE-ja, Shtetet e Bashkuara dhe partnerët e tjerë ndërkombëtarë për të arritur një marrëveshje, veçanërisht nga Shtetet e Bashkuara”.

I pyetur nëse ka presion që marrëveshja të kryhet përpara zgjedhjeve të Parlamentit Evropian që mbahen në muajin maj, ai u shpreh:”sa më shpejt, aq më mirë”.

Komisionari i Zgjerimit të BE-së, Johannes Hahn, u ka bërë thirrje të dyja palëve “të arrijnë një marrëveshje sa më parë që të jetë e mundur”, para përfundimit të mandatit të këtij Komisioni. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...