Ç’farë arriti Serbia më 5 mars 1997? - Bota Sot
Ç’farë arriti Serbia më 5 mars 1997?

Opinione

Ç’farë arriti Serbia më 5 mars 1997?

Nga: Prof. Avdi Gjata Më: 5 mars 2019 Në ora: 12:02
Prof. Avdi Gjata

Luftërat e popujve nën Perandorinë Osmane, nuk ishte ndalur asnjëherë e që vazhdimisht merrnin pjesë edhe shqiptarët. Në fund të shek XIX e fillimin e shek XX, popujt sllav të Ballkanit, arritën të çlirohen e bashkohen po edhe t'i krijojnë shtetet e tyre, përveç shqiptarëve që pengoheshin nga fuqitë e mëdha si edhe nga fqinjët e tyre sllavë pasi që pjesa më e madhe e tyre i takonin besimit mysliman. Me përfundimin e Luftës së Parë Botërore, sllavët e Ballkanit arritën të krijojnë Mbretërinë Serbe-Kroate-Sllovene.

Ndërsa me përfundimin e Luftës së Dytë Botërore, ata arritën ta bëjnë edhe bashkimin e tyre të menduar ngaherë për një shtet të quajtur Jugosllavi Socialiste që e arritën me Titon e që më shumë se gjysmën e territoreve të popullit shqiptar e ndanë nga shteti amë. Duke u munduar që ti zhdukin tërësisht shqiptarët, ata vazhduan politikën çkombëtarizuese e gjenocidiale, po duke ndërruar vetëm formën e metodat e dhunës, varësisht prej situatës politike të kohës..Në anën tjetër, populli shqiptar, vazhdoj qëndresën, rrezistencën e luftën për çlirim e bashkim kombëtar edhe pas LDB, herë ilegale e herë legale pasi që sllavët nën petkun e socializmit e komunizmit, mundoheshin cfarosjen e tij.
Në njërën anë, lufta për çlirimin e shqiptarëve në Jugosllavi e në anën tjetër, lufta serbe për diciplinimin e gjenocidin ndaj tyre, pashmangshëm çoi në nisjen e luftës së UÇK-së dhe sulmin e ushtrisë serbe të 5 Marsit të vitit 1997 për të sulmuar ushtarakisht si nga toka e ajri, familjen e Adem Jasharit që ishte sinjal i fillimit të luftës shqiptaro-serbe.

Vazhdimi i politikës shoveniste e fashisto- naziste serbe normalisht që degradoi dhe iritoi aq shumë politikën e luftën serbe ndaj shqiptarëve sa edhe opinioni ndërkombëtar e ai sllav në përgjithësi, filluan t'a urrejnë e injoroin e marrin masa ushtarake për t'ia ndalur turrin. E gjendur para një situate të rëndë ndërkombëtare e krize të madhe morale, Millosheviçi e klika e ti,pa llogaritur mirë e si duhet, u detyruan t'i filloin sulmet ushtarake edhe ndaj vëllezërve të tij: slloven, kroat, boshnjak, e në fund edhe ndaj shqiptarëve. 

Kjo luftë serbe e filluar për "forcimin" e hegjemonizimit serb dhe forcimin e bashkimit të jugosllavëve, bëri ndarjen e tyre që më s'do ketë mundësi e as që do të mendohet diçka e tillë në të ardhmën.

Urrejtja, mëria, xhelozia, inatet, interesi e shtypja, si edhe përdorimi i dhunës e luftës ndaj popujve të pavajshëm, Serbisë iu kthye bumerang ndaj vetes e vëllezërve të saj shekullor siç ndodhi me ndarjen e ish jugosllavisë të krijuar padrejtësisht me forcë e dhunë nga forca policore-ushtarake-social-komuniste që tashmë shihet qartazi.

Populli serb dhe politika e saj degraduese në asnjë periudhë të historisë, nuk ka qenë më e rëndë, më e pakonsiliduar, më e çrregulluar, dhe më e pa mbështetje, pasi ka rënë moralisht e kombëtarisht edhe para vet qytetarëve të saj. Ne shqiptarët, nuk duhet gëzuar kësaj gjendjeje, po duhet të marrim mësim, dije e përvojë që mos të bëjmë gabime, sjellje e veprime të tilla, poçese edhe në të ardhmën do të kemi mundësi. Më 5. Mars 2019

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...