Të gjithë aktereve politik shqiptar - Bota Sot
Të gjithë aktereve politik shqiptar

Opinione

Të gjithë aktereve politik shqiptar

Nga: Islam Fejzullahu Më: 12 mars 2019 Në ora: 17:21
Foto ilustrim

Në emër të Zotit e kombit po iu drejtohem  atyre qe kanë përgjegjësi,kanë ndërgjegjëje dhe e ndiejnë se ne damaret e tyre rrjedh gjak shqipëtari

Në emër të Zotit ndaluni  ma,apo e shifni qka po doni me ba, doni me shti me u vra vllaun me vëlla, enga dora e hasmit  gjaku, hala su terë e su tha!

Ai që i thotë vetit trim dhe burr,ne ditë te veshtirë per kombin ai lëshon udhë.

Sot me ket opinion timin i drejtohem fillimisht  kryeministrit të Kosoves, epas tij edhe liderve tjerë politik nete gjitha trojet tona etnike me pak rreshta qe ndiej të arsyeshme ne keto momente! I nderuari kryeminister tani po e shifni edhe ju se e mbarë miqësia ekombit shqipëtar dhe aleatet e kombit tonë i kanë drejtuar syt dhe rruget pikërisht ka vendi ynë(trojet tona ne pergjithësi e kah Kosova ne veqanti) duke tentuar qe të gjejnë një zgjidhje mete kapshme dhe ma te afert me një të drejtë njerzore dhe per një të drejtë njerzore(duke i lënë anash etninë,perkatësinë politike) vetem qe populli të gëzoj të drejten e jetës dhe lirisë!

Ndoshta unë jam i vogel të ju vlerësoj juve,por kam të drejt të jap mendimin tim;Si ushtarak e deshmuat veten kur ishte koha dhe ra kushtrimi per mbrojtje te trollit,si politikan i pa thyeshem deri tani e deshmuat veten(mirë apo keq do e shofim nete ardhmen),si i vendosun po,deri me tani! Tani kur te gjithë miqet e kombit dhe aleatet tanë janë drejtuar pikërisht ne keto momente drejt teje, ju drejtohem qe tani o kurr mendo pak per popull e shtet të Kosoves?

Unë ndaj mendimin se ti pikërisht eke arrijt një qellim qe siq thot një proverb popullor; Kur PO-es i thuhet PO, dhe JO-es i thuhet JO! Mbajte fjalen derisa e kuptoj mbarë njerzimi se po lufton per një të drejt gjithpopullore,shtetërore! Jo larg teje apo e shifni se qka po zihet dhe qka po flitet pikërisht nga ata qe ti rrehnin krahet.Ne pjeset tjera te trojeve tona  apo e shifni gjithashtu se qka po ndodhë sikur e kemi humbur rrugen dhe po veprojmë kah po na fishkëllojnë  jo miqet tanë?Kam frikë se nga neser mund të bëhet vonë sepse  reagimet e të pa ndergjegjëshmëve qe po vijnë e shtohen qdo herë do sjellin ditë edhe mate kqija sesa ti kur ke qenë ne uniformë(dihet atëherë per një ideal, tani ne vëllavrasje).Mendoni pak edhe ju  se qfarë po ndodhë rreth nesh dhe me neve,pikërisht  duke iu falenderuar servilve,bashibozukve dhe bashkpunëtorve të huaj,atyre te cilet edhe sot akoma po tentojnë të vazhdojnë të njejten agjendë e cila iu kerkohet nga ata tek te cilet janëservil.

Arsyeja shpresoj të dominoj ne keto momente.Kurrë më shum se sot nuk na nevoitet një unitet i përgjithshem,ne një vijë te cilen për Kosoven e trasoj fillimisht i ndjeri Dr.Ibrahim Rugova me shum bashkëpunëtor dhe atdhetar të devotshem kombëtar, ndersa ne trojet tjera me ndihmen e miqve dhe aleatve tanë nderkombëtar mene krye SHBA,Gjermoninë, Britaninë e shum fuqi tjerat ne botë shtet paqëdashëse dhe me demokraci të zhvilluar. Ne keto momente secili nga ju lider politik e drejtues pushtetesh ne trojet tona duhet ta gjeni një arsye të forte¨qete veproni bashkë dhe me një za. Atë qafrë e kerkojnë miqet tanë nderkombëtar nete mirë të popullit duhet të jet udhërrefyes i të gjithve edhe popullit mbarë me ne krye drejtuesit etyre. Përveq tyre akemi edhe ne akademi shkencash edhe ndonjë udhërrëfyes tjeter qe mund të ju dalin krah juve ne rrugë të drejtëdhe të bashkuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...