Duhet t’i tregojmë Serbisë, Rusisë dhe e gjithë botës, se Ilirët janë ndër banorët më të lashtë të Ballkanit - Bota Sot
Duhet t’i tregojmë Serbisë, Rusisë dhe e gjithë botës, se Ilirët janë ndër banorët më të lashtë të Ballkanit

Opinione

Duhet t’i tregojmë Serbisë, Rusisë dhe e gjithë botës, se Ilirët janë ndër banorët më të lashtë të Ballkanit

Nga: Ragip Guraziu Më: 15 mars 2019 Në ora: 11:00
Ragip Guraziu

Gjuhën, kulturën dhe tiparet e tjera si popull ata; formuan në vendin e tyre, në Iliri, gjatë periudhës së bronzët (2100-1100 p,e,r,).

Prejardhja e shqiptarëve

Shqiptarët, sipas burimeve historike,gjetjeve arkeologjike dhe gjuhësore ( të onomastikës,të marrëdhënjëve gjuhësore në kontakt) e të dhënave tjera shkencore, janë pasardhës të drejtëpërdrejtë të PELLAZGËVE,të ILIRËVE të lashtë,që nga kohët para antike,antike,mesjetare e gjer me sot që qëllimin e gjëllijnë edhe sot e kësaj dite pandërprerë jo vetën në siujdhesën Ballkanike,por edhe më gjërë,pra edhe në Kosovë.

Gjatë histrosisë ky popull i lashtë, zot i këtyre trojeve, siç janë edhe shqiponjat e këtyre maleve,u quajtën ILIR,ARBËR (albanë), albaneso,albaniseh,aebana,arnaut,,shqiptar.

Gjuha shqipe për herë të parë është përmendur në vitin 1285

Në një dokument që gjendet në Dubrovnik (Raguza e dikurshme) ku thuhet; '' Unë ndëgjova një zë,që thëriste në mal në gjuhën shqipe. Derisa, Dijetari bashkëkohor Shaban Demiraj thotë; Mendimi,më së shumti i përhapur që ndërlidhet me burimin e gjuhës shqipe,është ai i cili e vërteton degëzimin e saj nga ilirishtja.

Realiteti shkencor vërteton se shqiptarët kanë origjinën ilire është përkrahur edhe nga shkencëtarët; G.Mayer,Cimohovski, Desnickaja, H,Mihaesku, K. Jireqeku, A.Stippqeviq dhe R. Katiqiqi,etj etj...

Krimi serbo-çetnik në BihorMe rastin e 76 vjetorit te krimeve serbe ndaj shqiptareve ne Bihor të Sanxhakut naten e Bozhiqit të 1943 -tes

Programin e “Naçertanija” të Ilia Garashaninit , projektin e Vlladan Gjeorgjeviqit, programin e kolonizimit, mandej “Shpërngulja e Arnautëve”, at të Stefan Moleviqit për zhdukjen totale të shqiptarëve, të cilat nuk mundi të realizoj në Sanxhakun lindor, për shkak se atë e mbrojtën më 3200 vullnetar nga Kosova, Drazha Mihailloviq në masë të madhe ia arriti në Bihor të 43-tës.

Gjenocidi serbomadh mori formë të organizuar shtetërore qysh në vitin 1844, me programin “Naçertanija” të Ilia Garashaninit, ish-ministër i Punëve të Brendshme të Principatës së Serbisë, për të vazhduar me projektin e Vlladan Gjeorgjeviqit, më 1908. Pas reformës agrare, vazhdohet me programin kolonizimit i cili paraqitet në parlament në Beograd në formë memorandumi me titull “Shpërngulja e Arnautëve”, më 7 mars 1937, nga Vaso Çubrilloviç, ku tregoheshin mënyrat çnjerëzore që duhej të përdorte shteti serb për zhdukjen e shqiptarëve. Elaborati i titulluar “Projekt-raport për Shqipërinë”, i cili u promovua nga nobelisti i mëvonshëm Ivo Andriq, më 30 janar 1939, paraqet planet për zhdukjen e shqiptarëve dhe shtetit shqiptar. Ndërsa projekti i Stefan Moleviçit, i 30 qershorit të vitit 1941, parasheh fshirjen e Shqipërisë nga harta ballkanike dhe zhdukjen totale të shqiptarëve. Këtë program u mundua ta realizoj edhe Drazha Mihailloviq gjatë Luftës së Dytë Botërore, sidomos në viset veriore të trojeve Shqiptare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...