Kosova pagoi çmimin e lirisë, po ka harruar dimensionin njerëzor - Bota Sot
Kosova pagoi çmimin e lirisë, po ka harruar dimensionin njerëzor

Opinione

Kosova pagoi çmimin e lirisë, po ka harruar dimensionin njerëzor

Nga: Dijana Toska Më: 24 mars 2019 Në ora: 15:51
Dijana Toska

Në 20 vjetorin e fillimit të bombardimeve të NATO së, po e postoj filmin dokumentar kushtuar Holokaustit Shqiptarë, “Lugina e Dhembjes dhe Shpresës – Bllaca”, emituar premierë më 24 mars 2000, si autore dhe producente.

Si autore e këtij filmi documentar biblik para 20 viteve kisha shpresë dhe besoja fuqishëm në liri dhe fitore ngase odat e zemërgjërësisë ishin hapur në të gjitha trojet shqiptare, ishim bërë bashkë i madh e i vogël, pranë oxhakut të nxehtë ku gatuhej buka dhe ndahej kafshata me kripë e zemër, ku ndahej dhimbja e përqafohej dinjiteti human e solidar me gjakun tanë.

Lirin e fituam por çfarë paqe ndërtuam kur harruam dimensionin njerëzor, përbuzëm solidaritetin kombëtarë me të cilën mahnitëm gjithë botën mbarë…?

A është aq e vështirë institucionet shtetërore të Kosovës martire ti hapin dyert në këtë përvjetor, ti shtrojnë qilimat e kuq e ti ftojnë bashkëkombasit e tyre nga të gjitha trojet shqiptare që ta festojnë e gëzohen lirisë që e fituam bashkë…?

A është aq e mundimshme për qytetarët që të organizohen në baza vullnetare e të shtrojnë një sofër të madhe në Sheshin e Nanës Tonë të Shenjtë, me bukë e ujë, dhe me pak zemër…?

A është aq e vështirë që të mblidhen disa artistë ti këndojnë kësaj ditë lirie për nder të dikujt…? A është aq e vështirë për gratë shqiptare që ta humanizojnë këtë paqë shumëdimensionale…?

A është aq e vështirë për të bërë një kronikë Tv në cilën do familje shqiptare në Maqedoni, Shqipëri, Mal të Zi e diasporë…?

A është aq e vështirë për ta thirur në telefon një mik të përkohshëm që bashkëjetove 3 muaj me te, së paku në këtë përvjetor për tja ndjerr zërin, nëqoftëse është gjallë…?

URIME KOSOVË LIRINË! DHE TË LUTEM FORTË, NGRIJE FLAMURIN E MIRËNJOHJES SEPSE PAQJA DO TË MARRË PAK MË SHUMË KUPTIM!

NDOSHTA ME 12.QERSHOR 2019 ???

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...