Sot votojeni Blerim Rekën për president - Bota Sot
Sot votojeni Blerim Rekën për president

Opinione

Sot votojeni Blerim Rekën për president

Prof. Dr. Binak Maxharraj Nga Prof. Dr. Binak Maxharraj Më 21 prill 2019 Në ora: 09:09
Kandidati shqiptar per president te Maqedonise se veriut, Blerim Reka

Sot në Maqedoninë e Veriut është një ditë e veçantë, sepse për herë të parë në historinë e këtij shteti shqiptarët ë kanë mundësinë ta zgjedhin Presidentin nga radhët e tyre.

Janë dy kandidat, kandidati i Zajevit, Menduh Thaçit dhe Ali Ahmetit, kurse kandidat është Blerim Reka kandidat i të gjithë shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut. Blerim Raka është doktor i shkencave juridike, është profesor Universiteti, diplomat karriere, njohës i mirë i rrethanave në Maqedoni dhe atyre ndërkombëtarë.

Pra sot votojeni Blerim Reken për President të Maqedonisë Veriore. Kjo është detyre dhe obligim patriotike i secilit shqiptar në Maqedoninë Veriore .

Historia ka qenë e pamëshirshme ndaj shqiptarëve. Por, historia na tregon se te parët tanë historikisht kanë jetuar ne trekëndëshin Deti Egje-Lumi Danub(të Beogradi)e deri ne Dalmacinë e Kroacisë. Por, sot  nuk është ashtu. Shqiptarët janë tkurr, janë shtrydhë në një territor tepër të vogël. Kjo ndodhi atje diku ne shekullin e 12 kur nga Karpatet zbritën bishat e egra, sorrat dhe Korbat e zi, zbritën barbaret sllavo Serb, të ciklet te ndihmuar edhe nga Rusia i gllabëruan tokat shqiptare, kurse shqiptarët i asimiluan, i dëbuan ,i vanë për ti zhdukë nga trojet e veta. Sot, shqiptarët janë mbërthye në një territor por të ndamë që të jetojnë ne disa shtete, sepse sllavet nuk donin qe shqiptarët te jetonin se bashku, por edhe shumë prej tyre i shpërngulën me dhunë për Turqi. Thuhet se sot ne Turqi jetojnë mbi 5 milion shqiptar pa të drejta kombëtare.

Këtë katrahurë më Shqiptaret e banë sllavet, por edhe sllavo maqedonasit. Mu për këtë arsye sot nuk duhet te ia jepni votën kandidatin  sllav Panderovskit, por duhet të jeni krenar që e keni rastin qe për herë te parë te votoni një shqiptar. Dhe sot këtë duhet ta bëni duke ia dhanë votën Blerim Rekës.

Sot ju duhet te votoni për kandidatin e popullit Blerim Reka, e jo për kandidatin sllav te Menduh Thaqit dhe Ali Ahmetit, sepse që të dytë janë shpirtra të shitur, të prishët që ne planë te parë e nxjerrin sllavin së sa shqiptarin vetëm për interesa të tyre personale. Ata sot janë të humbur, te izoluar, njerëz qe ia kthejnë shpinën popullit te vetë i cili për herë të parë në histori iu dha shansi të zgjedhë një shqiptarë për President. Por, kështu ndodhë më shqiptarët pro sllavë. Edhe na këndej kufirit në Kosovë e kemi një Thaçë si në Maqedoni, i cili ka marrë turr n’krye në vete që ta ndanë, copëton dhe korrigjon Kosovën duke i dhënë territor Kosove Serbisë.

Pra sot për të gjithë shqiptarët ne Maqedoninë Veriore është dita e juaj, është shansi i juaj që të votoni për kandidatin e juaj. Largohuni nga pispillaqet e Ali Ahmetit dhe Menduh Thaqit të cilët ia kthyen shpinën popullit të vetë dhe i dielën haptas në ndihmë kandidatit sllav. Mos bini në kthetrat e tyre, por sot votoni me shpirt e zemër për kandidatin shqiptar Blerim Rekën. Është zgjedhja më e mirë dhe patriotike. Këtë gjë mund dhe duhet ta bëni sot, ja sot ja kurrë, sot ju jeni në detyrën e juaj me patriotike, më atdhetarë për ti dal zot trollit shqiptari shqiptarit.

Nëse sot ndodhë qe ndonjë shqiptare e voton sllavin e jo shqiptarin Blerim Reka, ai nuk është shqiptar, është më shumë tradhtarë i interesave të kombit.

Pra, votojeni sot Blerim Reken, nëse doni te jeni më faqe e fytyrë të bardhë, mos e humbeni fytyrën, sepse njeriun i pafytyrë nuk është njeri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...