Kur vjen paqa në këto anë? - Bota Sot
Kur vjen paqa në këto anë?

Opinione

Kur vjen paqa në këto anë?

Nga: Skender Shala Më: 22 prill 2019 Në ora: 19:44
Skender Shala

Sëpsë, përpjekjet në vazhdimësi për zhdukjen biologjike të një kombi?!–Jo, kjo kurr nuk kapërdihet  ngasë renkimet e këtijë dheu, do ti mbajnë kujtimiet e atij etnocidi! Migjithëatë duhet kohë, durim, dhe përgaditje për atë ditë! Ndoshta, deri atëhërë do ta kemi lirinë dhe paqën e plot, që mos të mbesim pëng të provokimevë? Ndoshta, mbas betejës së pambaruar?! Por edhe thuhet së                                                            

,,Ujku kimen e ndërron, por zanatin së harron”. Pra, duke llogaritur në agresivitetin e sajë, ajo kurr sdo ndalet, deri sa ne të forcohëmi ekonmikisht, politikisht dhe ushtarakisht për ,,arenën e paqës”. Prap ndoshta, deri atëhërë ajo ,,ka arsye” të jetë e tillë në raport me ne, ngasë gjithmonë kemi qënë viktima, e ajo, me epërsinë ushtarake, edhe me ndihmen e tjervë, vazhdimisht ka bërë përpjekjë për cfarosjën biologjike të popullatës tonë  të pambrojtur, kryesisht gra, femijë, pleq, që kanë përfunduar pamshirshëm në bajonetat e tyrë dhe në flakë. Sa për të mos harruar, kështu ka përfunduar qyteti Pirotit me 1844. Ma vonë, kështu ka përfunduar edhe krahina e Toplicës, për ti ardhur radha Kosovës me 1912, deri me 1999. Pra, këto krime, ajo i konsidëron fitore, të njëpasnjëshmë në raport me ne. Atëhëre si ka mundësi të hiqet paralelja së; ,,në një të ardhme dy shtetët tona, do të miqasohën si Gjërmania e Franca, thot presidenti”?! Kur dihet së ato i kanë dhënë ,,lekcionë” njëra tjetres. Kjo është arsyja e një logjike, që më në fund kanë nevojë për paqë afatgjatë. Kursë të ne, kjo paralelë nuk vlen, ngasë Sërbia kurr nuk e ka marrë lekcionin e duhur dhe të mërituar nga shqiptarët, pra, i ka mbetur ,,tehi mbarë”!!! Megjithatë shqipëtarët ishin ata që i kanë sjellur shtetin, si shumë shtetevë tjëra për rreth. Kursë ata, na kthyen me debim, terror dhe cfarosjë! – Edhe kjo thot shumë, për historin dhe të ardhme tonë!

Agresiviteti i tyrë në vazhdimësi dhe pa fund, na imponon përgaditjën për të papriturat si obligim  për hirë trojevë tona, për hirë gjithë atijë gjakut të derdhur, për dhunimet barbare, për asimilimet e dhunshmë, e shumë mizorivë tjera primitivë. Më në fund, edhe për hirë nderit tonë të shkallmuar, vetëm atëhërë do të ketë një paqë të qëndrushmë për gjenëratat në vijim.                                                                                                                                                    

Deri atëhëre duhet të jemi shumë vigjilent, së ajo vetëm pret momentin e duhur për ripërsëritjet e radhës. – E vërtëta, ata janë deshmuar botërisht dhe historikisht për urrejtjën që e kanë në gjak, fe, në institucionet më të larta politike e kulturorë. Fatkeqësisht, me urrejtjën ushqehën, e mësojnë në shkolla e kisha, urrejtjën e kanë të ngulitur thellë në trurin e tyrë?! Sëpsë, burimi i gjitha të kqijavë, ju rrjedhë nga akademia e shkenave, qevëria dhe kisha, që fatkeqësisht të gjitha bashk janë fabrika të krimit! Por është edhe tjetra, së me agresivitetin primitiv ndaj nesh, ajo mbytë, ngulfatë etnitetët mbrënda shtetit të vet, siq janë mbi 2 mil. vllëh, deri 3 mil. rom, Sanxhakun e shumë të tjerë pa kurrfar të drejtash elëmëntarë! Kjo ndodhë në mes të Europës, kurr pa u ngritur asnjëhërë kjo cështjë! Mandej, ajo ka hallë të shumta me tokat e pushtuara, me etnitetët e mbrenshmë që mund ti shpërthejnë papritmas, ka hallin e pronavë të uzurpuara, siq është uzurpimi i kishave tona shqiptarë, bashk me komunitetin ortodoks shqiptar, që ishin në masë të madhe deri në luftën e dytë botrorë?

- Tani ku u tret ky komunitet?- As më këtë nuk është marë askush? Ky krim i ushtruar nga kisha dhe politika, që dhunshëm kanë asmiluar atë pjesë të kombit tone. Edhe kjo është vazhdimësi etnocidit mbi kombin tonë. Prandej, Sërbija edhe kësajë ja ka dronë, ngasë një ditë, ashtu siq kanë rreshqitur andej dhunshëm në pakuptimësi, bashkë me kishat dijnë ti kthehën trungut të vet, ashtu siq po kthehën ortodokset e Rekes së Madhë në Maqedoni!                         

Në kohën e fundit gjërat kanë ndryshuar dita-ditës, kjo valë e vetëdijesimit, ka filluar të fryjë gjithandej nëpër gadishullin Ilirik!  Mrekullia historike, shumë shpejt do të ndodhë për ne. Do marrin fund manipulimet historike të fabrikuara me popujt hibrid, me identitetët e rrejshëm dhe të pakuptimta. Atyrë po ju zgjohet kurreshtja e vetëdijesimit si qënjë njërzorë e natyrshmerisë reale.                                              

Dhasht Zoti sa më shpejtë të përfundojnë aventurat e mbetjevë naive të mëritokracisë, sëpsë elita e re vizionarë, do fillojnë për së mbari epoken e rilindjës kombit Hyjnor!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...