Kosova po e humb shtetësinë, tërësinë teritoriale dhe sovranitetin?! - Bota Sot
Kosova po e humb shtetësinë, tërësinë teritoriale dhe sovranitetin?!

Opinione

Kosova po e humb shtetësinë, tërësinë teritoriale dhe sovranitetin?!

Nga: Hafiz Shala Më: 25 prill 2019 Në ora: 06:12
Hafiz Shala

O Zot i madh a edhe Ti ke hjekë dorë nga ne?! U mundove që të na shpetoshë, por djalli më të këqinjët ishte ma i zellshëm. U  munduan edhe miqët tanë në nji kohë, por kur  lëngojtë që e sunduan e shkatëërruan, e vërbuan e vobektësuan duke e vjedhur duke e shitur e duke ja hjekë dheun ndër këmbë këtijë shteti qëlindjën e tijë pas shumë shekujve më sakrificën e popullit e jo të këtyrë “ komadantve” të vetëshpallur e vetëgraduar më grada qëasnji njohuri nuk e kanë për artin e luftës( përjashtim të atyre që kanë krye akademi ushtarake kudoqoftë), këta, e dhunuan Kosovën, e qitën në pazar duke i ofrue armikut qmim sipas kërkesës së tijë dhë bile duke i ndihmuarI cili në bashkëveprim më argatët e tijë shqipfolës dhë bishën e karpatëve Rusinë po që së nuk ndryshonë diqka në momentët e fundit, katastrofa për Kosovën dhë popullin e sajë është e paevitueshme. Nese ideja e korigjimit të kufijve hiqët nga rëndi i ditës,  athere vjenë edhe ma e keqja, pranimi i sovranitetit të dyfishtë që në praktikë do të thotë zhbërje e shtetit të Kosovës dhëjo vetëm humbja e veriut por edhe interferim edhe në pjesët tjera të Kosovës.

Tani, sa po dukët duhët të ndoshta si të keqe ma të vogël, më e pranue dhënjën  e komunave veriore pa Mitrovicën kuptohët Trepqen dhë Ujmanin nese mundë ti shpetojmë, domethwnw ato pjesë që Serbia më  ja bashkangjiti Kosovës në vitin 1956  qëllimishtë për ta marrë të tërën.

Kjo udhëheqje kriminelo hajduto tradhetare e cila në vëndë së të merret më problemet shtetërorë dhë hallët e popullit, ata, mirrën më njëri tjetrin, më akuza së kushë është ma hajn së tjetri, së kush ku “luftojë” pa marrë pjesë në beteja por më organizim të vrasjeve politike  të luftetarve të vërtetë që sotë nuk janë ma në mesin tonë.

Këta, komadant e komesar që nuk e dijnë së si përdorët arma, shpallën vetëvetën edhe udhëheqës e themelues të ushtrisë, udhëheqës “ më merit” të shtetit, të cilët sot e kanë sjellë Republikën e Kosovës para falimentimit sepse, as Amerika e as Gjermania e as miqët tjerë, nuk mundë, nuk duhët dhë nuk janë ma të përkushtuar për Kosovën se sa ne  vetë.

Por, kur këta nuk qajnë kokën për shtetin dhë popullin, athere pse dikush tjetër të jëtë ma shqiptar së vetë shqiptari.

Sovraniteti i dyfishtë, zgjedhje më fatalitët për Kosovën.

Ju maskarënjë në pushtet, kush po ju jep leje juve të tregtoni në ëmër  të Kosovës më sovranitetin dhë tërësinë teritoriale? Kush ju ka autorizue që të hiqni dorë nga pranimi i  pavarësisë së tërësishme teritoriale nga 116 shtete të botës edhë më bekimin e Gjykatës Nderkombëtare për mos të lënë kurfar shprazëtirave juridike, shtrohet pyetja së kushë ju ka autorizue juve që në ëmër të popullit të hiqni dorë nga egzistencae shtetit të  Kosovës qoftë ajo edhe kërkesë e miqve tanq që nga Amerika e deri të Gjermania.

Po hiqni dorë nga  lufta dhë viktima, martirët  që ranë për Kosovën për të arritur këtëëndërr  shekullore e cila fatëkeqësishtë më ardhjën e  juaj më dhunë, mashtrime, krimee vrasje, sotë, në vëndë së të punoni për forcimin  dhë legjitimimin  e shtetit, funkcionimi e ligjit dhë zbatimine  Kushtetutës, ju keni ardhë në gjendje që ti përkulëni armikut -Serbisë që mos të ja shpallë të bëmat ndaj popullit që më emër i takoni  sepse folni shqip anipse shumë dobët, ju duhët të pregatiteni që të mbroheni nga Gjykata Speciale për krime  ndaj shqiptarve  dhë ajo është agjenda e juaj prioritare.

Ju, e meritoni denimin stalinian – dërgimin në Sibir sikur i dergonte ai bashkëpunëtorët e tijë  të padegjueshëm sikur ta kishim,  por do të pajtohemi edhe  më dërgimin e të gjithë juve pa dallim, në burgun VIP-së në Dyz, dhë ate të përjetshëm.

I likuiduat njerzit për të ardhur në pushtet,  punuat dhë po punoni pa ndërprerje për rrënimin e shtetit  rezultatet të cilat po na dalin në pjesën finale të  marrëveshjës famëkeqe e pranuar dhë dakorduar nga  kryefatëkeqi i Kosovës  Hashim Thaqi. Dhë, ju heshtët!

Ju, që të gjithë heshtët kur kjo e keqe u nisë më 2011 u dakordue më 2013 për të ja pa sherrin në 2019.

As varja e juaj në trekambëshin në qëndër të Prishtinës para Përmendorës së Skendërbeut, nuk do të ishte satisfakcion për atë popull të terorizuar psiqikishtë, materialishtë dhë drejtësishtë që njizet vjetë pas qlirimit të  cilit  nese ju ja  e keni sjellë atëhere më ndër më thenë …Ata, ranë më nderë si martir, e ju si do ta përfundoni?!

Deshtuat që të gjithë. Dikush ma shumë e dikush ma pakë por Kosovën e zhbëtëdhë e përdhosët e cila i ka të gjitha shpresat e humbura.

Ska bashkim më Shqipërinë që e rrëjtët popullin në fushatat parazgjedhore të cilin e  keni mbyllur në kavaz më poshtërsitë e juaja dhë jo më fajin e tijë që tani as  Evropa lavire që megjithate  nuk po hjekë dorë nga sjelljët e sajë më politikat dyfytyrëshe, denigruese dhë nenqmuese deri në palcë, sepse, ju nuk ishit ata qe duhej të ishit.Ata  që të jeni viktimë e politikave të sajë duke dhënë dorëheqje në shëjë mospajtimi dhë pranimi I një politike tëtillësrgregacioniste pasi ju përparësi i  keni dhënë hanjisë, pasurimit nga paraja e nji populli të varfur i cili nën traumat të luftës, të padrejtësisë dhë të gjendjës së rëndëekonomike, si pasojëkemi vrasje, vjedhje dhë akte të përditshme kriminale.

Izhgënjyer dhëi  brengosur për fatin e atijë populli të cilin  e keni sjellur në këtë gjendje i cil edhe po që donte të demonstronte më arësye kundër së keqës, nuk I ka  mundësit as të jetë pjesëmarrës në tubime nese ato nuk organizohën në qytetin e tyre e lere ma ti bashkangjitën masës gjithëpopullore në kryeqendrën e shtetit për të ju përzërë nga kabinete e juaja të turpit nga tëcilat  ja sollët fatin e zi  popullit i  cili, më të njejtën deshirë sikur e ka parë ushtrinë dhë tankët serbe duke u largue nga Kosova të përzërë nga forcat e NATO-s, do ti gëzoheshin edhe largimit tuaj nga pushteti i  cil mbase tani kur gjithëqka e vorrosët  dukët së është tepër  vonë.

As opozita nuk mundë të arësyetohët as të fshihët pas asnji arësye që kanë ndëjtë duarkryq duke pritur ose ditë më të mira, ose veprimët e ndërkombëtarve që ti zgjedhin problemët ose të përfitojnë sadopak nga heshtja. E, heshtja,  në nji mënyrë është pajtim, e pranimi dhe banë edhe përgjegjësinë. Ku do të gjindeni edhe ju tani?  Në të njejtën radhë!

Në fundë të fundit, marrja, fajësia dhë përgjegjësia që të gjithve proporcionalishtë do të ju takojë.

Por, qka ka nga kjo kur Kosova po përjetonë fijasko, kur Kosova po zvogëlohët dhë kur po zhbëhet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...