Çfarë do të bëjë me shokët e mi në 27 Maj 2019? - Bota Sot
Çfarë do të bëjë me shokët e mi në 27 Maj 2019?

Opinione

Çfarë do të bëjë me shokët e mi në 27 Maj 2019?

Nga: Sali Leka Më: 23 maj 2019 Në ora: 12:52
Sali Leka

Bashkë me shokët e mi jemi të obliguar që me 27 maj të nisim fushatën elektorale për të triumfuar në 30 qershor 2019.

Falenderojmë Edi Ramën që në 31 Maj do të nisi fushatën elektorale me një bilanc pune të madhe, të dobishme katër vjecare me 61 bashki të Republikës së Shqipërisë.

Unë me shokët e mi jemi shumë të gëzuar dhe fushatën e zgjedhjeve bashkiake do ta nisim në 27 maj, katër dite para Edi Ramës.

22 maj biseduam në lokal 5 shokë në drekë me këngë, poezi urime dhe falenderime për kapitalizmin modernist, demokratik që ka dy vjet që ka filluar nga Edi Rama reformist i merituar, i admiruar.

Në darkë ora 20:00 dy shokë tw mi fisnikë dhe kreshnikë besnikë të betuar Aleks Mihali dhe Hysen Gjyli më ftuan në lokal. Shkova dhe i takova. Aleksi dhe Hyseni më thanë: “ Sali kemi lexuar tregimet e tua:

1-“ Mos u frikëso Amsterdam , mos u dëshpëro Roterdam”.

2- “ Na ishte njiherë Lul Basha”.

3-“Ai që orvatet me frikësuar kombin e Skënderbeut për të mos votuar zhvillimin dhe modernizimin e atdheut“.

Tregimi me titull “ Gazetarë mendimtarë vizionarë dhe guximtarë krenarë të betuar për të drejtën dhe të vërtetën“ nuk e kemi lexuar as nuk kemi për ta lexuar. Nuk e lexuam sepse e kuptojmë që keni lavdëruar zuzarë dhe keni shkruar gënjeshtra. Gazetarët në Shqipëri nuk janë mendimtarë vizionarë as guximtarë krenarë, por ishin  dhe janë spekullantë zuzarë gënjeshtarë. Kanë nxirë dhe baltosur punën e shkëlqyer të qeverisë Edi Rama“. Edhe unë u fola dhe u tregova: Duhet ta lexoni tregimin “ Gazetarë mendimtarë vizionarë dhe guximtarë krenarë për të drejtën dhe të vërtetën“. Kam lavdëruar dhe falenderuar gazetarët krshnikë eposikë të admiruar që kanë botuar tregimet e mia të vërteta me demaskime të drejta për gënjeshtarët dhe shtrembalarët, për kusarët zuzarët, për anarshistët dhe kaotistët e televizioneve negative regresive.

Mbasi dëgjuan shpjegimet e mia dy shokët e admiruar Aleks Mihali dhe Hysen Gjyli me falenderu dhe u betuan për ta lexuar tregimin për gazetarët kreshnikë. Edhe unë u betova ditën e hëhë 27 maj 2019 bashkë me shokët dhe shoqet e mia  do të fillojmë fushatën elektorale. Unë kam 750 shokë dhe 550 shoqe nga 25 treva të Shqipërisë. 750 shokët e mi fisnikë të nderuar guximtarë kreshnikë eposikë të admiruar ishin dhe janë mbi shtatë qind e pesëdhjetë milion meshkuj djem dhe burra në pesë kontinente të botës Europa Amerika, Afrika, Australia, Azia.

550 shoqet e mia mendimtare vizionare giximtare krenare, viganesha jetike, si fratesha teuratike ishin dhe janë mbi 550 milion femra vajza dhe gra të universit dhe botës galaktike. Në një tregim tjetër do ti shkruaj emrat e 750 shokëve dhe 550 shoqëve të mrekullueshme dhe të admirueshme por edhe të papërtueshme për punë të mira të dobishme, por emrat e tyre nuk kanë për ti botuar gjashtë gazeta shtrembaluce, anarshiste, gazeta të zhurmueshme, të ndryshkura, të mykura që nuk botojnë emrat e vërtetë kreshnikësh dhe strategësh viganikë por kanë botuar dhe botojnë emra falls skurrikësh rrakitikësh, kaotikësh. Këto gazeta negative regresive kanë botuar lëvdata pompoze, bajate të rëmdomëta me emra trimash antikomunistë por në fakt asgjë të mirë nuk kanë bërë kundër mizorizmit dhe komunizmit por kanë jetuar dhe vepruar si kusarë zuzarë duke vjedhuar dele, keca dhe pula nëpër ferma dhe koperativa bujqësore në kohën e socializomit proletar marksist. Dy shokët Aleks Mihali dhe  Hysen Gjyli më falenderuan dhe më kërkuan të këndojmë së bashku dy poezi nga libri “Blerina Sydelina”.

E nisim me poezinë:

FJALËT E TUA JANË MUZIKË E MELODI E VËRTETË
Dielli u ngjit lart në kupolën e qiellit.
Unë ec e ec nëpër pllaja, shpate e lugina.
Eca me këmbë edhe në livadhet e barit e tërfilit.
Mendja ishte tek Bedillana buzqumshtore.
E aftë vigane e shkathët si drenusha e skifterina.
22 orë u rehatua, u dashurua mbi gjoksin tim.
Shumë e gëzuar me harmoni paqsore jetsore.
E qeshur, e çiltër, e hapur me admirim.
Ka po shkon e ku je nis o qelibar fildish?
Me mua sot nuk po fol, nuk do vish?
Foli e më doli përballë Blerina Sydelina.
Unë u habita dhe i tregova përpara syve.
Na paske parë mua e Bedillanën të dyve?
Na ke shikuar duke u dashuruar njëzet e dy orë pa ndalim.
Po po, foli e qeshi Blerina Sydelina.
Jam mbi dyzet Bedillana e dyqind zana.
44 orë do të jehojnë mbi gjoksin tënd blin frashin.
Sa dyfishi e Bedillanës buzqumshtore.
Ta dijë Durrësi, Kavaja, Kruja, Thumana, Tirana.
Bashkë të dy edhe dyqind e dyzet vjet.
Në sekond me vrull e hov Blerina mbi gjoksin tim.
Në çast e minut me shkëlqim e përmallim.
Valë valë e me fjalë, pëlqim e vullnet.
Unë i fola me këngë e poezi.
Fol Bleirna si të dish e të duash vetë.
Fjalët e tua janë muzikë e melodi e vërtetë.
Janë si pjalmi i lezetit dhe kimetit.
Pikoji si mjalti në gojën e poetit.
Me fjalët e tua unë shumëfishoj shtatë million poezi.
Fjalët e tua janë energji, aftësi e harmoni pa mbarim.
Janë ajrim, gjallëri e frymëzim, sublime pa ndalim.
Fjalët e tua ëmbëlsi e kënaqësi me iradin, ilmin e vasinasim.
Fjalët e tua rehati e lumturi e marrëzia nuk i arrin.
Fjalët e tua jetëgjatësi dhe egërsia as i tret as i shkrin.

Poezia e dytë:

SYDELINA ME DY GËRSHETA
Unë duke kënduar i gëzuar 44 orë me betim.
Shumë i vitalizuar ashtu si Blerina me guxim.
Duke lozur e puthur qerpik e vetull.
E aftësuar, e nektarizuar si shugjetull.
Me dy gjokse dy kërthiza e katër gjunjë.
Me të puthura e të thithura si shushunjë.
Unë Blerinës i fola dua ujë për të pirë.
Jo tha Sydelina nuk të jap ujë.
Jo ujë por dashuri shumë dashuri.
Unë i fola përsëri më këngë e poezi.
Kërko çfarë të duash prej meje.
Unë dua e do të dua prej teje.
Akoma më shumë dashuri.
Bukë e gjellë i gatuaj I pjek vetë.
Edhe ujë shkoj e pi në rubinetë.
U nisa por shtanga, mbeta, ngeca.
Foli e qeshi Blerina unë u mahnita.
Jam Sydelina kam dy gërsheta.
Të gjata sa dy shigjeta.
Duart e supet tona i kam lidhur e ngjitur.
Kudo bashkë kemi për të ecur e lëvizur.
Unë akoma më shumë u stepa u habita.
Blerina teuratike mendimtare e lozonjare.
Jetike e mrekullueshme guximtare krenare.
Eposike e admirueshme shkëlqimtare.
As e mendova, as e dija, as e kuptova.
Dy supet e mi e dy supet e saj i lidhi me flokë.
U bashkuam faqe më faqe e kokë më kokë.
Sa shumë e ndjeva, sa ëmbël e shijova.
Buzët e saj aromatike i qelizojë me buzët e mia pjlamike.
Shpirtin e zemrën e saj nektarike ilminike.
Fort e më fort i aftësojë në shpirtin e zemrën time iradinike.
Ashtu buzë më buzë me kushtrim u betuam.
Edhe 44 orë të tjera u dashuruam, po a u plotësuam?

SHËNIM EKSKLUZIV
Ditë tjetër do të këndojmë poezinë SHUMË E SHUMË U DASHURUAM A U PLOTËSUAM dhe poezinë tjetër DASHUROHEMI E DASHUROHEMI A DO TË PLOTËSOHEMI.

Kurse sot theksoj: Poezitë e librit “ Blerina Sydelina ” nuk i botuan redaksitë e gazetave “ Drita, Zëri i Rinisë, Revista Nëntori dhe shtëpia botuese Naim Frashëri”.

Jam kacafytur e përleshur keq me 14 gazetarë dhe katër kryeredaktorë censorë zuzarë mizorë dhe fallsifikatorë.

Disa nga këta nuk jetojnë më dhe i kanë marrë në varr krimet e tyre makabre. Ata që jetojnë më dërgojnë ultimatume kërcënuese me fjalë vulgare dhe brutale “Mos i shkruaj emrat tanë në publik se ta bëjmë gjëmën e sëmës”.

Kurse unë u kam thënë i them dhe do tu them: Emrat e juaj pisanjak nuk i shkruaj në gjuhën shqipe me fjali e fraza të mrekullueshme të mahnitshme jo jo kurrë jo! Nuk kam frikë por kam etikë.

Emrat e juaj alabakë brockullakë nuk e meritojnë të shkruhen as dhe në një gjuhë të botës por do të shpik një gjuhë krejt ndryshe për emrat tuaj dhe do tu demaskoj se ishit dhe jeni shtrembalucë, gënjeshtaruc të kalbëzuar, të ndryshkur të skaduar.

Në shtator 2017 qeveria socialiste e votuar nga elektorati socialist dhe demokrat i vërtetë nacionalist me Edi Ramën, kryeministri reformist shembull dhe model i garantuar kombëtar dhe historik filloi etapën e kapitalizmit modernist. Në shtator 2019 Shqipëria do të festojë dy vjetorin e fillimit të reformave të dobishme moderniste të qeverisë socilaiste, por L.Basha, F. Mediu dhe të tjerë si ata nuk duan festime jetike sublime as gëzime solide njerëzore paqësore por ka dashur dhe duan rrënime dhe shkretime kaotike mizore. Në vitin 2037 Shqipëria do të festojë 20 vjetorin e triumfit kapitalizmit modernist dhe do të jetë Gjermania, Austria dhe Danimarka kapitaliste demokratike e Ballkanit. Në 30 qershor 2019 unë me shokwt e mi do të shkojmw të votojmw me këngë dhe poezi shumë tw  gëzuar tw betuar tw vitalizuar.

Do të këndoj poezi nga libri “ Blerina sydelina”. Poezitë e vëllimit poetik lirik erotik dhe eposik nuk u botuan në kohën e skëterrit mizorist kur Shqipëria nuk ishte kapitaliste moderniste dhe u sundonte nga Enver Hoxha dhe Ramiz Alia me klikën e tyre gjakatare mëkatare. Ingranazhet e ndryshkura të kësaj klike makabre burgosën internuan dhe masakruan 750 intelektualë të kulturuar dhe specialist të aftësuar, 175 shkrimtarë dhe poetë të talentuar me kontribut të cmuar për letërsinë, kulturën demkracinë. Sot Enveri dhe Ramizi nuk jetojnë, por veprojnë Basha dhe Mediu dy neomarksistë antimodernistë, antihumanistë, antiliberalistë monstruozistë.

Unë me shokët e mi antimizoristë dhe antimonstruozistë të betuar a sjemi frikësuar e as frikësohemi nga ultimatumet dhe kërcënimët obskurantiste bashiste dhe mediste.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat