Po mundoheni të bëni fushatë, por po turpëroheni - Bota Sot
Po mundoheni të bëni fushatë, por po turpëroheni

Opinione

Po mundoheni të bëni fushatë, por po turpëroheni

Më: 25 maj 2019 Në ora: 17:39
Foto ilustrim

Se është një gjendje e rëndë dhe kaotike ne politikën e trojeve shqipëtare keto ditë po deshmohen edhe skenaret e turpëshme të një fushate kunder njeri tjetrit!

Situata politike ne trojet tona është ne krizen ma të rëndë se ndonjëher ka qenë pikërisht falë lidershipit udhëheqes të pushteteve gjithëandej trojeve tona pa dallim?Vallë a ka turp ma i madh për njerzimin veqanërisht për pushtetaret enjë kombi kur ne keto momente delikate për vendin dhe kombin,ata gjejnë momente për tu shfryrë ndaj njeri tjetrit me akuza e kunderakuza; të bëma e të pa bëma krime,trathti,abuzime,vrasje,kercnime ne keto momente kur masë paku i duhen kombit dhe vendit?

Po dihet hapur se te gjitha keto veprimtari po bëhen për fushatë dhe poena politik, por si nuk ju vjen turp se paku ta kurseni popullin dhe viktimat e luftes,ta kurseni edhe ashtu popullin i cili gjithë andej trojeve tona janë duke u perballur me varfëri të skajshme! Kanë filluar të hapin gojet e kqija për njeri tjetrin ne momentet delikate,të ngacmojnë plaget e luftes se fundit te cilat po keta pushtetar ne shumicen e rasteve krejtësiht i shukaten qoftë edhe ne mes veti!Sot kur ma se tepermi na duhet uniteti dhe bashkimi me një gjuhë të perbashket net gjitha fushat, te ketillet veq sa i rritin edhe ma teper akuzat nemes veti. Turpi nuk po e mbytka kurr askend por ta dini se do ju denoj historija e drejt e kombit qe një ditë do jet reale e jo ektillësipas tekeve tuaja.

Kujt po i duhen tani botimet etmerrshme dhe trishtuese te të dhunuarave nga kriminelet seb,ku ishit kur para pesë apo gjasht vitesh ishte botuar ky liber dhe ishte aktuale gjykatanderkombëtare per krime lufte ne ish jugosllavi? A po iu bëhen argat atyre te cilet me fantazina(kinse po krijojnë gjykata nderkombëtare) pas njëzet vitesh per ta shpetuar lëkuren e vet sikur nuk paskan qenë  ne dijeni per keto te bëma  ma heret? Akoma te ketillet nuk u ngopen me tronditje te popullit nga armiku,por edhe tani po i tronditin vet me manipulimet etyre? Tani kur filluan edhe te bëmat edisa te dalin ne siperfaqe(afera te ndryshme per fajde e shantazhe e ryshfete) vallë pretendoni se do hedhni dirtë mbi keto ngjarje,sikur ne aferen pronto?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat