Letër publike Ivica Daçiqit - Bota Sot
Letër publike Ivica Daçiqit

Opinione

Letër publike Ivica Daçiqit

Ragip Guraziu Nga Ragip Guraziu Më 11 qershor 2019 Në ora: 15:01
Ivica Daçiq

Ha ha ha... Më të vërtet ti je një qen i nuk, që leh e nuk të kafshon, por edhe nëse kafshon,drejtohet mu në pramanicë... Një gomar që pllet para sakoleshes shqiptare,Ambasadorja e Kosovës në Amerikë, Vlora Çitaku, që gjithëhere ua ka bërë 8- me dy Daçiqit gjithmonë.

Një idiot si Daçiqi, e qarti Ambasadorja e Kosovës  në Amerik, Vora Çitaku.

Po ashtu Çitaku kërkoi që të përfundoi mandati i UNMIK’ut, pasi ajo e sheh të paarsyeshëm misionin e tij në Kosovë, pas pavarësisë. Ti Daçiq kërkon që UNMIK të qëndrojë sipas rezolutës 1244.Që kjo rezolut për shqiptarët,Amerikën dhe aleatët e saj është varrosur njëherëe përgjithmonë.

Ambasadorja e Kosovës në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Vlora Çitaku, e cila përfaqëson Kosovën në Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ka treguar se çka ka ndodhur pas mbledhjes së sotme ku ajo u përplas me kryediplomatin serb, Ivica Daçiq, për shumë çështje që kishin të bënin më Kosovën.

Por ajo është një dijeni se qeni që turren nuk të kafshon,thënje Shqiptare,dhe miu i vokël si Daçiqi-klushi i Sllobodan Millosheviqit,ende nuk po beson se ai bashkë me Serbinë kanë hombur Kosovën pose po,por do e humbin edhe Vojvodinën e deri të pashallaku i Beogradit,ne rastse mundesh ti si një zagar plak me ata zagaret tjer si ti,që po mendoni se duke ndjekur idet e kasapit të Ballkanit,do fitoni,jo jo ruane  pashallakun e Beogradit se deri aty do ju vijnë kufijt...

Kishte përfunduar mbledhja e Këshillit të Sigurisë së OKB’së dhe përballja Kosovë-Serbi, ku Daçiq akuzon Kosovën, e Çitaku i përgjigjet deklaratave të tij në prezencë të përfaqësuesve të tjera.

Citaku tregon se pas mbledhjes së KS të OKB’së, ajo dhe delegacioni nga Kosova po bisedonin me përfaqësuesit e SHBA’së dhe Britanisë së Madhe, kur bisedën e ka ndërprerë Daciq. Ai, sipas Ambasadores, ka ofenduar zyrtarët, në prani të ndërkombëtarëve.

“Pas seancës së Këshillit të Sigurimit, teksa delegacioni i Kosovës bashkëbisedonte me përfaqësuesit e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Mbretërisë së Bashkuar në OKB, Ministri i Jashtëm i Serbisë ndërpreu bisedën me ofendime tëe zhurmshme dhe të përsëritura”, ka thënë Citaku.

Sipas Ambasadores, kryediplomati serb është sjell sikur të ishte në kafene, e jo në selinë e Kombeve të Bashkuara në Nju Jork.

“Duke u munduar të më denigroj mua personalisht si dhe Ambasadoren Sahatqija, e posaçërisht miqtë tanë ndërkombëtar, Z Daçiq sillej në selinë e Kombeve të Bashkuara sikur të ishte në kafene. Z. Dacic bën mirë të mendoj pak para se të veproj dhe te kujtohet se nuk është kafe e Shumadisë por ne Këshillin e Sigurimit te Kombeve te Bashkuara”, ka thënë Citaku.

Ndryshe, sot në Këshillin e Sigurimit, Daçiq akuzoi Kosovën se kanë sulmuar zyrtarin rus të UNMIK’ut në Veri. Çitaku nga ana tjetër tregoi se ai zyrtar rus e ka penguar policinë e Kosovës derisa po kryente një aksion kundër krimit të organizuar në disa komuna, përfshirë këtu edhe ato veriore.

Po ashtu Çitaku kërkoi që të përfundoi mandati i UNMIK’ut, pasi ajo e sheh të paarsyeshëm misionin e tij në Kosovë, pas pavarësisë. Daciq kërkon që UNMIK të qëndrojë sipas rezolutës 1244.

Çitaku i ka denoncuar në Këshill të Sigurimit deklaratat e kryeministres serbe Ana Bërnabiq, e cila ka thënë se ‘shqiptarët vijnë nga mali’

Ti Daçiq i nervozuar i reagove ehe  Daut Haradinajt ?!

Haradinaj dhe Daçiq Ai tutje ka thënë se është “mësuar me këto kërcënime”, duke shtuar se “Haradinaj duhet ta ruaj mirë atë që e ka”.

Në Serbi ka nisur një fushatë e ndytë ndaj Kosovës, ku politikanët dhe qytetarët shkruajnë në kartmonedha “Kosova është Serbi”.

I pari nga politikanët serbë që e ka bërë një gjë të tillë ka qenë zëvendëskryeministri dhe ministri i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiq. Ai në banknotën prej 100 dollarësh ka shkruar “Kosova është Serbi”.

Ky gjest i ulët i Daçiqit ka marrë reagime të ashpra në Kosovë. Më i ashpër ka qenë deputeti i AAK-së, Daut Haradinaj. Ai e ka quajtur këtë aksion të poshtër.

Daçiqi po e poshtëron dollarin Amerikan. Këtu ishit dhe ju turpëruam. Ai dollari që ti po e fyn, ta tregoi vendin në 99’. Tash vajto se tjetër nuk ju ka mbetë. Ruajeni atë që e keni më mirë për ju”, ka shkruar Haradinaj.

Për këto fjalë të Haradinajt ka reaguar sot Daçiq.

“Nuk është e çuditshme kur Daut Haradinaj, Ramushi dhe të tjerët paraqiten si avokat të Amerikës. E kam ditur këtë. Ata duhet t’ju tregojnë shefave të tyre”, ka thënë Daçiq.

“Do të dëshiroja që ai 100 dollarësh të arrijë në duart e Haradinajve, Ramushit ose Dautit, kur t’ju arrijë paga nga Perëndimi dhe ta kuptojnë se Kosova është Serbi”, ka thënë tutje ai.

Ai tutje ka thënë se është “mësuar me këto kërcënime”, duke shtuar se “Haradinaj duhet ta ruaj mirë atë që e ka”.

“Sa i përket kërcënimeve, e kam ditur se do të ketë dhe mundem vetëm të them: ‘Qentë lehin, era i merr’. Çfarë të pritet tjetër nga ata, Haradinaj, Thaçi… Janë shumë nervoz, nuk po ju ecën siç e kanë menduar”, ka thënë në fund nxenësi i Millosheviqit

Oh sa mirë, të gjitha çka i posedon vet,i ka shpreh shqiptare.. Ah po me ba vaki e me pas punë me haradinajt e e të tjerët,ke me harrue ate milevken tënde dhe ke me ju drejtuar Rusisë,Rusia ka për të stacionuar në ahrun-kasollën e dergucave të vegjël e kanë për të q'kyer,dhe ki për të,pas problem me ta ti vet si derguci i madhë,dhe  ke me i harruar shqiptarët,qka ke të pësosh nga të tutë që i ke lodh me genjeshtrat,logarin e ke nga të tut... Mos ta ndin për shqiptarët kur këtu e kami NATO-n ,Kfor-in,Amerikën dhe e gjithë botën.

Ha ha ha... Më të vërtet ti je një  qen i nuk, që leh e nuk të kafshon, por edhe nëse kafshon,drejtohet mu në pramanicë... Një gomar që pllet para sakoleshes shqiptare,Ambasadorja e Kosovës në Amerikë,Vlora Çitaku,që gjithëhere ua ka bërë 8- me dy Daçiqit gjithmonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat