Greqia nuk njeh minoritete, kërkon të drejta për minoritete jo ekzistuese - Bota Sot
Greqia nuk njeh minoritete, kërkon të drejta për minoritete jo ekzistuese

Opinione

Greqia nuk njeh minoritete, kërkon të drejta për minoritete jo ekzistuese

Nga: Sal Bollati Më: 11 qershor 2019 Në ora: 19:51
Sal Bollati

Porsa lexova ne gazetën MAPO të Tiranës deklaratëen e Kryeminsitrit grek z. Cipras: “Shqipëria nuk do pranohet në BE, në rast se nuk njeh t5 drejtat e”minoritetit” grek në Himarë??!

S’ka se si kuptohet kjo deklaratë “zyrtare” nga qeveritari I njëvendi që nuk I ka njohur ligjërisht minoritetet Shqiptare, maqedonase , hebreje e vllahe që jetojnë prej mijëra vjetësh atje?

ZOTI ka krijuar njerëzit të barabartë me njeri tjetrin. Shqiptaret e Çamërisë që nga lashtësia e ruajne gjuhen e tyre. Kështu Peshkopi I Paramithisë para mbi 150 vjetësh përkthen Dhjatën e Re në Shqip sepse të krishterët atje nuk e kuptonin meshën në greqisht. Prandaj Naimi I Madh e quan dialektin Shqip të Camërishtes-GLUHË PERËNDIE. Edhe libri I parë ne shqip Meshari I Gjon Buzukut është shkruajtur me Gluhën e Perëndisë. Po kështu Theofan S. Noli shkruan në do BESË e TRIMËRI, SHKO NË ÇAMËRI .Njëkohësisht krijoi ketu në Amerikë-KISHËN ORTODOKSE SHQIPTARE, duke u dhënë mundësi te krishterëve Shqiptarë të Drejtën për tu varosur në gjuhën Shqipe, jo greke

Pra gjuha e popullit që e fletë atë është simboli I Vërtetë I Kombësisë, së bashku me traditat, veshjet, kulturën dhe edukatën që Trashëgojnë fëmijtë, nipërit e mbesat ne shekuj.

Atëhere z. Cipras përpara se të kërkoni të”drejta ‘ për të tjerët ,duhet të

NJIHNI TË DREJTAT E POPULLËSISË SHQIPTARE TË ÇAMËRISË,

që prej mijëra vjetësh jeton në trojet e lashta Çame. Megjithëse një pjesë të madhe të kësaj popullësie e keni masakruar, vrarë e përzenë me dhunë nga vatrat amtare; pjesën tjetër -Shqiptare me besim të Krishterë që vazhdojnë të jetojnë të nëpërkëmbur atje nuk e njihni, pavaresisht nga gjuha Shqip që flasin.

Shqiptarët e Çamërisë që I keni përzënë me dhunë, edhe këtu në New Yorkun e Amerikës së Bekuar,kërkojnë të Drejtat e Njeriut të Mohuara padrejtësisht nga authoritetet greke.

Intelektualin Atdhetar z. Marko Kepi, si themelues e drejtues I organizatës jo qeveritare “RRËNJËT SHQIPTARE: këtu në NY; duke e shpallur si PARADA ÇAME-në përkujtim të 75 vjetorit të Genocidit grek ndaj Shqiptarëve të Çamërisë e përkrahën. dhe shoqëruan së bashku me organizatat e tjera. mbi 10.000 djem e vasha te veshura me kostume kombtare, kënduan e vallëzuan Shqip që nga “ANA e MALIT’ “DIBRA” KOSOVA, ÇAMËRIA e shumë të tjera, duke valëvitur Flamuj Kuq e Zi, Flamuj me emrin Çamëria dhe Flamuj Amerikan brohorisnin Rroftë Shqipëria, Rroftë Çamëria Shqiptare. Rroftë Amerika e Bekuar u përshëndetën nga mijëra vetë që ndiqnin me kureshtje të madhe këtë manifestim madheshtor Kuq e Zi ne qender te Manhatanit-kryeqytet I Botes.

Manifestim Madhështor ku merte pjesë si Marshalli Parades edhe gazetari I mirënjohur Shqiptar nga Tirana,, Atdhetari I palodhur z.Marin Mema.

Ndryshe nga paria e Tiranes pa Dinjitet Kombtar ,këtu kërkohet të njihen Vrasjet, masakrat ne perputhje me të Drejtat e Njeriut dhe të kërkohet falje për ato padrejtësira që jane ushtruar e vazhdojnë të ushtrohen mbi Shqiptarët Çamë në përgjithësi kudo ndodhen

.Z. Cipras në qoftë se dëshëroni marëdhanie të drejta miqësore midis Shqipërisë dhe Greqisë,duhet të ndiqni shembujt e Gjeneral D Golit dhe Kancelarit Adenaurit që bën para shumë vjetësh midis Francës e Gjermanisë. Një shkrimtar Çam I ndjeri F.Zeqiri ka lënë një amanet: PA LIRINË ÇAME , S’KA QETËSI BALLKANI

FALEMINDERIT Z. M.KEPI, z. M.MEMA E GJITHE TE TJEREVE QE NDERUAN ÇAMERINE SHQIPTARE ,me këtë Manifestim Madheshtor të pa parë

FALEMINDERIT dhe AMERIKES SE BEKUAR që na lejon e krijon mundësi per

KRENARI e KUJTESE TE SHQIPERISE SE VERTETE!!

P.S

Nuk mbeta I cuditur nga qëndrimi I njerit që ka rrëmbyer postin e një shoqate nga më të vjetrat SHQIPTARE ketu ne Amerike, themeluar nga Fan Noli, Faik Konica e tj. Ai megjthëse “edukuar”me Ideologji Islame në Turqi, falet në kishën greke këtu në NY??!; gjate intervistes me gazetaren Atdhetare z. Rafaela Prifti, nuk gjeti mundësi të zëri me gojë emrin Çameri; pavaresisht se mbi 10.000 te rinje e te reja për orë të tëra kendonin e, vallëzonin me veshje Çame duke brohoritur me entuziazem

RROFTË ÇAMËRIA SHQIPTARE

Te njëjtin qëndrim që mban edhe “shefi I tij” në Tiranë-janullatosi

Sali Bollati-Çam Shqiptaro Amerikan.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...