Epiqendra e shkallës së lartë sizmologjikë, e tërmetit Politik Europian, nuk është në Kosovë - Bota Sot
Epiqendra e shkallës së lartë sizmologjikë, e tërmetit Politik Europian, nuk është në Kosovë

Opinione

Epiqendra e shkallës së lartë sizmologjikë, e tërmetit Politik Europian, nuk është në Kosovë

Nga: Sabahate Byci Më: 23 qershor 2019 Në ora: 13:32
Sabahate Byci

Urgjentisht duhet të ndalet dhe aspak më të mos hiperbolizohet terminologjia për “gjetjen e fajtorit“ të dështimit të të ashtuquajturit “Samiti i Parisit“ gjithmonë duke e pasur parasysh proverben popullore;

-„Shtyhen Elefantët e i ndrydhin minjtë“

Strategjia dhe taktika e ndyrë e Serbisë

në drejtim të shkatërrimit të Ballkanit!

-Shiko iniciatorin e Luftës së I-rë Botrore!

 

 

Kurrë sa t‘jetë JETA ME JETU nuk duhet harruar shkatërrimin gjithshqiptarë, gjithashtu nuk duhet harruar as parulla e kohërave okupues serbomoniste që thotë;

 

"Shqiptarit jepja revolen se e vret Babën e vet“


Tani kur Kombi Shqiptarë, pavarsisht se ku gjindet, ku jeton, në Shqipëri, Kosovë, Mal të zi Maqedoni, Preshevë apo kudo në Botë, ka filluar të këndellet, duke absolvuar rrugën e zhvillimit jetësore dhe posaçërisht atë politik.

Shih për ketë Serbinë e ka kap *shlloga* dhe serbet si Kobrat e kanë ngritur kokën nga frika e një Shqipërie Natyrale dhe po pështyjnë helmin e tyre vdekjeprurës duke përdorur formën e re te strategjisë dhe taktikes shkatërruese të tyre kundër gjithë Kombit Shqiptare, pse jo edhe kundër gjithë Ballkanit!

Me propozimet e saja paradoksale, mu në momentin para aktit final te hyrjes ne BE, Serbia po na del paqedashës e rajonit duke bërë propozimin dhe deklarimin se përveç Kosovës ( bisedë me HTH ) për Luginën e Preshevës - pra Kosovës Lindore, duhet të bisedohet edhe me Shqipërinë (me ER)

dhe se Kosova dhe Shqipëria duhet të bashkohen!?!

Serbia si gjithmonë pajtohet me propozime të llojeve të tilla bigjoziane-pokeriane e frymëzuar nga rrënjët e zeza e t’brishta kundërnjerëzorë, me shekuj e njohur tek të gjithë popujt e ish-Jugosllavisë, duke e përdorur TAKTIKAT E SAJA UGURZEZE sipas motos;

 

"Mbrojtja me e mire është sulmi".

 

Ketë herë, sulmin e saj gjarpërorë Serbia e bën me një kamuflazhe plotësisht absurde dhe absolutisht kretene.

 

Ky regjim i Serbisë, hiq më pak ndryshe se ai i rankoviqit i millosheviqit e shumë dhe shumë serbijanëve të tjerë ishte dhe është brutal i pamëshirshëm - besa edhe ndaj popullit të vet, sepse kësi lloj regjimi me kësi lloji ideologjish ishin e edhe më tutje janë faktori kryesorë i çrregullimeve të mëdha jetësore-njerëzorë në gjithë Botën

.

Kjo qeveri serbijane po vepron e funksionon vetëm sipas principeve psikopatike;

 

„ ME TY S’PO DUA E PA TY S‘PO MUNDEM“

 

Kosovën si Shtet të PAVARUR nuk po e pranoni dhe po deklarohen se kurrë s‘do ta pranoni, e TAKSAT E EKSPORTIT TË MALLRAVE QË TË HIQEN PO KËRKOIN!!! PARAD(T)OKS-IK!!!

 

-„Kosovën e pavarur nuk po e pranon, e mallrat mi eksportu, me ia shitë dhe prej sajë me fitu po don“

ha!ha!ha!

 

A po e dini se si po i bjen kjo në gjuhën e tyre

 

-„Hem mi se miska, hem mi se stiska“

 

PËRSHTATJA NË GJUHEN TONË SHQIPTARE I BJEN;

-„ Kho pe du - e kho s‘pe ma kona“

(n’Dialekt Gjakovarë)

 

Andaj Historia assesi nuk guxon të harroi se Serbia ishte dhe gjithmonë është iniciatorë e parë e konflikteve ndernjerzore.

 

DËSHMITARJA KRYESORE E HISTORISË ËSHTË EDHE LUFTA E PARË BOTRORE


Pra edhe në ktë rast propozimi i vazhdimit të dialogut për bisedimet me HTH dhe me ER për Kosovën përkatsisht tani duke e involvuar edhe Shqipërinë në lidhje për bashkimin e territoreve, shihet kjartë inicativa nxitëse e një konflikti të ri.

 

Prandaj kurr mos ta harroim Serbinë gjithshkatrruesen e njerzimit!


Kan kaluar tashmë dekada të tëra që

për serbijanet „nuk ka më tula t‘magarit“

 

Se Serbia fort mirë e din se më nuk e ka në dispozicion kontributin e djersës së të gjith punëtoreve e punëtorëve të gjorë të ish-Jugosllavise, ndër ta edhe djersën tonë të Shqiptarëve që prej shum viteve me rradhë në formën më të ndyer hajdutore si Përbindësh dhe si Qikllop i ka ndaluar dhe ende po i ndalon penzionet e puntorëve.

 

Falë ZOTIT më nuk e ka në dispozicion kontrributin financiar si në sistemin komunist ku 40% te te ardhurave tona derdheshin në llogarite e Beogradit.

Kontribute pra kto, nga ndalesat e te ardhurave, të cilat i investonte ne prodhimin e armëve e që heret dhe pastajë më vonë që prej Viteve 1980 në formë masive i përdori për shkatrrimin e Shqiptareve e me vone kunder gjith popullit ish-Jugosllav si për;


1- Shkatrrimin e paparë në Slloveni ku me tenka dhe pancera e shkatroj pasurinë Sllovene e aty ktu edhe masën popullore të sajë!.

 

2- Shkatrrimin i Kroacisë me luftë dhe uzurpim -shiqo "Srpska Kraina Knin",

uzurpim apo më mirë të thuhet

-hajni egzibicionale e ndyer, karakteristikë kjo e njohur e hajnive serbijane sipas motos;

"Aty ku e kam (mbaru) Kishen, aty është toka ime!?!

Pra vjedhje kjo e tokës së Zotit në emërr të Zotit!

 

3- Gjenocidi i paparë i Srebrenices në Bosnje-Hercegovine 8000 mashkuj i kan masakruar e vrarë!


4- Shkatrrimi ilegal e qëllimisht shum preciz i Malit të zi.


5- Terheqja rafinuese politike nga Maqedonia n’formë "paqesore" sipas teorisë "qorbë e njejtë por n’tanir të 2"

 

6- Veprat më vampirjane të regjimit viqian ndaj Kosovës, vepra kriminele që i shkaktoi gjithë popullit Shqiptarë pa dallim moshe në territoret e Vendlindjes së vet KOSOVËS.

Vepra gjenocidiale si; Kallje,shkatrrim,perdhunim,vrasje, masakrim,burgosje,përndjekje,deportim e shum akte të tjera brutale e mizore prej tipit PSIKOPATIK!

 

Gjithmonë agresive kundër gjith qenjës Shqiptare sa edhe deri tek humbja dhe vjedhja e vdekjeve të mijra personave

ende që 20 Vjet të pagjetur!

 

Serbia kameleone ofron ksi lloji propozimesh shkatrruese nga fakti kryesorë e frigacak i sajë sepse ajo fare mirë e din se Shqiptarët posedoin Intelegjence Fluide dhe Kristalizuese si askush në Ballkan.

Serbia e din edhe ate se kjo Intelegjence Shqiptare, përpos tjerash është trashigimi e qelizave mitohondrike ILIRO-DARDANE.

 

Dhe si përhera - për fatin e sajë të keq, gjithmonë o mbet besnike ideollogjisë së vet arkaike se;

 

„Mbrojtja me e mire eshte sulmi"

 

Përderisa tani ka filluar të aplikoi formën e re të strategjisë dhe taktikës ku papritmas e haptas na drejtohet me propozimin laik:

 

-Se perveq Kosovës ,duhet të bisedohet edhe me Shqiperinë!

 

"Shqiperi" fjale kjo qe ne 100 vjeqarin e kaluar serbijanet e përdornin qëllimisht si argument dhe bazë apo „veper“ kinëse kunder sistemit jugomonist, fjalë për të cilen Populli Shqiptarë dyndej nëpër burgjet e flliqta të jugomonistjane me vite e dekada të tëra,shkatrrohej e brutalisht malltrretohej me burgosje,vrasje,perdhunim,kallje edhe eliminim.

Ata e dhunonin popullin Shqiptarë edhe me tregtinë absurde të armeve!

Dtth. serbomonistet bënin trysni të paparë duke iu shitur me dhunë Shqiptareve armët- pushkët, vetem e vetem përr të thirrur në jete atëkohë akcionin më brutal të kryer ndonjeher ndaj njerzimit, pra akcionin e Krimit dhe të Korrupcionit të ashtuquajturit „Akcioni i Kerkimit të Armeve"

 

Ku qëllimisht një pushke ne kohen e Rankoviqit ishte shitur 20-30 her apo me shum nepër Shqiptarë, perndryshe po të mos e kishin blerë Shqiptarët armën dhe gjatë kontrrollimeve nuk do ta kishin dorëzuar i masakronin, vritnin dhe iu humbnin qenjen.

 

Akcion ky që në kohën e rankoviqit serbijanet e perdornin si nyllosje karshi Botës- kundër Shqiptarëve gjithmonë duke e pasur në fokus qëllimisht„arsyetimin e tyre“ që i përdornin si masa kinse „ligjore“ por me shkatrrime vrasje deri në eliminime dhe zhdukje të tërsishme njerzish, Pa shenjë dhe ps dokë!

Por kam shpresë të madhe te Zoti se i gjith Populli ynë Shqiptare edhe pse shumica i lodhur dhe rraskspitur nga varfëria nga

ska-apunësia familjarizmi,kriminaliteti i organizuar, korrupcioni dhe nga forma me e brisht shekullore si ndarja ne shtrresat;

1- Në shum të pasur dhe

2- Në shum të varferuar,

 

PA NJË SHTRRESË TË MESME STABILE SOCIALE,E CILA DO TA PËRFORCONTE BALLANCIMIN E SHTETIT TONË PËR

VETVENDOSJE DHE VET FORMIM-


nuk do të bie në grackë/kurthë të serbomonistviqianve dhe sdo të besoj gjithqka qe n’mediat tona dhe kudo në Ballkan e Europë po shkruhet dhe po publikohet, ne Lidhje me bashkimin e territoreve dhe

BASHKIMIN GJITHKOMBTARË.

 

Lojrat ngacmuese të Serbisë duhet anashkaluar e injoruar. S‘ka dhe s’bën më Praktiken e imponuar EKSTERNE po e citoj;

„Të drejtat e minoriteteve duhet rrespektuar!!!!

E çfarë rrespekti duhet kërkuar eksplicit tek serbet kur dihet se;

„IRIQIN NUK MUND TA MBASHË NË SJETULL“

Dhe se jemi ngopur me praktiken e përditshme;

„Une duaj ty e ti duaje vehten“

 

Andaj te dashur vellezër e motrra-Shqiptare kudo që jemi:

- Neve na ndau koha, mosgjetshmërija, mospjekuria e mosaftësia politike dhe egoizmi i disa politikuajve tane si ateher- edhe tani.

Por tani po na kanoset friga më e madhe, friga e perqarjes nga thashethëmet kontraverse politike të Serbisë.

Por një gjë mos ta harrojmë kurr se ne jemi një gjak dhe se vetem me;

MENQURI në një kohë të duhur,

Në një vend të duhur dhe

Me njerëz të duhur, DO I MBLEDHIM

TË GJITHA LUGËT E SHQIPTARISË

DHE T’BASHKUAR DO TË ULEMI NË

SOFRËN TONË TË MADHE SHQIPERI

E MË PASTAJË NË EUROPË BASHK

NË EU BASHKËSI.

 

* Fjala „shlloga“ vjen nga Gjermanishtja që dtth"Schlag-anfall" e në gjuhen tonë Shqipe thuhet; "Goditje apo pika në Trru“.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...