Agresioni i mafisë islamike në Dardani dhe i kishës serbe në Malësi - Bota Sot
Agresioni i mafisë islamike në Dardani dhe i kishës serbe në Malësi

Opinione

Agresioni i mafisë islamike në Dardani dhe i kishës serbe në Malësi

Gani Mehmetaj Nga Gani Mehmetaj Më 12 korrik 2019 Në ora: 11:40
Mitrovicë

Shqiptarët në Mal të Zi po e bëjnë me sukses luftën kundër agresionit të Kishës Serbe në territorin e shqiptarëve. Luftën e tyre e mbështeti e tërë bota shqiptare. Shqiptarët e Dardanisë (lagja e Sylanëve në Mitrovicë) e kanë nis rezistencën kundër agresionit të mafisë islamike, Bashkësisë Islame të Kosovës (filial i Bashkësisë Islame të Turqisë), komunarëve të korruptuar të Mitrovicës, e strukturave të kapura të shtetit. T'i mbështesim e t'u urojmë luftë të suksesshme.   

Rasti i lagjes së Sylanëve në Mitrovicë dëshmon se sa është e fortë, e pafytyrë, këmbëngulëse, e korruptuar e cinike mafia islamike. Rezistenca e banorëve të lagjes së Sylanëve dëshmon se mafia po përpiqet ta shkel, ta gllabëroj e denigrojë jo vetëm lagjen e Sylanëve që lufton për identitet kombëtar e integritet qytetarë, por mafia islamike po përpiqet ta shpërfytyroj qytetin e Mitrovicës që lufton për integritet qytetarie e tërësinë territoriale të cunguar nga serbët agresivë, që ua okupuan gjysmën e qytetit.

Në vend të ndërtoheshin objekte kapitale: teatro, salla koncertesh, shkolla, objekte universitare, ambulanca, spitale, çerdhe fëmijësh, Mitrovicën dhe jo vetëm Mitrovicën, e ka mbërthyer mafia islamike me ndërtimin e qindra xhamive, korruptimin e zyrtarëve komunalë e zyrtarëve qendror, blerjen e burrave që të mbajnë mjekra dhe blerjen e grave që të mbajnë shami. Qytetin industrial, krenaria e Dardanisë, qytetin e elitës intelektuale e inxhinieri, mafiozët po përpiqen ta shndërrojnë në kasaba orientale.  

Ndërkaq, jashtë Mitrovicës, katundet e lagjet e qyteteve tona nuk kanë shkollë fillore, nuk kanë çerdhe fëmijësh, ndërsa ua ndërtonin xhamitë pa i pyetur fare. Një katund i Llapit nuk kishte kanalizim, nuk kishte ujësjellës, i mungonte shkolla fillore, ambulanca dhe çerdhja e fëmijëve, ndërsa mafia islamike ua ndërtoi xhaminë e kushtueshme pa i pyetur.  

Rasti i lagjes së Sylanëve dhe rezistenca e tyre dëshmon se sa i kapur është shteti i Dardanisë nga mafia islamike, sa të pafuqishme janë strukturat mbrojtëse të shtetit, që nuk janë në gjendje as nuk duan ta mbrojnë qytetarin nga gjakderdhja e mundshme. Mafia islamike kërcënon Sylanët se do t'ua kundërvë njerëzit e grupit të vet, mbase edhe banorë të kësaj lagje, nëse kundërshtojnë, me fjalë të tjera mafia islamike kërcënon e frikëson me gjakderdhje vëllavrasëse, ndërsa shteti nuk reagon.

Me kë dhe ku është shteti?

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...