“Islamizimi” si anestezion serbo-rus për asimilimin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës - Bota Sot
“Islamizimi” si anestezion serbo-rus për asimilimin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Opinione

“Islamizimi” si anestezion serbo-rus për asimilimin e shqiptarëve në Luginën e Preshevës

Nga: Nehat Hyseni Më: 14 korrik 2019 Në ora: 19:00
Nehat Hyseni

Agjencioni “kulturor” i Rusisë, me seli në Nish dhe agjenturat serbo-ruse në Sanxhak, me anë të agresionit “islamik” për “islamizimin e Luginës së Preshevës” kanë ngulfatur tmerrësisht hapsirën kulturore, politike e arsimore të Shqiptarve në këtë pjesë të gjeografisë kombëtare të Shqiptarve në Ballkanin Perëndimor.

Me fonde të dyshimta janë duke u organizuar evenimente e aktivitete të ndryshme “sociale”, “arsimore” e fetare, të cilat gjithënjë e më shumë po e ngulfasinë terrenin kombëtar me atë fetar, për “islamizimin” e Shqiptarve, pas të cilave kamuflohen tendencat djallëzore për asimilimin kombëtar të tyre.

Mjerisht, kjo është pjesë e misionit serbo-rus, i ngjajshëm me atë të fundit të shekullit XIX dhe fillimit të shekullit XX në Ballkan.

Asokohe rekrutoheshin imamë rusë në xhamitë e Rumelisë (Ballkanit). Llogaritet se të tillë ishin reth 110 mijë. Psh. në Prizren ishte njëfarë Mulla Adnani (Oleg-emri rus), etj. Unë kamë shkruar e publikuar shumë artikuj në këtë temë, me dhjetëra. 

Është interesant se, pjesa më e madhe e imamëve të Luginës së Preshevës i kanë mirëpritur dhe bile i kanë mbështetur këto shkrime të mia. Sinqerisht, kjo më ka befasuar për të mirë!

Por, problemi më i rëndë qëndron në faktin se ky mision serbe-rus për “islamizimin” e Luginës së Preshevës, që po realizohet me anë të “ndihmës vëllazërore” të Novi Pazarit, me anë të Dudiqit dhe sojit e sorollopit të Muhamer Zukorliqit, i cili e “mbulon” politikisht këtë mision, duke e përzier e pështjelluar si është më zi politikën me fenë. Zukorliqi është bërë “yll” i mediave serbe duke marrë pjesë në shumë debate televizive me elementë fashistë, si psh më Sheshelin dhe të tjerë, që kanë kryer masakra e gjenocid ndaj muslimanëve në Bosne dhe  përpiqen që ta bindin oponionin se muslimanët dhe serbët janë një popull i vetëm, të cilët  i ndanë feja.  Pra, Zukorliqi “harron “ se Sanxhakun e përbëjnë shqiptarët e asimiluar në muslimanë.

Jam i shqetësuar se procesi i “islamizimit të Shqiptarve të Luginës së Preshevës”, të cilin vitin e kaluar Dudiqi nga Novi Pazari e proklamoi në Shtëpinë e Kulturës në Preshevë dhe, për çudi, askush nuk i replikoi! Përkundrazi, ai u mbështet me aplauz frenetik nga të gjithë hoxhallarët dhe të tjerët që ishin të pranishëm në sallë?! Inçizimi televiziv u reprizua shumë herë në TV lokale, si asnjë emision apo eveniment tjetër kulturor, arsimor, apo politik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...