Rreziku nga " Personokracia " dhe shpresa per nje rend te ri boteror me human - Bota Sot
Rreziku nga " Personokracia " dhe shpresa per nje rend te ri boteror me human

Opinione

Rreziku nga " Personokracia " dhe shpresa per nje rend te ri boteror me human

Nga: Skender Hoti Më: 26 gusht 2019 Në ora: 10:31
Foto ilustrim

Keto dite, kur ne Biaritz te Frances jane mbledhur lideret e shtate shtetet me te fuqishme te botes, sebashku me nje numer kryetaresh e kryeministrash te shteteve te ndryshme, te ftuar enkas per te debatuar per tema te ndryshme, si mbrojtja globale e ambientit, ngritja e temperaturave, shkrirja e Greeland-it, perhapja e zjarreve ne Amazoni; tregetia e lire, stabiliteti i taksave dhe tregut botror, financat, etj., heshtazi kaloi nje lajm, per mua, shume i rendesishem, padyshim edhe per shume popuj, e veqanarisht per popujt e vegjel, sidomos keta te gadishullit Ilirik (Ballkanit). Lami perafersishte lajmeronte se, " anije luftarake te Rusise e kaluan Detin mesdhe dhe ngushticen e Gjibraltarit, mes Spanjes e Marokut...!"  Rrjedhimisht, parashtrohet pyetja kyce, si eshte e mundur qe, para syve te shteteve anetare te Aleances se NATO-se, te kalojne anijet luftarake te Rusise e , asnje shtet a establishment shtetror, mos te reagoj, te pakten, me ndonje demarsh a note verbale?! 

Aq me keq, kur haptazi shihet fakti se, Rusia mbeshtet regjimet diktatoriale, si rasti ne Siri, Koren e Veriut, Venezuele, e vecanarisht ne Serbi, te cilen e mbeshte dhe armatos, qe prej viteve 80, 90, qysh atehere kur ne krye te Servise sundonte kasapi i Ballkani, se bashku me Daciqin dhe Vuciqin, te cilet  edhe  tani, per dy mandate, ndaj Republikes se Kosoves dhe fqinjeve tjere,  zhvillojne  politka subverzive e ekspansioniste, gjate dy dekadave e fundit te shek.XXI.

Megjithekete, fajin per kete nuk e shofe te popujjte, te qeverite e ketyre shteteve tejet te fuqishme, e as te aleancat e tyre, por tek personokratet, lidere tejet te pasur e te fuqishem boteror, qe, tash se fundmi, udheheqin shtetet e tyre dhe boten, per interesa te ngushta paresisht, e pastaj edhe per interesa te vazalve te tyre, fatkeqesisht thuhe, qe disponojne gati me temperament te ngjajshem me te tiraneve, despoteve, mbretrve,  dhe oligarkeve te sistemeve e regjimeve perkatese te periudhave dhe epokave te me parme historike!

Megjithekete, hulumtimet e pandalshme te shkenctareve humanist per krijimin e nje rendi te ri shoqeror e njerezor me human, shpresoje se do t' i bindin keta "Personokrate" , te cilet jane tejet inteligjent e erudit dhe fatmiresisht iu takojne popujve te fuqishem e me kulture e civilizim shume te lakmueshem historik, se, ne fund t' fundit, do t' i kethehen vlerave te paraarrdhesve te tyre shume me humanist e vizionar per arrdhemerin e njerzimit dhe planetit TOKE ne paqe, respektit reciprok, meshires, zhvillimit e prosperitetit per gjithe popujte e mdhenje e te vegje ne bote!

Rrjedhimishte, duke e verejtur se, situata e ketille aktuale gjeo-politike e gjeo-stratigjike globale  nderkombetare, lehtesishte mund te ndikoj  edhe ne situaten politike kombetare shqiptare ne pergjithesi, e sidomos ne ate kosovare ne vecanti, ku eshte shperndar kuvendi e priten zgjedhjet e lira ne Kosoven, e cila ende fatkeqesisht  nuk eshte njesuar e rumbullaksuar insitucionalisht e praktikisht (de jure e de facto) pavaresia shtetrore,  sa vije e kompleksohet, bile mund te rreshqet, eskaloje e acarohet situata politike dhe e sigurise brenda gadishullit Ilirik,  vecmas per deshire te egos te cilitdo "Personokrat",  prsh. te Putinit, i  cili zakonisht deshiron qe te  demonstroj, forcen e tij fizike, por edhe te garoj dhe provoj arsenalin e armatimit te tij  konvencional e berthamor, pa e marre para syshe reagimin e opinionit tjeter boteror! Njesoje, kesisoji veprone diktatori i Korese se Veriut, etj. 

Nese mirret para syshe edhe fakti se, sivjet ka skaduar edhe afati i respektimit te konventave per kufizimin, zhvillimin, grumbullimin, shitjen dhe dislokimin e arsenalit berthamor, por, ne disa raste, edhe te armatimit konvencional, atehere parashtrohet kjo pyetje:

- ku jane shqiptaret?, 

- ku eshte Kosova dhe ku kane arritur kosovaret? 

- a mund te behemi konkurent me kombet tjera te Europes e me gjere?

- perveq me xhudo e Majlinda, me cfare do krenohemi?

Valle, a duhet ta kuptojme nje here e pergjithnje se, shiptaret ne pergjithesi, po si popujte tjere mund te ekzistojme e te zhvillohemi vetem nepermjet punes, drejtesise, paqese, barazise, respektit, kultures, civilizimit, meshires per tjetrin, ndihmes tjetrit ne cdo situate, te berit te lumtur dikend tjeter, perveq vetevetes, krijimit dhe mbajtjes se miqasise pa interes, etj. etj. Po, ne ku jemi? Edhe miqet qe i kemi i nencmojme, i perqeshim, pergojojme...! Jemi egista, snob, narcisiod, kapadahi, bajraktar, agresiv, nihilista, provokues, dy-fytyrsha, interesgji, lakmitar...

Valle, a mos jemi aq shume, sa duhet me zhduke vehten? A mos e kemi zbuluar fuqine dhe mjetin ma te fuqishem boterore, sic e kishte zbuluar Ramzesi rroten dhe qerren, qe ia siguroje gjithnje triumfin ne luftra me popuj shume ma te mdhenje ne numer sesa egjiptasit? 

Valle, a mos e kemi zbuluar materialin (leguren metalike) dhe gjatesine e duhur te shpates, mbrojtsese, dhe shtizave te falangave te Lekes se Madh...? Apo mos valle, e kemi trimerine dhe dijen organizative te Temuxhinit (Xhingiskanit), qe kishte pushtuar, per nje kohe, edhe Kinen e madhe? ..., etj. 

Prandej, eshte koha e fundit, te gjykojme me gjak-ftohtesi, a duam te vazhdojme si deri me sot, ta vjedhim e shkaterojme vetveten, shtepine tone, pronen tone, te mirat tona, jo vetem materiale, po edhe ato shpirtrore, fizike, ekonomike, sociale, kulturore, biologjike, shendetesore, arsimore,...etj. qe perbejne res-publiken Tone, apo do te vendosim te krijojme paqe, unitet, progres e prosperitet e pavarsi te plote individuale e kolektive shtetroe, per secilin qytetar, nenshtetas te republikes, per te cilen kane derdhur djerse, gjak, e cdogje qe kane patur gjenerata e gjenerat para neve! E si te tille, te konkurrojme me popujt tjere te botes se mbare, per vlera cilesore te lakmuara ne cdo sfere te jetes!

Sekendejmi, lypset menquri, dituri, tolerance, vellazerim, njesim, dashuri e paqe te vertete  brenda-kombetare, miqesi nderkombetare, dhe guxim e sakrifice "nje per te gjithe e te gjithe per njerin!, e kurresesi inat, smire, xhelozi, pabesi, hajni, spijunim, tradheti, kerrcnim,  vraseje, sidomos pas shpinde, e pa gjyq, te vellaut a motres, a kujtdo qofte!...

Thirrje:

Mbani zgjedhjet, pa ekcese e incidente, dhe zgjedhni me te miret! Mos harroni burrat dhe femrat, qe vertete do t' i kontribojne Republikes se Kosoves! 

 Shpresoje se Qeveria e re shume serioze e Republikes se Kosoves, do te perfshij edhe kandidaturat, sic vijojne:

1. Albin Kurti, kryeminister.

- Vjosa Osmani,  ministereshe per Pune te jashtme. Keshilletar: Shaban Murati!

-  Juristi Blakaj, minister i drejtesise.

-  Bashkim Jashari, minister i Mbrojtjes.

-  Minister i Arsimit, nje kandidat, qe ka bere buuummm ne ndonje Universitet nderkombetar.

- Ministereshe kulture  nje femer me kariizme, kulture e dituri te shquar.

2. Nese shkarkohet Presidenti i gjertanishem, ne vend te tij te kandidohet Binak Maxhari, me keshilltar L. Bashkurtin.

3. Te zgjedhet ose emrohet Kryetari i Kuvendit te Republikes se Kosoves:

Mundesishte:

- Fadil Lepaja, me Keshilletar Fahri Dahrin.

( Nga te propozuarit, perveq Zotri Albin Kurtin, nuk njefe e as kurre nuk kam kontaktuar asnjerin nga te lartcekurit!)

Ndersa, per fund: Lus te gjithe te ngarkuarit me poste politike te t' gjitha niveleve te kerkojne zvoglimin e pages se tyre te tashme, per t' pakten 30 0/0

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...