“Dashuria për atdheun ia kalon çdo dashurie tjetër” - Bota Sot
“Dashuria për atdheun ia kalon çdo dashurie tjetër”

Opinione

“Dashuria për atdheun ia kalon çdo dashurie tjetër”

Nga: Skënder Mulliqi Më: 11 shtator 2019 Në ora: 17:47
Skënder Mulliqi

 Më dashur vendin tënd,  është ndjenjë që njeriun fuqishëm e mban zgjuar dhe  e mbanë fuqishëm  edhe në jetë. Ma dashur është diçka  e bukur, por që në diplomaci, nuk është sqaruar shumë kjo, në krahasim më njerëzit e shkrimit, të cilët dashurinë  e sqarojnë mirë. Dihet së krijuesit edhe e kanë ndjesinë për të dashur. Krijimtaria  dashurinë  e paraqet në forma  të ndryshme  të mendimit karshi  asaj që duhet vërtetë dashur. Njerëzit e politikës dhe të diplomacisë në hapësirat gjithshqiptare , duket së nuk kanë mësuar shumë së çka është më dashur dikën , e veçmas atdheun dhe kombin . Nuk kanë mësuar së për të qene në krye të politikës, nevojitet edhe ky komponent.

Kjo çka  është duke ndodhë më shtetin  e Kosovës ,nuk është më  politikë dhe as diplomaci. Shqiptarët që herët kanë pasur ndërgjegje për atdheun,  kanë shfaqur dashuri e krenari, kanë ndjerë dhembjen, kanë jetuar dhe vepruar me idealin e atdheut.

E kanë mbrojtur atdheun duke sakrifikuar edhe jetën. Këtë e vërtetuan edhe në luftën e fundit çlirimtare .Sakrifica, bujaria dhe besnikëria, nuk na kanë munguar kurrë, e sot shumë  po na mungojnë.

Vetëdija dhe ndjenja shkojnë bashkë. Vetëdijesimi për origjinën , për vlerat sublime karshi etnisë , janë kushte esenciale për ta dashur atdheun  , që nënkupton edhe flijimin për të. Sigurisht së për ta dashur atdheun ndikon edukimi familjarë,  ndikon edhe rrethi ku jetojmë dhe veprojmë. Ta duam njeri-tjetrin, por mos ti urrejmë edhe të tjerë.  

Shembulli më I keq i urrejtjes , janë serbët dhe Serbia, që nuk duken aspak normal. Këta e duan vetën, duke i urrejtur të tjerët. Kjo nuk ka lidhje  më njerëzoren dhe aq më pak  më dashurin e mirëfilltë. Sikur serbët janë popull më kod gjenetik të prishur.

Te vrasësh dhe të masakrosh njerëz të pafajshëm , vetëm pse  ata e duan atdheun e tyre, e duan lirinë e vet, kjo është krim, dhe nuk ka emërtim tjetër. Gjeneratave të reja, duhet tua kultivojmë më shumë dashurinë e ndërsjellë, dashurinë ndaj Atdheut dhe Kombit. “Dashuria për atdheun ia kalon çdo dashurie tjetër”-Marin Barleti…

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...