Debatet spektakolare! - Bota Sot
Debatet spektakolare!

Opinione

Debatet spektakolare!

Nga: Driton Hyseni Më: 18 shtator 2019 Në ora: 23:19
Driton Hyseni

Kriza e debateve dhe paraqitja televizive e përfaqësuesve të partive politike në Kosovë, është rezultat përfundimtar i krizës që ka kapluar tërë shtetin. Ata atje në televizion thellojnë krizën duke hedhur benzin, e këndej neve na mbetet shkrepsa, që të përhapim zjarr. 

Shembull: 

Medvegja patë krizën shoqërore para pak javësh, gjatë zgjedhjeve që u mbajtën atje. Askush nga televizionet kosovare e shqiptare nuk u interesua që të ketë debat për spastrimin etnik që u bë atje, direkt nga shteti serb. 

Për më tepër neve si shoqëri shqiptare tanimë më tepër po na intereson me e ditë se kush kënd po e kritikon për hajni e krim, se sa për të mbajtur nën ndërtim historinë tonë në rajonet që ende janë nën okupim, që nga konferenca e Londrës. 

Debatet televizive në kontekst përballje-je, e jo në kontekst oferte gjatë zgjedhjeve sidomos parlamentare, kanë për qëllim turbullimin e përkohshëm informativë të situatës në rajonet e cekura më lart. 

Edhe pse askush se ka në plan këtë muaj të flet për çështjen e kufijve, çdokush që muajin tjetër do të jetë në pozitë, do ta ketë atë rast.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...