Hoxhallarët e sotëm më të zi se popi rus! - Bota Sot
Hoxhallarët e sotëm më të zi se popi rus!

Opinione

Hoxhallarët e sotëm më të zi se popi rus!

Nga: Gani Mehmetaj Më: 20 shtator 2019 Në ora: 12:31
Gani Mehmetaj

Miti për popin (priftin) rus që ka shërbyer hoxhë me dhjetëvjetëshe në Dardani për të shkombëtarizuar shqiptarët, ka jetuar në mendjet tona që nga fëmijëria. Shkrimtari Ibrahim Kadriu e barti me mjeshtri në romanin “Misioni rus”,  që bëri jehonë të madhe dhe ua hapi sytë sadopak shqiptarëve fatkeq, gjithnjë objekt manipulimi nga të tjerët.

Mirëpo miti për popin rus ishte realitet edhe atëherë. Qindra hoxhallarë flisnin me urrejtje e nxisnin përçarje kombëtare, kur ishim nën okupimin e Serbisë. Qindra hoxhallarë edhe sot kur nuk u rri mbi kokë Serbia flasin me urrejtje për shqiptarë e për personalitete më të shenjta të shqiptarëve, qindra hoxhallarë shpifin kundër historisë kombëtare, gjuha e qindra hoxhallarëve është  gjuhë shqipe, por flasin me urrejtje kundër shqiptarëve sikur ta kishin baba popin rus.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...