Minavënësi i minave të krimit, korrupsionit dhe nepotizmit Kadri Veseli, si lypsar kryesor i votave, po mundohet ta “pastrojë” vetën dhe partinë - Bota Sot
Minavënësi i minave të krimit, korrupsionit dhe nepotizmit Kadri Veseli, si lypsar kryesor i votave, po mundohet ta “pastrojë” vetën dhe partinë

Opinione

Minavënësi i minave të krimit, korrupsionit dhe nepotizmit Kadri Veseli, si lypsar kryesor i votave, po mundohet ta “pastrojë” vetën dhe partinë

Nga: Hafiz Shala Më: 20 shtator 2019 Në ora: 23:41
Hafiz Shala

Pretendentët për postin e Kryeministrit, përpos Vjosa Osmanit e Albin Kurtit, bëjnë juryshë sikur elektorati këta nuk i njef

Nuk po mundëm më e kuptue përshëmbull zotin Kadri Veseli kryetar partie dhë i nominuar pë Kryeministër i ciliv fletë dhëe mashtronë popullin pa kurfar marrëje së “ është shumë i vëndosur ( e respektojë si deshirë) ta luftojë korrupcionin dhë nepotizmin duke formuar edhe organe ndimëse përkrye institucioneve të drejtësisë siq janë gjykatat, prokuroritë, organe ndjekëse, por jo si kryetar partie apo shef i qevërisë sepse po e manifastonë sëmundjën ose zanatin e vjetër për t’i kapur ato.

Tani si kryetar partie e ma herët në shkallët e larta të pushtetit, nuk e arësyetojë së pse heshti ose nuk reagojë për këto dukuri që ja qitën faqën e zezë jo vetëm paritisë se tijëpor, tërë Kosovës.

Nuk degjova që askush deris sotë i shtrojë pyetje zotit Veseli rreth SHIK-ut famëkeq udhëheqës i të cilit ishte më nji bagazhë aq kompromitues e të kaluere të dyshimtë për vrasjët politike apo shkaqe tjera në Kosovë të cilat, nuk i ka egzekutue dora e shkjaut por, fatëkeqështë e shqiptarit ndaj shqiptarit.

SHIK-u,nuk ngarkohët për vrasje të serbëve as gjatë lufte e as pasë lufte.

Si u formue kjo organizatë fantome, kush ishte në përbërje, kuajtëi jepte raporte dhë përgjegjësi për likuidimët dhë, kush ishte urdhëdhënësi dhë planifikuesi e ideatori.

Kush dhë si u financue kjo organizatë ta quajmë, kur saktësishtë u shue ( nese është shue praktikishtë) dhë a i dha raport ndokuajtë për veprimtarinë dhë të bëmat e sajë e cila mbi qafë i banë afro 1800të egzekuruar pa gjyq e pa mbrojtës.Pse nuk u raportue në Kuvendin e Kosovës për të dhë vlerësime dhë gjykime.

Pyetje shumë konkrete : si e ndave Mitrovicën bashkë më Hashim Thaqin kur i mashtruat turmën e popullatës në veri më 1989 më ndihmën dhë sigurimin e KFOR-it franqez ku u premtuet qytetarve së kjo do të zgjidhët dhë ju do të ktheheni. A duhët të harrohët kjo. A je ti Kadri Veseli apo ishte ndokush tjetër. A ke turp?!

Partia të cilës i takonë zoti Veseli, është në pushtet që nga viti 2009 në poste më të larta shtetërore e qevërisësë.

A po mëndonë zoti Veseli së duhët të amnestohën krimët, korrupcioni dhë nepotizmat si ideatore, promotore dhë gardiane këtyre dukurive sipas asajë së “ o kanë qka o konë, tani po ja nisemi prej fillimit”. A pajtohën rrethë kësajë edhe aderuesit e ri dhë, a do të pajtohën që të amnestohën këto dukuri?

Për tu pastrue partia bashkë më ty dhë klanin Pronto si sinonim të këtyre dukurive, tëhajdutëve, kriminelve dhë nepotistëve, duhët vetë Kadria më i rrokë përdore që të gjithë të vjetrit të cilët akuzohën dhë ta lirojnë partinë, ndërsa, të rinjët që aderuan, nuk mundë t’i ikin përgjegjësisë për nji aderim në kohën e gabuar dhë në partinë e gabuar e cila mbanë epitetët ma tëkompromitura që nga çlirimi e deri mësotë dhë, a do të jenë bashkëpërgjegjës anipse nuk dorë në këto dukuri.

Ose, ta sfrytëzojë titullin e këtijë shkrime së, ky, si minavërës i minave të krimit, korrupcionit dhë nepotizmit, jau dinë skemat, vëndët dhë minavërësit tjerë për ti zbuluar e për ta qlirueKosovën nga këto dukuri të shëmtuara dhë katastrofike për Kosovën.

Pra, nese zoti Veseli i zbulonë këto mina më bashkëmëminavërës ,dhë jau dorëzonë partinë të rinjëve që nuk ishin në stafin e këtyra minaverësëve, athere, vërtetë do të shpallej reformator dhë ndryeshues i politikës së tërësishme kosovare dhë do të shërbentesi shembull. Por, ky, as që ka gadishmëri përpos llomotitjeve pa vlerë e përmbajtje për qëllim të kërkimit të votave pa meritë dhë pa nderë.

Zoti Limaj nga Nisma,në këto paraqitje para publikut, të lenë përshtypjen së ky njeri as që ka jetue në Kosovë e lere ma pjesë e luftës dhë e akuzave për krime dhë korrupcion, nepotizëm e provincializëm si dhë ndihmaqar rreth bisedimeve më Serbinë duke u “angazhuar” në Grupin Negociator bile edhe udhëheqës kishe për ta ndaluar Thaqin më angazhimin e tijë për t’i zbatue politikat e Vuqiqit dhë të Edi Ramës për korigjim kufijsh grupin të cilin Gjykata Kushtetuese e shpali si të pavlërë apo kundërkushtetuese.

Ishte krah i djathtë i Thaqit dhë Veselit, i Xhavit Halitit e i Azem Sylësdhë të tjetve më akuza më të rënda që mundë të ngarkohët nji individ, për krim, korrupcion, nepotizëm deri më tradhëti ndaj shtetit dhë atdheut.

A nuk po ja merrë mëndja së koha e tijë sikur të tjerëve të krahut të luftës ju ka përëndue dhë të largohën nga politika së populli ju njef natën dhë ditën. Pakëz nderë, moral dhë njerëzi.

Zoti Haradinaj, më gjithë akuzat që ju bënë, ishte nji luftëtar i lirisë jo nga Rogneri por nga tereni,nga vijat e frontit. Kjo nuk mundë ti mohohët por, i ka patur gabimët e veta edhe në luftë edhe pasë lufte.

Shpeshë ka ra viktimë e kurthave dhë mashtrimeve nga kurthevënësit të cilët edhe populli por edhe ai vetë tani ma në fundë i ka kuptue.

Hapi i tijë vërtetë i guximshëm dhë praktikë, ishte vërja e taksës ndaj mallrave serbe që praktikishtë ishte vëndim politik e ma së paku ekonomik duke e krahasuar efektin që e solli. Dhë, për këte, e muar përkrahjen e sovranit, por jo edhe të parit të shtetit i cili ishte në nji gjatësi valësh më Serbinë.

Fillimishtë edhe ish kryetari i Kuvëndit isht pro, por, i hangër fjalët dhë duke pritur që Ramushi të bëjë gabime në hapat e ardhshëm, e priti kohën, dhë ajo i erdhi.

Ramushi, më insistimin e SHBA-ve, por më nji garancion që Serbia ta ndalë fushatën rreth anëtarësimit të Kosovës në mekanizmat ndërkombetar dhë përkrahjën e nji reciprociteti të plotë, është deshtë të jetë ma bashkpunues për nji afatë kohorë të caktuar bile prej tre muaj ditësh më kërkësë që po që së Serbia nuk i respektonë, taksa të rikthehëtdhë mos të hiqët deri në njohje ose marrëveshje përfundimtare e garantuar nga Bashkësia Ndërkombëtare në krye më SHBA-të.

Duhët cekur së, populli u zhgënjyer rreth demarkacionit më Malin e Zi sepse aty deshtojë dhë i habgër fjalët dhë premtimët pë të cilat aqë fuqishëm u prononcue sa që populli e shifte shpetimin e Kullës dhë Çakortit nga dhënia e Thaqit Malit të Zi gjoja për liberalim vuzash apo ku më e dijtë së për qfare tjetër.

Tani, më vullnetin dhë deshirën, manifestimin e nji udhëheqësi të guximshëm për ta ruajtë tërësinë terotoriale të Kosovës, disi, e zbehu besimin.

Pastaj, nuk e muer drejtimin e bisedimeve sipasë Kushtetutës si Kryeministër por, këtë ja la Presidentit, ndoshta si marrëveshje në kuadër të koalicioniti cili e kërkojë postin e Keyeministrit dhë e muar, për të ja lanë fatin e Kosovës atijë që po mos tu ndalte, deshti ti jepë pjesët e Kosovës për interesa të tijë përsonale për të cilat ai dinë e ndoshta edhe opinioni gjitheshqiptar.

Zonja Vjosa Osmani dhë zoti Albin Kurti, mos asgjë tjetër, ata nuk kishin pushtet deri tani anipse LDK-ja ishte në pushtët dhë ka do gjynahe për të cilat zonja Vjosa ishte kundërshtare si deputete e Kuvendit dhë në Komisionët Parlamentare duke ju kundërvue më qëndrimet e sajë të gjitha atyre veprimeve dhë dukurive të dëmshme për shtetin.

Zoti Albin Kurti, është nji kundërshtar i papërmirësuar i gjërave të dëmshme për Kosovën, shpeshhere ndoshta edhe në mënyra destruktive dhë jo fortë demokratike,por, që për qëllim kishte ndaljën e trëndëve te rrezikshme për shtetin e Kosovës.

Nuk ja kemi pa marifetin siq thotë popullimë më udhëheqjën e vëndit apo ndonji,posti shtetërorë anipse i ka disa idena dhë përcaktime që shpesh bien në ndeshë edhe më parime por edhe etika që nuk përputhën me format demokratike. Nga njihere më shkonë në mëndje së këtijë njeriu, ma shumë i konvenonë të jetë në opozitë së sa në pushtet, sepse është ma lehtë.

Në tërësi, udhëheqësit e deritanishëm, duhët ta kuptojnë së, janë hargjue, janë kompromitue dhë, populli i njef shumë mirë që, sa ma shumë po tentojnë “ ti bindin” ma shumë do të ju kthehët si bumerang sepse po dalin në rrënë dhë ajo është vetëvrasëse për ta.

Më nji fjalë, do të humbin që të gjithë të deritanishmit. Këta që nuk janë mësue mos më qenë në opozitë, lë ta provojnë, le ti pastrojnë partitë nga të bëma që I kompromituan dhë, nji ditë kur të artijnë ketë qëllim, ështe ma e mira që, duke u largue edhe vetë nga partia, ti drejtohën këtijë populli më nji : KERKIM FALJE TEMDHE.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...