Pse dështoj Kadri Veseli dhe pse Hashim Thaçi kishte bërë gabime të mëdha dhe kishte planifikuar të bëhet president i shtetit - Bota Sot
Pse dështoj Kadri Veseli dhe pse Hashim Thaçi kishte bërë gabime të mëdha dhe kishte planifikuar të bëhet president i shtetit

Opinione

Pse dështoj Kadri Veseli dhe pse Hashim Thaçi kishte bërë gabime të mëdha dhe kishte planifikuar të bëhet president i shtetit

Nga: Blerim Burjani Më: 22 shtator 2019 Në ora: 18:20
Blerim Burjani

Problemi me i madh i PDK është reformimi i brendshëm dhe ndryshimi i vetëdijes kush është kush në PDK? Çka e ka filani atë apo ketë? E tera politika e PDK është bazuar me njerëz egoist pra e te dy personave Hashim Thaçi, i cili përkrahej nga njerëz qe gënjenin se ata din me i ndihmuar atij ne mungesë te dijes se tij. Thaçi kishte marr njerëz te afërt qe vet i kishte kundërshtuar një kohe te gjate, Njerëzit servil e kane kapluar atë për shkak mos dijes dhe rrenave qe ia kane bere një kohe te gjate , duke e penguar Thaçin te zgjeroje partin - duke gjoja e sugjeruar se ata i njohin njerëzit dhe se mes se miri punojnë për te dhe e ruajnë nga gabimet e me këtë temë e kanë bind edhe Kadriun dhe e quan ne dështim te plote,nuk e lanë Kadrin me punuar me kokën e tij dhe Kadriu dështoje te ofroje njerëz te sinqertë e te edukuar mire ,e jo te edukuar mbrapsht.Është e vërtete se Thaçi - njerëzit i sheh si argat për veti, prandaj atë e ka bere jashtëzakonisht te papranushëm nga klasa intelektuale ne Kosovë. Kapacitetet e tij janë te vogla por ai (Hashimi) i ka besuar qarqeve ndërkombëtare shumë dhe është mbajtur nga disa njerëz te diplomacisë ndërkombëtare atë e mashtruan me fusë note, dhe fillojë te behet agresivë madje ta kritikojë ashpër BE, për shkak kësaj çështje dhe shumë çështjeve te tjera qe nuk i’a mbajtën fjalën Hashimit -kuptohet për shkak mos dijes se tij dhe inatit brenda Kosoves ai fillojë me u degraduar politikisht por është u shantazhua ndërkombëtarisht e detyruan te flasë për shkëmbim është e vërtet se kush nuk i ka then Thaçit se ai mund te negocioj edhe për kufij , por e shantazhuan me Gjykatën Speciale dhe e detyruan te qel tema joshëse për qarqe ndërkombëtare duke rënë jashtëzakonisht poshtë me përkrahje ndërkombëtare. Turrin Thaçitia ndalen ata te cilët e këshilluan po them për diplomat ndërkombëtar dhe burrë shtetas.Thaçi në disa situata kishte dy rruge te jep dorëheqje qe do te ishte me se miri për te , por inati i madh nuk e la , dhe mbeti i çalpër nga ndikim jashtëpërderisa disa njerëzndërkombëtar "ia cenoninkëngënpërGjykatë Speciale" , duke pare se popullariteti i tij po bie ai nxiti disa gazetar ndërkombëtar te shkruajnënjëlibërpër te, këta dy gazetar ia gjeten njerëz qe e kishin sugjeruar një kohe te gjate Thaçin për te ndreq imazhin e tij jashtëpër shkak rënies se madhe te popullaritetit te tij ne bashkuesinndërkombëtare.

A është Kadriu lider i dështuar?

Kadriu nuk ishte i gatshëm, e as i përgatitur te merret me politik. Mospërgatitjapërkëtë temë i ka kushtuar shume , katër vjet edhe nuk po mundet me adoptua kurrqysh në PDK, e beri njëreformë gjinore nuk u muar me te kush?Dështojplotësisht me Dhurata Hoxhën , dhe me Abelard Tahirin dhe Uran Ismajli- edhe pse Urani ishte ministri me i suksesshëm ne Qeverinë PAN, largimi i Besim Beqes dhe Adem Grabovcit dhe nuk vazhdoj me lagim te te gjithë atyre te përfshire ne aferën PRONTO .Thaçi e mbajti nen kontroll Kadriun- madje ia tolloviti konceptin dhe politiken dhe dijen shpesh Kadriu u befasua kohe pas kohe me sjelljet e Hashimit dhe se ai nuk u pajtua me Hashimin kohe pas kohe.Kadriun e gënjyen po ashtu shumenjerëz te afërte te Thaçit dhe nuk e lan te marr njëstrukturëplotësisht te re ne politik dhe të angazhojëplotësishtnjëgjeneratë qe nuk është e përfshire ne skandale financiare e korrupsion.Nëkëtë kohë disa servilë tëThaçit serish ia ofruan dhe i futen ne listëpër zgjedhje te jashtëzakonshme dhe kjo është me keqja qe prapë Kadria nuk do temundet fare vet me lëvizë pa njerëz servil te Thaçit, këtanjerëz servil te Thaçit po punojnë qe Kadriu te dështoj politikisht , tash është nëmençurin e tij qe te ik prej tyre dhe te mos i ofroje fare ne parti është fate i tij nëse nuk fitojnë servilet e Thaçit ne zgjedhjet e jashtëzakonshme.Njehepërnjëherë Kadriu i ka punët keq, e sugjeruan qe motoja e tij ne këto zgjedhje te jetë lufta kundërkorrupsionit e qe realisht e shtyn ne kurth dhe ne dështim, edhe ashtu po e din se PDK dhe Kadriu nuk mund te dalin te paret ne zgjedhje dhe po ia jepin fundin si lider politik.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...