Referendumi i 6 Tetorit 2019 moralisht e shkarkon Presidentin Thaçi - Bota Sot
Referendumi i 6 Tetorit 2019 moralisht e shkarkon Presidentin Thaçi

Opinione

Referendumi i 6 Tetorit 2019 moralisht e shkarkon Presidentin Thaçi

Skender Kapiti Nga Skender Kapiti Më 9 tetor 2019 Në ora: 11:04
Hashim Thaçi

Verdikti popullor, vullneti i Sovranit e ndëshkoi ashpër kualicionin PAN, koalicion i cili kishte si arkitekt xhambazin politik dhe dështakun e madh të 6 Tetorit, Hashim Thaçin. Moralisht rezultati e ka shkarkuar Presidentin , nëse ai nuk reflekton për kusuret qe ka, për t’u dorëhequar, atëhere ligjerisht i takon që nismën ligjore per shkarkimin e tij ta marrë tashmë parlamenti i Kosovës.Kjo varet nga vullneti politik i pattive politike si dhe nga cilësia, personaliteti dhe dinjiteti i deputetëve.

PDK -ja nuk u ndëshkua ashpër prej Kadri Veselit, por prej kryetarit de fakto të PDK -së Hashim Thaçi, i cili në Kosovë por jo vetëm në Kosovë realisht është personi publik më i padëshirueshëm dhe më i neveritshëm. Si të tillë e kanë bërë veprimet dhe sjelljet e tij korruptive, të papërgjegjshme, thellësisht antikushtetuese dhe me pasoja të rënda për shtetësinë, pavarësinë dhe në cënim e kërcënim të ekzistencës së Shtetit të Kosovës , veprime të cilat e kanë dëmtuar rëndë imazhin e Kosovës dhe që kanë kërcënuar edhe tërësinë territoriale të saj si me Demakacionin me Malin e Zi ,me marrëveshjen për krijimin e minishtetit serb në Kosovë të Marrëveshjes për formimin e Bashkësisë së Komunave Serbe , dhe sidomos projekti për shkëmbim territoresh apo për ndarjen e Kosovës.

Këto si më kryesoret janë arsyet pse Referendumi popullor i ka dhënë të drejtë parlamentit që si detyrë të parë të ketë fillimin e shkarkimit të Presidentit Hashim Thaçi. Kjo edhe për faktin që po të kthehemi në kohën kur ai u zgjodh President , zgjedhja e tij u bë pothuajse në kushtet e gjëndjes së jashtëzakonshme dhe mes protestave masive popullore që kundërshtonin e protestonin gjithandej kundër zgjedhjes së tij si President i Kosovës.

Nismën për shkarkimin e tij moralisht i takon ta ndërmarrë në parlament LDK-ja në mënyrë që t’ia heqë vetes atë barrë të rëndë, ku deputetët e atëhershëm të LDK-së bënë gabimin e madh duke rënë në kurthin e Thacit që bashkëqeverisën me të, dhe që më pastaj edhe e votuan atë për President , e që ishte në kundërshti të plotë me vullnetin e antarësisë e të strukturave bazë të LDK-së.

Dhe ky zhgënjim i cili ishte akoma i freskët në mëndjet e simpatizanëve dhe admiruesve të shumtë të LDK-së së Rugovës ishte edhe arsyeja e indiferencës se shumë prej tyre që nuk shkuan në votime, gjë e cila bëri të mundur që LDK nuk doli si forcë e parë politike, por doli e dyta me një diferencë minimale dhe të papërfillshme votash, rezultat i cili i dedikohet në masë të konsiderueshme kandidates së zgjedhur për kryeministre nga LDK-ja, znj. Vjosa Osmani, rezultat i cili nuk e përjashton edhe mundësinë që Vjosa Osmani të jetë kryeministre ,dhe nëse jo, atëhere Vjosa është kandidatja më e mundshme moralisht, politikisht dhe potencialisht edhe intelektualisht e patriotikisht si më e merituara që të zgjidhet Presidente e Kosovës, e cila është më meritore dhe dallon nga Thaçi në largësi me vite dritë.

Tani me Referendumine 6 Tetorit detyra e pare e parlamentit duhet të jetë nisma për shkarkimin e Presdentit, pasi kundër zgjedhjes së tij kanë qenë dhe kanë kundërshtuar me të drejtë dhe fuqishëm në atë kohë VETËVENDOSJA dhe AAK.

Pavarësisht se AAK humbi zgjedhjet , unë shpresoj dhe besoj se edhe deputetët e AAK-së do ta mbështesin shkarkimi e tij , kjo për faktin se Ramush Haradinaj në postin e kryeministrit bëri të mundur dështimin e Marrëveshjen antikombëtare të korigjimit të kufijve dhe të ndarjes së Kosovës, e cila kishte për si autor edhe Thaçin, dhe i cili në shkelje të Kushtetutës kishte rrëmbyer edhe kompetencat e kryeministrit, dhe me këtë marrëveshje të tij Kosova rrezikonte të shkatërrohej e të coptohej si shtet.

AAK patjetër që do të jetë për shkarkimin e tij, pasi ajo ka qenë tërësisht me të drejtë edhe kundër zgjedhjes së tij si Presdent.

Dhe vetë koha vertetoi se sa e drejtë ka qenë protesta popullore kundër zgjedhjes së tij si President, dhe vetë referendum zgjedhor i 6 Tetorit 2019 e vertetoi dhe e vulosi ndëshkimin e meritur të tij dhe të PAN.

Mendoj se do të ishte mirë që në kualicionin qeverisës VETËVENDOSJE-LDK të ftohej edhe AAK, pasi Kosova sot në gjëndjen ku ndodhet prej atyre që u ndëshkuan me 6 Tetor 2019, ka nevojë për përfshirje sa më të gjërë politike, por politikisht të merituar në qeverisje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...