Rusia, nëpërmes Serbisë, po do t‘i futë hundët në Ballkan e Kosovë?! - Bota Sot
Rusia, nëpërmes Serbisë, po do t‘i futë hundët në Ballkan e Kosovë?!

Opinione

Rusia, nëpërmes Serbisë, po do t‘i futë hundët në Ballkan e Kosovë?!

Nga: Ragip Guraziu Më: 17 janar 2020 Në ora: 09:43
Ragip Guraziu

Rusia po mundohet nëpërmes Serbisë, t'i fus ''hundët'', në Ballkan, shënjestra, Kosova?! Por, tani shqiptarët edhe si komb, kanë zgjedhur rrugën e duhur kah do orientohen, tani edhe botërisht dihet! Kosova si shtet i shpallur 17 shkurt 2008, ka tani kushtetutën e saj e njohur mbi 100 shtete dhe ka aleatin e sigurt, Amerikën, aleatet e saj, KFOR-in, NATO-n, etj...

Tensionet e Serbisë dhe Rusisë ndaj kombit shqiptar...

Një zyrtar i lartë i qeverisë serbe ka paralajmëruar se një luftë tjetër mund të shpërthejë në Ballkan nëse Shqipëria përpiqet të krijojë një bashkim me Kosovën, duke i kërkuar Perëndimit që të denoncojë planin, shkruan RT.com.

Ky medium ka përmendur edhe deklaratën e kryeministrit serb, Aleksandar Vuçiq i cili ka thënë se bashkimi midis Shqipërisë dhe Kosovës “do të mbetet vetëm mendim i dëshiruar”, dhe i bëri thirrje BE-së të reagojë.

Jovanoviq: Me thirrjen për luftë me shqiptarë,rrezikohet siguria kombëtare serbe

Lideri i Partisë Demokratike Liberale në Serbi, Çedomir Jovanoviq, ka vlerësuar se Serbia me paraqitje nacionaliste dhe me thirrje për konflikt të ri të armatosur me shqiptarët, seriozisht e ka rrezikuar sigurinë kombëtare të Serbisë dhe të gjithë qytetarët dhe serbët në Kosovë.

Jovanoviq ka theksuar se zyrtarët e Serbisë e kanë obligim ta ruajnë paqen, “e jo të bëjnë thirrje pëvuajtje dhe përfundime katastrofale, të cilat vështirë se do t’i kapërcenim”.

Serbia e Putini mund të shpallë luftë dhe të pushtojë rajonin “brenda nate”!

Mendimi I disa intelektualëve serb,se lideri Lideri rus, Vladimir Putini mund të jetë në prag të shpalljes së luftës në shkallë të gjerë me NATO-n. Kërcënimi tronditëse vjen pasi NATO dhe forcat ruse po grumbullojnë forcat në shtetet baltike, aktivitete këto që mund të shkëmbin stabilitetin botëror. Aleanca perëndimore ka angazhuar trupa dhe ka dërguar armatime në rajon, derisa Rusia po shton forcat në kufi, përfshirë edhe raketat bërthamore.

Uniteti i shqiptareve, goditje e fortë për Serbinë dhe Rusinë

Një unitet që ndodhi në mes nesh në vitet e 90-98, ku kishim një subjekt politik unik, LDK në krye me presidentin Rugova, dhe deri në fillim e luftës së UÇK-së, ishim; gjithë për një, dhe një për gjithë, punët na ecnin për së mbari.

Po kush do të na dhurojë këtë unitet kur ne nuk po mundemi të bëjmë vetë?! Kur e kishim këtë unitet, punët na ecnin më mirë. Uniteti ynë gjithmonë ka qenë goditje e fortë për Serbinë. Në të gjitha luftërat kemi pasur një unitet, por herë-herë i brisht siç jemi tani në politikë, që plasi sherri në mesë pozitës e opozitës mu në momentet më të papërshtatshme për Republikën e Kosovës.

Sa më shumë ne po flasim, shkruajmë e debatojmë për këto tema, për bashkimin kombëtar, po më duket se po afrohet dita e të gjitha trojeve etnike shqiptare, e një Shqipëri natyrale. Pa marrë parasysh bartësit dhe mënyrën (zyrtare apo spontane qytetare) të organizimit të tyre, në esencë, të gjitha ato si kujtesë, fuqishëm do ta reflektojnë porosinë e synimit tonë kolektiv të bashkimit të të gjitha trojeve etnike shqiptare në një shtet të përbashkët unik të quajtur Shqipëri. (Shqipëri, Kosovë, Iliridë) Sepse, vetëdijesimi evolutiv i masave tona në këtë drejtim, tashmë me të madhe ka filluar të ngjaj, dhe, se, preteksti i shënimit të festave jubilare.

Në të gjitha treva nga jetojnë shqiptarët nuk po munden të rehatohen ne politik, si në Shqipëri, Kosovë, Lugina e Preshevës, Maqedoni, Mal të Zi e kështu me radhë. Kjo është arsyeja se me ne diç nuk është në rregull dhe jemi këtu ku jemi me këtë gjendje jo vetëm në Kosovë por në të gjitha trevat ku jetojnë shqiptaret.

Pra, jemi një komb, dhe s’ka si të quhemi ndryshe. Më duket se këto modele që ne po analizojmë, shkruajmë dhe publikojmë, duhet me shkrime tona të kontribuojmë për të mirën e kombit tonë, e jo për ta ndezur gacën dhe të krijojmë konfuzione në popull e pastaj që të mos të na krijohet mundësia për ta fikur flakën.

Qytetarët mbarë shqiptarë, me të përcaktuarit në Ballkan, dhe ndoshta në gjithë botën, në favor të Aleancës Euroatlantike, janë realisht shumë të shqetësuar rreth tensioneve (që më së paku janë të nevojshme te ne), të krijuar midis politikës kombëtare apo mbarë-shqiptare, e që dita-ditës po vlerësohet negativisht nga të tjerët dhe dita-ditës jemi duke humbur imazhin politik mbarë-shqiptar, me rastin e kësaj teme që në këtë shekull ende nuk po mundemi të pajtohemi se nuk po e njihemi identitetin tonë, bile edhe më keq identitetin kombëtar sepse ndryshe sipas do analistëve e besa edhe politikaneve tanë po i shqetësojmë serbet, me e përmend kombin se ndoshta mos po na hidhërohen.

Tani folën ata që duhet të flasin. Deri më tani bindja ime ka qenë se në konstipacionet kosovare, sikur të kujtohet përshtypja se gjithë lufta politike zhvillohet në marrje primat, se cila do të marrë flamurin e të parit, të përvetësimit të ideve me karakter të rëndësishëm në pikëpamjet politike e shtetërore, kur këto bëhen për qëllime madhore në përputhshmëri me proceset politike demokratike e zhvillimore të vendit dhe në vendime të rëndësishme historike, këtu nuk do të duhej të kemi dallime dhe të gjithë të zgjedhurit e popullit e kanë këtë obligim kombëtar dhe askush nuk ka të drejtën e vetëvendosjes kur kemi parasysh interesat shtetërore, dhe njëherë e përgjithmonë kur fitohej ajo që quhej historike që shënohet me germa të arta dhe nuk ka mundësi të anashkalohet më, sepse ajo veç është futur në historinë kombëtare dhe si e tillë i gjithë spektri politik i Kosovës deri te ardhja e kësaj marrëveshje, dialogu, apo çfarëdo të quhej ajo, duhet të jetë unik dhe të pandarë deri të një realizim i aspiratave shekullor historike kombëtare të cilit janë zotuar deri në mandatin e tyre të ardhmen, gjithnjë si një komb e jo të ndarë sepse i gjithë kombi shqiptar ka punuar sakrifikuar dhe ma në fund realizuar pavarësinë e Kosovës. Filozofia e tepruar, deri tani na ka nda edhe nga mendja?!

Por, kjo nuk përfundon me kaq. Sepse çështjet, siç janë dëshmuar deri më tani në politikën shqiptare dhe të liderët e tyre, me një filozofi të tepruar, që disave ka filluar edhe të luajnë mënd dhe të dalin me shkrimet e tyre dhe forma debatesh të na tregojnë disa terme se si duhet tani të quhemi, pa e zë në gojën e tyre kombin dhe duke harruar apo edhe shëmtuar historinë kombëtare e ndërtuar me shekuj se ne tani në viset tjera ku jetojnë shqiptarë, e sidomos tani edhe pse të gjithë së bashku punuam, vepruam dhe u sfiduam si komb deri në realizimin e pavarësisë së Kosovë, tani disa analist po na tregojnë emërtime tjera si qytetar i Kosovës, si kosovar pa e zë në gojë kombin.

Lufta e Prekazit zgjoi kureshtje të popullit liridashës për bashkim kombëtar. Por, jo vetëm të popullit liridashës shqiptar por edhe tek shtetet tjera botërore që bëri bujë sepse ngriti lartë mentalitetin kombëtar dhe luftarak të UÇK-së se si po luftonte për çlirimin e vendit dhe lirinë e këtij populli shqiptar i vuajtur dhe i përvuajtur me shekuj nga një shtet që quhej Serbi dhe kjo histori e Jasharëve u vulos me germa të arta në historinë e kombit shqiptar. Pra nuk ishte kollaj kur përball Jasharëve dhe Jasharëve të tjerë në krye me komandantin e tyre dhe e gjithë Kosova, Adem Jashari katër ditë hiq pa u ndal luftuan ballë përballe me ushtrinë shovinistë serbe.

Ju bënë me dije kriminelëve dhe çetnikëve serbo-sllav, që në këtë luftë për çlirimin e vendit dhe për pavarësinë e Kosovës, kemi hyrë të bashkuar si një komb i pendar që kjo të mbetet në historinë tonë kombëtare për brezat që do të vinë në vazhdim.Tani edhe në 1004 vjetorin e e shtetit amë, iu bë me dije Serbisë se ne JEMI NJË dhe kjo është e vërteta e gjithë kësaj që edhe kjo është arsyeja e Serbisë që zgjon pluhur pa u ndal ndaj Kosovës sepse e ka kuptuar shumë mirë se të gjitha forcat serbe kanë rënë në ujë, dhe shqiptarët janë vetëdijesuar aq lart sa për dokat e zakonet e tyre shekullore do të flijohen çdo çast,çdo moment po që se e kërkojnë nevoja.Po kush do të na dhurojë këtë unitet kur ne nuk po mundemi të bëjmë vetë?! Kur e kishim këtë unitet, punët na ecnin më mirë.

Parullat serbo-ruse, propogandë

Parullat serbo-ruse Kosova është Serbi, përdorimi i deklaratave me tone luftarake nga politikanët serbo-rus,mos shkoni në territoret ku janë te banuara me serb,janë dështuese dhe të varrosura si treni i nisur nga Beogradi për Mitrovicë.....

Putini, tash për tash është babai i Serbisë dhe falë këtij burri, Serbia po arrin ta luaj kartën e vet, që do të thotë; Serbia don veriun e Mitrovicës, dhe jo shkembim territoreve me Kosovën.

E kaluara jonë nuk është 100 vjeçare mes Kosovës dhe Serbisë, por mijëra vjeçare ka qenë me probleme, konflikte, armiqësi dhe me urrejtje. Dhe derisa, diktatori Millosheviq, me të gjithë këta që i shkuan prapa edhe në varrë, kishin bërë varre masive për shqiptarët, të dënuar nga Haga, që jeta e tyre përfundoi mu aty. Kur kemi parasyesh se atyre që pësuan më së shumti gjatë luftës së fundit me Serbinë, që disa zemrat i kanë të thyera dhe ashtu do ju mbeten derisa të përfundojnë këtë jetë, dhe duhet t'i pyetni mu ata që humbën më të dashurit e tyre dhe ka edhe të tillë që ka humbur edhe të tërën familje se ;''A e dojnë apo deshirojnë këtë pajtim me një shtet që me shekuj ka bërë ''kasaphane'' ndaj shqiptarëve.

 Diktatori Millosheviq me të gjithë këta që i shkuan prapa edhe në varrë, kishin bërë varre masive për shqiptarët...

Pas kasapit të Ballkanit Slobodan Miloseviçit, në Hagë vdiqën edhe 7 kriminelë tjerë serbë si: Milan Babic, Milan Kovacevic, Goran Haxhic, Zdravko Tolimir, Dusan Dunjic, Slavko Dokmanovic dhe ky i fundit Ljubisha Beara. Një nga këto viktima është edhe Arkan, i cili ishte një i akuzuar i Hagës të cilin e vranë në Beograd më 15 janar të vitit 2000. Haga (Sheveningen) duket se po bëhet një “varr masiv” i serbëve sot te cilët dje kishin bërë varre masive për shqiptarët dhe jo serbët, që e dëshmon thënien “mos ja bën varrin dikujt se ja bën vetes..”

Një i dënuar tjeter i Hagës, serbi Ljubisha Beara vdiq në burg. Ish-shefi i sigurimit të Shtabit Kryesor të Ushtrisë së Republikës së serbe, i dënuari i Hagës Ljubisa Beara (78) i cili vdiq në një burg të Berlinit. Ky është serbi tetë me radhë.  Haga po bëhet “varr masiv” i serbëve sot të cilët dje kishin bërë varre masive për shqiptarët.

Derisa,Qeveria e Beogradit po mundohet në çdo formë ta godas Kosovën, udhëheqsit tonë po kërkojnë pajtim me Beogradin

Por, Serbia duhet njëherë të kërkojë falje shqiptarëve për gjenocidin që e ka bërë gjatë luftës së fundit, më së paku bile dhe të largohet nga politika shoveniste e Sllobodan Millosheviqit, dhe sado pak tani më pastaj ne duhet tek atëherë të mendojmë mirë e mirë, se a do të pajtohemi apo jo?

Është thënë disa vite më parë se; Shqipëria dhe Kosova duhet të kenë një reagim të përbashkët ndaj provokimeve artificiale nacionaliste.

Deri sa një numër varrezash masive u gjetën në brendi të territorit të Serbisë dhe trupat e pajetë të shqiptarëve të zhvendosur nga Kosova pas përfundimit të luftës nga forcat serbe të sigurimit, që provuan të fshehin gjurmë të krimeve të kryera,  dhe derisa çetnikët serb me perkrahjn e Qeverisë Beogradit dhe Rusisë,kanë pushtuar veriun e Kosovës,dhe forca ushtarake serbe janë aty dhe bëjnë ushtrime ushtarake në ''Zemër'' të Kosovës në veri pra të Mitrovicës,si ju shkoj mendja te një pajtim me shtetin serb, kur as  president i shteti, as kryeministri e as kryekuvendari dhe institucionet tona  nuk guxojnë të kalojnë atje.Bravo e dëshmojnë se na kanë lodh veç tuj fol e deklaruar kuturu se atje kurfar shenje që dëshmon dhe verteton se veriu i Kosovës është Kosova,pa simbole fetare me lapidare sllave të çetnikve serbë , edhe në këtë vit të shenimit të 10 vjetorit të shpalljes se Pavarësisë së Kosovës,veriu mbetet serbe?!

E kaluara jonë nuk është 100-vjeçare mes Kosovës dhe Serbisë,por mijëra vjeçare ka qenë me probleme, konflikte, armiqësi dhe me urrejtje. Dhe derisa, diktatori Millosheviq, me të gjithë këta që i shkuan prapa edhe në varrë, kishin bërë varre masive për shqiptarët, të dënuar nga Haga,që jeta e tyre përfundoi mu aty.   Kur kemi parasyesh se atyre që pësuan më së shumti gjatë luftës së fundit me Serbinë, që disa zemrat i kanë të thyera dhe ashtu do ju mbeten derisa të përfundojnë këtë jetë, dhe duhet ti pyetni mu ata që humbën më të dashurit e tyre dhe ka edhe të tillë që ka humbur edhe të tërën familje se ;''A e dojnë apo deshirojnë këtë pajtimi me një shtet që me shekuj ka bërë ''kasaphane'' ndaj shqiptarëve?.

Ardhacakët e Korpateve po mundohen t'i ngulin rrënjët në Kosovë?!

Pak kush ka besuar se pas luftës së UÇK-së, Serbia do mundohet t'i ngul rrënjët edhe më thellë në Kosovë, duke u kordinuar për çdo rastë me aleatin e saj, Rusinë,siç ishte rasti i Listës Serbe, këto ditë shkuan në Rusi, çështja e Kosovës po i mundonë,dhe konsultimet po i marrin nga Rusia, si gjithëherë më në fundë i ka lënë me gishta në gojë, ardhacak e Korpateve.

Është një fakt i vërtet që ne këtë vit  festuam   Dhjetë vjetorit të pavarësisë së Kosovës të 17 shkurtit të 2008-tës. Mirpo, jo gjithëherë me fain tonë,por edhe me dredhit e ndërkombëtarëve,ku kemi parasyesh misionet e tyre në Kosovës,në mesin e tyre edhe serb e rus, dhe dy misione që këtu erdhën për sundimin e ligjit dhe rendit,dhe luftimeve të dukurive negative,si korrupsione etj,UNMIK e EULEX, dështuan në të gjitha aspektet dhe prap po vazhdojnë të qëndrojnë këtu në Kosovë,dhe jo gjithherë me pajtimin e Qeverisë së Kosovës dhe Kuvendit të saj. Gjithnjë me dredhit e ndërkombëtareve dhe askush nga ne pas luftës nuk e kemi besu që serbët ardhack do t'i ngulin rrënjët edhe ma thellë sesa kanë qenë përpara .

Serbia sherri-jo Kosova...

Ndërkombëtarët deri tani na kanë fajësuar neve, por se kush po prodhon konflikte po shihet. Ne mundemi të fajësohemi për korrupsion dhe që votën e popullit po e perdhunosim dhe kjo le të kuptojë se partitë politike tonat nuk janë profilizuar sa duhet për të udhëheq me shtetin, e jo për konflikte, por për paqe e rehati ne gjithë botën këtë e dëshirojnë shqiptarët edhe si komb.

Pak kush ka besuar se pas luftës së UÇK-së, Serbia do mundohet t'i ngul rrënjët edhe më thellë në Kosovë, duke u kordinuar për çdo rast me aleatin e saj, Rusinë, siç ishte rasti i Listës Serbe, këto ditë shkuan në Rusi, çështja e Kosovës po i mundon dhe konsultimet po i marrin nga Rusia, si gjithherë më në fund i ka lënë me gishta në gojë, ardhacakët e Korpateve.

Me të vërtet,Aleksandër Vuçiq është president por jo i gjithë serbëve, por i të gjithë kriminelëve serbë. Pikrisht ky është fajtori që po e vazhdon rrugën e kasapit të Ballkanit, kriminelit dhe çetnikut, Sllobodan Millosheviqit, që e ka mbushur veriun e Mitrovicës,duke i mbledhur në gjithë Serbinë, çetnik, kriminel serbë të Arkanit, Sheshelit, Nikoliqit, edhe ky i fundit ish-presodent i Serbisë dhe në veri ka qetnik, kriminel serbë që në krye të tyre qëndron fuqishëm, Aleksandër Vuçiq.

Putini, tash për tash është babai i Serbisë dhe falë këtij burri, Serbia po arrin ta luaj kartën e vet, që do të thotë; Serbia don veriun e Mitrovicës, dhe jo shkembim territoreve me Kosovën.

Armiku i përbetuar slav i ardhur nga Korpatet,që presidentitin Vuçiq e kanë presidentë të vetin ata të cilët janë stacionuar me dhunë në veri të Mitrovicës duke dëbuar qytetarët nga trojet e tyre shiptar, tani kriminelët e luftës dhe çetnikët e Shshelit, presidenti Vuçiq një kryeqetnik që po e trashigon rrugën e kasapit të Ballkanit siç po e quajnë tani Sllobodan Millosheviqin, janë arsyeja kryesore e gjithë kësaj tallovie që po bëhetë në Kosovë e Serbi.

Qytetarët e Kosovës pro përendimor, sytë e vesh i kanë drejtuar nga Amerika dhe aleatët e saj dhe shteteve që na kanë njohur.

“Nuk dua të spekuloj nëse vendimin për mos anëtarësimin e Kosovës në INTERPOL është rezultat “i lobimit të suksesshëm serb”, por më vjen turp sesa e fandaksur është Serbia pas asaj strategjisë perverse që të përdorë të gjitha mjetet, edhe ato të ndyrat, në mënyrë që të pengojë anëtarësimin e Kosovës në organizatat ndërkombëtare. Festimet në Mitrovicë, “fitorja” e Serbisë dhe reaksionet e vakëta të ekspertëve të opinionit publik flasin qartazi se në Serbi nuk ekziston as një mirëkuptim elementar i asaj se nuk ka normalizim pa përafrimin e interesave të përbashkëta, të rëndësishme për të ardhmen- vendosja e shtetit ligjor”, komenton për Danas-in Natasha Kandiç, themeluesja e Fondit për të drejtën humanitare.

Është një fakt tepër i dhimbshëm që Kosova është një shtet i paralizuar, pa institucione funksionale, me qytetarët pa perspektivë për të jetuar në Kosovë. Është një fatkeqësi e madhe për këta qytetarë të shumëvuajtur, që nuk e kanë përjetuar akoma dorën e shtetit serioz për të mirën e tyre, dhe Kosova si shtet në letër ende po vazhdon të mbetet shteti tërësisht në duart e nëntokës kriminale dhe krimit të organizuar, pra si një shtet jofunksional, me një Qeveri jofunksionale, një Parlament jofunksional, madje edhe me kryeqytetin, me Komunën e Prishtinës tërësisht jofunksionale e deri tek sistemi i drejtësisë tërësisht jofunksional.

Qytetarët e pakënaqur se si po funksionon Republika e Kosovës

Qytetarët, të pakënaqur me mënyrën se si po funksionon Republika e Kosovës si shtet i ri, tërësisht jofunksional dhe duke injoruar interesin qytetar, mbeten të shqetësuar nga fakti se për dy dekada të realitetit të ri në shtetndërtim, nuk ka zhvillime pozitive, por shteti i Kosovës po vazhdon të mbetet tërësisht në duart e nëntokës kriminale dhe krimit të organizuar, si një shtet jofunksional, me një Qeveri jofunksionale, një Parlament jofunksional, edhe me Komunën e Prishtinës- kupola e kryeqytetit, tërësisht jofunksionale e deri te sistemi i drejtësisë tërësisht jofunksional.

Dhe falë këtyre dështimeve,nga Serbia po se po, por edhe nga ne vet, intitucionet tona po mendojnë se krejt keto punë Amerika duhet me i kry,dhe dështuam pranimin ne UNESCO dhe INTERPOL.

Kjo do thotë,mbi kokat e qytetarëve të Kosovës që asnjëherë nuk po ndihen rehat e mirë,pasi Serbia e ndihmuar fuqishëm,kanë mbushur veriun e Mitrovicës qosh më qosh me çetnik e rrebela e kriminel serbë,njëren anë,edhe shtetetet që na kanë njohur,jo të gjithë po i terhjeqin njohjet,po sabatojne në raste më konkrete kur duhet përkrahur Kosovën më shumë,dhe politika e gabura deri më tani nga vendoret, qytearët apo populli i Kosovës, pro përendimor të gjithë ndihmat apo sukseses dhe mbrotjen e shtetit të Kosovës e kërkonë mu nga Amerika dhe aleatët e saj dhe shteteteve mike të Kosovës, falë Amerikës, Natos dhe Kforit ne jemi këtu ku jemi dhe qytetarët po e përjetojnë të zitë e ullirit për shkak të institucioneve jofuksionale politke të Kosovës.

Ndryshe vetëm presioni evropian dhe Amerika do të detyrojnë Serbinë,që ta pranojnë njohjen e Kosovës. Kurse qëllimi i kësaj njohje të shtetësis”, një bandë e krimit të organizuar, por prapavija politike për rastin ka mbetur e paqartë.

Harresa 20-vjeçare e dëmeve të luftës dhe viktimave që ka shkaktuar Serbia është një mëkat i madh për politikën kosovare. Përgjegjësia bie mbi të gjithë ata që ishin në pushtet. Tani, edhe sot, presidenti i Kosovës flet me mburrje për fazën finale të dialogut dhe paralajmëron se "Marrëveshja përfundimtare do të jetë e vështirë për Kosovën,por po harron aktualizimin e dëmeve dhe krimeve të luftës në këtë finale të procesit. Ato janë të pafalshme, sidomos viktimat në njerëz, por edhe dëmet materiale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat