Dita e Pavarësisë krijoi një frymë sadopak të përafrimit të përfaqësuesve shtetëror - Bota Sot
Dita e Pavarësisë krijoi një frymë sadopak të përafrimit të përfaqësuesve shtetëror

Opinione

Dita e Pavarësisë krijoi një frymë sadopak të përafrimit të përfaqësuesve shtetëror

Nga: Hafiz Shala Më: 18 shkurt 2020 Në ora: 19:44
Hafiz Shala

Lë të jetë edhe simbolike por, megjithate qojë mesazhe shumë shpresëdhenëse jo vetëm të qytetarët por edhe të miqt tanë ndërkombëtar.

Vuqiqi e” nxori fasuletën dhe po i fshinte lotët” që u vonue e nuk u ngut t’i shtyejë idenat e tijë të korigjimit dhe ndarjës, respektivishtë të minishengenit alias minijugosllavisë që ja zuni në fyt udheheqja e re e zgjedhur direkt nga populli.

Kryeministri në Konferencën e Sigurisë në Mynih, përpos që e shpalosi një fillozofi të re politike që ishte befasuesepër të gjithë, ai, njëherit edhe ju bëri më dije të gjithë burrështetasve së, kosova është ajo që u shpallë më 17 Shkurt të vitit 2008 dhe, nuk ka korigjim, ndryshim, më një fjalë, nuk ka lojë më kufij.

Ja këputi shpresat Vuqiqit dhe bashkautorve të cilët tentuan që në mënyrë të mjegulluar dhe jo transparente të kalojnë më ato llojë idenave që ishin drejtëpërdrejtë kundër interesave jovetëm ekonomike por edhe rrezikimin e tërësisë teritoriale të Republikës së Kosovës e shpallur më 17 Shkurt 2008.

E ndjeva veten shumë krenar kur së bashku i shikoja zonjën Osmani dhe zotin Kurti, Kryeparlamentarën dhe Kryeministrin të cilët të bashkuar më ndjenjat e tyre atdhedashëse, ju drejtuan Kullave të Jasharajve dhe varrezave të 59 deshmorve, vendin të cilin Kryeministri më plotë të drejtë e quajti : Kryeqyteti i Kryengritjës dhe Sakrificës, duke e vazhduar të varri i Presidentithistorik Dr. Ibrahim Rugova, arkitekt dhe ideator i Republikës së Kosovës i cili më përkrahjen e mikut tonë shtetit ma të fuqishëm në botë Shtetët e Bashkuara té Amerikës, sot e cfestojmë Ditën e Pavarësisë, për qka populli shqiptar I Kosovës, përjetësishtë u është mirënjohës.

Ajo që shkelqeu ishte kur, zoti Kurti dhe zonja Osmani u drejtuan drejt varrit të Presidentit Rugova duke e shprehur respekt dhe pérulje para kësajë figure historike që, për së vdekuri së bashkojëqë simbolizonë që gjithqka që mundé të quhet dinjëtet respekt, përkushtim dhe, vizion për të udhehequr më Republikën e Kosovës.

Ju bë nderimi Adem Demaqit simbolit të rezistencës dhe mbrojtës të drejtave të shqiptarve në ish Jugosllavi të cilit I kushtuan hiq më pak së 28 vjetë në burgjet e ish Jugosllavisëdhe autorittë romanit “ Gjarpijtë e gjakut” që ma së miri spjegonë vuajtjet, malltretimet, burgimet e shqiptarve, sepse, ishin shqiptar.

Vetëm në këtë mënyrë mundë dhe duhet të sillën më respekt ndaj figurave historike dhe respekt reciprok ndaj njëri tjetrit si përfaqësues të shtetit.

Fjalimi i zonjës Osmani në cilësinë e Kryetarës së Parlamenti që ishte e kjartë, e vëndosur dhe e përkushtuar së, 17 Shkurti i vitit 2008, kurrë ma nuk kthehët prapa sepse, lufta e Ushtrisë Qlirimtare e Kosovës që ishte populli i organizuar dhe heronjët që u flijuan për këtë tokë të shejtë e të bekuar, janë, amaneti i tyre dhe obligim i ynë kombëtar që këto amanete ti qojmë në vëndë.

Pra, thjeshtë e kjartë, ky ishte një mesazh I drejtëpërdrejtë I të të gjithë atyre iluzionistëvë së, loja më tokat shqiptare ka përfunduar përgjithëmonë.

Kjo shprehje në mënyrë të vëndosur për ruajtjën e integritetit dhe tërësisë teritoriale dhe sovranitetit, mbështetët në garancën dhe kujdesin e mikut tonë historik, SHBA-ve.

Duke u nisur nga ky obligim miqësor dhe respektit reciprok, konsultimet dhe qendrimet e shtetit të Kosovës duhet të jenë të kjarta, unike të bazuara në Kushtetutëne Republikës së Kosovës.

Duke e pritur një bashkërëndim të institucioneve të Kosovës, udheheqësve shtëtëror, pozitë e opozitë për qeshtjet nacionale, më gjithë dallimet politike, ideore dhe demokratike, duhet të ja shtrijmë dorën njeri tjetrit që, bota të na shef të bashkuar, serioz dhe të vëndosur.

Përshendesë shtrengimin e duarve mes udheheqësve shtetërore si garancë për respekt reciprok. Kësajë, më siguri së ma së shumtii gëzohet edhe populli.

Pajtimi në mes udheheqjës shtëtërorej,jo që është traditë e jona kombëtare por, është në interesin e qytetarve dhe të Republikës së Kosovës.

Hafiz Shala

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat