Rama në Moskë, Thaçi në Uashington më misione të dyshimta?! - Bota Sot
Rama në Moskë, Thaçi në Uashington më misione të dyshimta?!

Opinione

Rama në Moskë, Thaçi në Uashington më misione të dyshimta?!

Nga: Hafiz Shala Më: 26 shkurt 2020 Në ora: 19:52
Hafiz Shala

Po tronditët Kosova nga brenda e jashtë nga shqipfolësit më likurë serbo ruse

Kryeministri Albin Kurti e ka vështirë më i shti “ brinat “ më Moskën dhe Uashingtonin ( ajo pjesë që bashkpunonë përmes lobeve serbe të mashtruar nga Thaçi) nën agjendën e lobit ruso serbe më përkrahjen e Presidentit që ju ba krah të keqës.

Ambasadorja e Hashim Thaçit në Uashingtonë, më te drejtë njëherit e pat quajtë ish Kryeministri Ramush Haradinajmë këtë emertim dhe jatha troq së, ti je ambasadore e Thaçit.

Që i bjenë së edhe kjo më kaqikun e vogël por sherrin e madhe, ju bashkangjitë turmës së ujqëve duke i shqye delet e vathit të vetë e jo të kacafytët më ujqitbarbar serb të cilët tani janë ma aktiv së kurrë ma parë në lobim kundër Kosovës.

Parlamenti i Kosovës urgjentishtë ta vëjë në rëndë të ditës : Shqyrtimii pozicioneve të Presidentit dhe, intërferimet e Kryeministrit shqiptar karshi interesave të Kosovës.

Kush mundë të na konfirmojë së Presidenti ka qëndrim të njejtë më Qeverinëe Kosovës rreth bisedimeve më Serbinëpër qeshtjën e kufijve

Parlamenti, nese mundë ti sigurojë votat e nevojshme duke e patur parasyshë qëndrimin e opozitës tani të bashkuar e të shashtrisur pas shumë skandaleve të zbuluara e të pa zbuluara që, për qëllim e kanë ta pamundësojnë Qeverinë Kurti në veprimet e sajë në interes të shtetit dhe qytetarve të Kosovës.

Makinacionet e pa përmirësuaratë Edvin Kristaq Ramës një serbofil, së gjoja në Moskë e paska kërkue njohjën e Kosovës sikur athere në Beograd, janë pjellë e gjenit të tijë për ta mashtrue kombin shqiptar sikur të ishte e koha 45 tës e Enver Hoxhës.

Se si po e shfrytëzonë postin e Kryetarit të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë që i takojë sipas radhespor fatëkeqësishtë më një njeri të gabuar i cili brenda shtetit shqiptar gjendjën e ka të katandisur duke udhehequr si një monark pa opozitën ku e ka mundësinë ti shkel të gjitha normat kushtetuese dhe demokratike duke e sjellë shtetin shqiptar nënjë gjendje kaotike pasi nuk egzistonë as Gjykata Kushtetuese e cila është e penguar për ti mbajtë nën kontrollë të gjitha mekanizmat shtetëror e posaqërishtë ato të drejtësisë.

Do të ishte një moment shumë i përshtatshëm nga kjo pozitë ta avansojë qeshtjën e Kosovës dhe të shqiptarve por, nuk mundë ta bëjë sepse, ka hy në ujrat e tradhetisë kombëtare i cili, nuk mundë të largohët për hirëtë obligimeve që e ka marrë, fshihët shumëqka që një ditë do të dalin në shesh por, mundë të jetë vonë.

Nuk ta blenë populli këtë demagogji më brum tradhetie sepse, përditë po të del fytyra e vërtetë bashkë më klyshin tëndë B.Stanishiqinbashkëspiuni kryespiunit serb që ja “ shpetojë jetën gjatë luftës”, më program afatëgjatë të sofistikuar kundër shtetit të Kosovës.

Më vjenë keq për këta të dy idhuj, Albinindhe Vjosën të cilët përditë po hasin në skandale të reja që, nuk e di së ku do të ndalën.

Sipas këtyre sjelljeve të PANA Prontos që Kosovën e paskan shëndërrue në “ utrinë” ku mund të merr kush, si dhe sa të dojë duke e shpërndarë bashkë më bashkëpartiakët dhe familiarëte tyre. Por, zullumi u këputë prej së trashi.

Paraqitja publike e zotit Zatriqi për keqëpërdorimet dhe abuzimët në RTK-në, janë aq alarmante që vërtetë në këtë gjurulldi, pas ardhjës në pushtet të Qeverisë re, në një mjegull ku po mundohën të fshihën keqëpërdoruesit të cilët, po që së drejtësia funkciononë, besojë tani të pa kapur, do të përgjigjëën bile duke kërkuar kthimin dhe konfiskimin e pasurisë së krijuar jashtëligjshëm.

Paraqitjët e Presidentit nga Uashingtoni duke e reklamue vetën së po bisedonë më institucione të larta të SHBA-ve në “interës” të Kosovës dhe duke tentuar që vetën ta paraqësë si aktor kryesorë në bisedimet e ardhshme, janë dridhjet e fundit për të tentue ta shpetojë vetën nga Gjykata Speciale i cili akuzohët për vepra të rënda.

Njëherit, nuk ju përgjigj akuzave më bazë të Kryeministrit rreth nenshkrimit të dokumenti rreth kufizimit të forcave të FSK-së për të vepruar në veri nese paraqitët nevoja. Ky, gjithnjë ju ka ikë përgjigjeve duke i injorua mu sikur shtetin.

Këtu edhe lindë dyshimi së ky, nuk preferonë e as që deshironë të këtë bashkpunim më Kryeministrin si përsonë përgjegjës sipas Kushtetutës për t’uprirë bisedimeve rrethë marrëveshjës më Serbinë.

Pse Presidenti i frikohët takimeve transparente dhe bashkërënduese më Qeverinë për ta sigurue popullin së, takimët janë zyrtare dhe të hapura për qeshtjët më interespër shtetit të Kosovës.

Duhet hulumtuar së, përmes cilit Labi apo PR ( publik relations) organizatë dhe sa ka kushtue. Cila ka qenë agjenda dhe, cili ishte qendrimi i Presidentit ndaj proceseve politike rreth Kosovës? Këto dhe shumë pyetje tjera mbesin pa përgjegjje zyrtare, duhët të kërkohën përmes interpelancës së Presidentit në Parlament.

Ai që e ka mizën ndër kaluq më siguri së duke e ditur së qka ka shkretue, deshironë deri në pakufijë ti mbajë të fsheura pasi i ka zhvillue në katër sy më Vuqiqin ma vonë edhe në koordinim më Ramën.

Në bazë të qfar deshmive dhe provave mundë të ju besohët këtyre të dyve më telallgjinjët dhe spiunet e Serbisë që duke e shfrytëzue e keqëpërdorë frekuencat në programet e tyre televizive punojnë e veprojnë kundër interesave shtetërore.

Si, përshëmbull Baton Haxhiut Stanishiqit i lejohet që më propagandë dhe agjitacion të përkrahë korigjimin e kufijve sipas qëndrimeve të Thaçit, Ramës e Vuqiqit.

Lë të shkojë të bosi i tijë në Tiranë dhe që nga atje të bëjë akcione subërvezive ndaj Kosovës.

“Bukla”, Qeveria e Kosovës, ka nisë më i qitë në sipërfaqe të bëmat e të pabëmat e ish pushtetarve që po rezultonë më reagimetë pakontrolluara dhe artigante të opozitës sepse, janë para aktit të përgjegjësisë për vepra të rënda korruptive, kriminale e nepotiste që, vërtetë sipas kësajë po del së Kosova është “ më e pasur së Amerika” e cila ende nuk falimintojë ekonomikishtë si shtet.

Ku e keni ndërgjegjën nese ju ka mbetë para popullit skamnorë e të përvuajtur më një gjëndje të rëndë ekonomike.

Pse ju shurrdhue “ pipi” PDK-së rreth luftimit të krimit e korrupcionit si pikë boshte më të cilën u paraqitë para votuesve të tyre që, as të qmendurit nuk kanë qenë në gjendje ti besojnë një mashtrimi të turpshëm, sepse, ata e dijnë së kush ishte shampion i këtyre dukurive, që, rezultojë më mbetje në opozitë.

Nuk do të mbetët vetëm më kaq, ata, duhët dhe do të përgjigjën për të gjitha këto vepra penale.

Qeveria, e mori besimin së do ta bëjë ndryshimin dhe populli ju besojë sepse, këta që erdhen në pushtet, nuk janë të korruptuar e të shantazhuar e as të inkriminuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat