A po aludon Isa me LDK-në në centralizmin demokratik të ish-sistemit komunist? - Bota Sot
A po aludon Isa me LDK-në në centralizmin demokratik të ish-sistemit komunist?

Opinione

A po aludon Isa me LDK-në në centralizmin demokratik të ish-sistemit komunist?

Nga: Luz Tomaj Më: 26 mars 2020 Në ora: 21:30
Luz Tomaj

Edhe dje më shkoi dita duke e përcjellë seancen e Parlamentit të Kosoves së shkretë.

Nuk më befasonin diskutimet, polemikat dhe replikat.

Nuk më befasoi as vendimi final.

Sadopak i përcjella edhe reagimet pas vendimit të Parlamentit.

Ajo që më ra në sy apo në vesh ishte një deklarim i Isa Mustafes, sipas të cilit, çdo antar i Kryesisë apo i LDK-së, është i obliguar që të respekton dhe vepron sipas vendimit dhe vetem sipas vendimit të Kryesisë së LDK.

Më shkoj mendja në at sistemin monist, të cilin sëpaku e kam përjetuar un dhe sigurisht edhe Isa. Çendrimin e Komitetit qendror apo ati krahinor, çdo antar i LKJ ishte i obliguar ta respekton.

Në të kundërtën, antari largohej nga LKJ.

Po mendoj, athua, ata të cilet dje nuk e rrespektuan vendimin e Kryesisë LDK-s edhe do të largohen nga partija.

Për hajr na koft edhe ky sistem.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat