Halucinacionet e Presidentit, para vendimit të Gjykatë Kushtetuese dhe Gjykatës Speciale

Opinione

Halucinacionet e Presidentit, para vendimit të Gjykatë Kushtetuese dhe Gjykatës Speciale

Hafiz Shala Nga Hafiz Shala Më 26 maj 2020 Në ora: 21:35
Hashim Thaçi

Së ky njeri ka nevojë për një trajtim psiqiko mental, nuk ka kurrfarë dileme. Eshtë ndër ethe, dhe, në ato raste njerzit flasin jerem duke mos patur kurrfarë përmbajtje, kurrfarë kuptimi dhe, në shërbim të asgjeje.

Në Shtetët e Bashkuara të Amerikës, për një gjendje të këtillë psiqike, populli do ti kërkonte Presidentit të kontrollohët të mjekët përkatës specialistë dhe, prognozën ta bëjë publike siq ishte rasti më Presidentin Trump. 

E bëri publike raportin mjekësor më detale dhe, ju serbu opinionit amerikan.

Është vonue për të ndërmirrët diqka në këtë drejtim pasi, jo vetëm për gjendjën e tij psiqike si individ por, është në pyetje shteti dhe, po që duhej të nenshkruaj qfardo dokumenti shtetërore, pasi ky, nuk është i vetëdijeshëm, pasi është i preokupuar më pritjën e GJK -së dhe, në pritje të Gjykatës Speciale për krime lufte. Ditët po afrohën, e frustrimi i tij është në rritje e sipër.

Lere që në kohë pandemie nuk ndihmojë në shpetimin e popullatës të sulmuar nga armiku i pa dukshëm por, ai edhe ishte pengesa kryesore në organizimin e ndërmarrjeve të masave preventive i cili, lere që e la Kryeministrin në detyrë të vetmuar por, në vendë së ta ndihmonte ky, ja jepte të shtymën jo vetëm më e rrexue por edhe mundësishtë për ta fundosur së, qdo sukses i Qeverisë në detyrë përmes Instituit të Shendetësisë e cila u lavdërue edhe nga Amerika e Evropa për organizimin e suksesshëm, ky tentojë qé përmes puqit ushtarak, ti marrë kompetencat dhe në një gjendje të jashtëzakonshme të bëjë ndërrime pushtetesh, forcimin e pozicionit të tij antikushtetues të pushtetit të vdekshëm, deri të kundërvërja e vendimeve dhe urdherave të Qevrisë në detyrë rreth kufizimit të levizjeve më qëllim të eliminimit sa ma të vogët të infektimit.

Si i pari i vëndit ishte ai që nuk i respektonte por, kurrfarë masash, bile as vrej5je publike nuk ju bë përposë shkrimeve në disa portale dhe më video  duke dalë nga një lokal pa ëmër më perkrahés të tij të cilët llomotitin nëpër studio televizive sikur të dehur duke i dhanë përkrshje të keqës e të kqinjve.

Presidenti i Austrisë e bëri një gabim që nuk ishte i qëllimshëm, i tërë opinioni u ngritë në këmbë duke i tregue së edhe ai është shtetas si të tjerët dhe është I obliguar që ti respektojë rregullat.

Ky, fatëkeqësishtë është në favor të asajë :” bane zot mjegull” e të mos funkcionojë as shteti e as ligjët të cilat më tërë forcën po tentonë ti mbajë nën kontrollë , më shpresë të madhe së, edhe Gjykata Kushtetuese mos të jetë në anën e tij, që, i bjenë kundër vullnetit të popullit dhe, “ populli në këtë rast të jetë fajtor” për përzgjedhesit e tyre të cilve jau besojë udheheqjen më shtetin, dy të ma të votuarve.

Thirrja publike për të, së, edhe pse nën ethe e po fletë jerem, herë në burgun e Dubravës e herë në Odën ekonomike të Kosovës, duke I que porosina kryeministrit në detyrë më kërcënime e shantazhe që ta largojë opinionin nga sjelljët e tij, do të ishte mirë që, për hirë të krizës së krijuar politke në vëndë nga ky vetë në rëndë të parë bashkë më grupin rreth tij, do të ishte në interes të shtetit dhe stabilitetit politik që, para së të shpallët vendimi i Gjykatës Kushtetuese, të largohët sepse, për këtë gjendje të rrëzikshme të krijuar më mundësi destabilizimi dhe pakënaqësie e krijuar të popullata, ndoshta, do të mundë të shpetohët ma e keqja, revolta gjithëpopullore. E, fajtori kryesorë, është, ky vetë.

Megjithate, une e thrrasë popullin që, qdo vëndim që e sjellë kjo gjykataë, anipse më plotë dyshime së, nuk janë të përzgjedhur sipas një vetingu që ende nuk egzistonë, gjërat të merrën më qetësi sepse, siq thotë populli, qdo gjë që është artificiale, e dhunshme e njëanshme, nuk ka jetë të gjatë.

Të kapluar më rrjedhat politike, që nga presidenti më grupin pkomplotistë, populli është lënë pas dore në mëshirën e zotit.

Presidenti më sjellje destruktive në njërën anë, Kryeministri në detyrë në anën tjetër më pushtet të kufizuar e të pënguar nga opozita të udhehequr nga presidenti më pretenduesit për ta rimarrë pushtetin, Kosova, po mos të ishte KFOR-i, do të mundë të rrezikohëshin hipotetikshtë edhe kufijtë e vëndit nga ndonjë iluzion i Serbisë kur gjendja në funkcionimin e shtetit është e qrregulluar.

I vetmi institucion stabil e kredibil, është Kuvendi i Kosovës, fatëbardhesishtë më zonjën Vjosa Osmani në krye.

E pjekur politikishtë, e ndershme moralishtë e respektuar nga populli, ajo, si e përkushtuar që shtetin e Kosovës ta qojë përpara, popullit të Kosovës të ja kthejë shpresën, gjithmonë ka idena që i burojnë nga atdhedashuria dhe respekti ndaj sovranit duke ja kthye “ borgjin” që e ka marrë si ma e votuara në vëndë, e cila kërkonë idena ma të përshtatshme, racionale dhe dobipruese që gjërat të thjeshtëzohën, që shteti të udhehiqët nga ata që i votuan më vullnet e shpresë, e gatqme sigjithmonë që, kontributin e sajë ta jep kurdo që i kërkohët e më qdo sakrificë.

Prandaj, idetë sajë mbrëmë në një televizion, e vërtetojnë këtë ma së miri. Por, shtrohët pyetja së, a mundë të pranohët një ide e tillë nga komplotistët dhe nga i dërguari special i Presidentit Trump pasi, sa po dukët është një marrëveshj reciproke nga e cila, pa u krye puna, askush nuk guxonë të dalë mu sikur në lojrat e bixhozit.

E, kjo, dhashtë zoti të jëmë i gabuar por, era po i vjenë, marrëveshje më Serbinë qoftë edhe më korigjim kufijshë apo ndarje.

Pasi të përfundojë kjo marrëveshje, apsolutishtë ma as që do ta qanin kokën për rrjedhat thera ekonomiko poltike.

Këtë marrëveshje, nuk e përkrahin të zgjedhurit e popullit, pra zoti Kurti e zonja Osmani sepse, ata, para elektoratit janë deklarue haptas së, një gjë e tillë nuk do të përkrahët më asnjë kushtë.

Janë  për një agjedhje racionale e cila do të ishte në interes të popullit dhe të sovrsnitetit të Republikës së Kosovës më kufijtë e 17 shkurtit 2008.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat