Numri 7, a do të jetë më fat apo fatal për Kosovën ?! - Bota Sot
Numri 7, a do të jetë më fat apo fatal për Kosovën ?!

Opinione

Numri 7, a do të jetë më fat apo fatal për Kosovën ?!

Hafiz Shala Nga Hafiz Shala Më 27 maj 2020 Në ora: 19:36
Ilustrim

Numri 7 është numër karakteristikë i cili është përdorë gjatë gjithë periudhave historike, në paqë ose në konflikte më armiqët ose, për të tregue ndonjë qëndresë ose, për të tregue një fuqi.

Shtatë thuprat, shtatë shaljanët( në mbrojte të Shkodrës), shtatë ditë të javës e shumë raste kur numri shtatë e kishte një domethënie, në të shumtën e rasteve, si pozitive.

Shtatë gjykatës të Gjykatës Kushtetuese, mundë të jënë shpetimtar që Kosovën mos ta kaplojë e keqja, e rrezikshmja dhe, tronditësja sepse, nese vëndosët ndryshe nga vullneti i popullit, athere, po konsiderohët së, u mashtrue populli, u tradhetue dhe, u dhunue vota e tyre e shprehur më 6 tetor, përpak, nuk ndodhi edhe më 7 tetor që do të ishte numër karakteristikë për fatin e Kosovës në ketë rast.

Vëndimin duhët ta respektojnë të gjithë, ama, ku po jëtë fjala, deshira, vullneti dhe, definitivishtë, vota e sovranit për ndrydhimin e shumëpritur.

Une due të besojë së, edhe faktori i jashtëm i involvuar në këtë situatë aspak pa rreziqe, aspak pak pa komplikime dhe, aspak papasoja, duhët të reflektojë që, mos të jetë bashkëfajtor për një gjendje ende hipotetikishtë që mundë të krijohët më që rast, gjërst mundë të komplikohën edhe ma shumë.

Qoftë për afatë shkurtë apo afatë gjatë, Gjykata, nese ndonjëhere ka mëndue qe të sygjeroje ndryshime kushtetuese e tajkalime të rasteve edhe suigjenerisë, kësaj radhe, as nuk ëdhtë kohe e as momenti. Sepse, për kësillojë eksperimentësh, duhët zgjedhur një moment ma i përshtatshëm se ky tani.

Lë të shpresojmë së, ky numër 7 do të jetë më fat dhe, qfar peshe do të kishte për shtetin e Kosovës kur sot ende ballafaqohët më coronavirusin, më gjendjën ë rendë ekonomike, nervoziteti dhe himbjae durimit në karantinë shtepiake e institucionale, që, në këtë gjendje psiko fizikë, nuk jamë shumë i sigurtë së mundë ta kenë rezonin e duhur.

Kësaj atmosfere, i kanë prijë si gjithmonë ata të cilët ishin në pushtet që 21 vjetë në një Kosovë qoftë e varur apo e pavarur por, ishin ata të cilët e sollën në një gjendje mjerimi si në aspktin politik, ekonomik e demokratik.

U lazdruan për së tepërmi sa që, e konsideronin dhe e konsiderojnë vetën, “ babanë dhe themeluesin” e Kosovës.

Dhe, kjo vetëfuqi e instaluar në mendjen e tyre të mykët, analfabete e bajraktarllakut, na prunë në një gjendje në të cilën, edhe ekspertët, edhe intelektualët qofshin ata edhe ma të ndershmit, ma të guximshmit, ma të përkushtuarit qofte edhe më ndonjë lëshim gjatë kësaj periudhe të shkurtër, më pengesa e ndërskamca nga të gjitha anët, është vështirë që të zgjidhet një rrugëdalje ma e lehtë përposë, zgjedhjeve të reja.

Pushtetarët e deritanishëm, më krijimin e kapitaleve marramendëse  përsonale, e kanë krijue edhe “ kapitalin politik” e vëndimëmarrës të cilve askush nuk e kishte guximin tu kundërvihët sepse, qdo gjë është dorën e fortë të tyre.

Pra, drjtësia, gjyqësia, prokuroria dhe, fuqia e pushtetit të cilin e “ fituan më merita të luftës” por, duke i likuiduar oponentët, duke ju krijuar situata artificilae për ti kompromituar deri të, “ bashkëpnetor të Serbisë” përderisa këta në pushtet haptas pa kurfar turpi e frike, janë argat, mërcenar dhe, bashkëpunëtor të shantazhuar e të detyruar ti zbatojnë, politikat, kërkesat deri në ndarjën dhe ndryshimin e kufijve më të cilët na njohu bota demokratike më shtetët ma të fuqishme të globit.

Tani, 7 gjykatës, a duhët që këta, qoftë edhe të përzgjedhurit e koftëlargëve të PANA- Prontos, ti zbatojnë kërkesat e tyre interne në dëmë të, qetësisë, stabilitetit dhe të vullnetit të popullit.

Mundë të spekulojë së, siq thotë populli, kur humbë interesi humbë edhe shpirti, por, edhe nese këta gjykatës kushtimishtë të jenë të korruptuar pasi në kësi rasteve, nuk behët fjalë për pazare të vogla, une, po te isha në vendin e tyre, do të dedikoha popullit sepse, o për së gjalli o për së vdekuri, mundë të mbetësh në histori për të keqe që do të përcjellë tërë jetën por edhe pasë vdekjës ku, pasardhesit të cilët do të jetojnë, do ta ta kenë jetën e nxirë, anipse, jo më fajin e tyre.

Ju, të ndëruar 7 gjykatës, nëse jeni ju ata që do të vendosni për fatin e ardhshëm të Kosovës, ngritini mbi gjithqka që është për juve e dorëzojani popullit dhe shtetit të Kosovës.

Shumë vëndime të mëdha, historikishtë janë marrë në momentin e fundit prandaj, edhe dy ditë, nuk janë shumë e nuk janë pak pér me e qitë gidhtin në komë pér të mënduar.

Nuk ka gjë ma të shejtë e të ndershme së, kur je në anën e popullit.

Mos mendoni në përsonalitete as vendore e as ndërkombëtar por, mendoni për popullin, për femijët të cilët  duhët ti rrisim në një Kosovë tjetër, ashtu siq e kërkojë sovrani:

Kosovën me ndryshim të madhe, pro evropiano amerikan.

Dielli lindë në përndim për shqiptarët do të thonin rilindasit tanë shquar, prandaj, jemi më përëndimin e civilizuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat