Një vendim i drejtë i Gjykatës Kushtetuese do ta shpëtonte vendin - Bota Sot
Një vendim i drejtë i Gjykatës Kushtetuese do ta shpëtonte vendin

Opinione

Një vendim i drejtë i Gjykatës Kushtetuese do ta shpëtonte vendin

Nga: Binak Maxharraj Më: 28 maj 2020 Në ora: 19:08
Binak Maxharraj

Data 29.5.2020, konsiderohet një ndër datat me te rëndësishme për vendin në këto vitet e fudnit,sepse një vendim i drejtë i sajë i bazuar(jo ne lojra politike)por decitivishtë i bazuar në kushtetutë do ta shpetonte vendin, nga ngerçi politik,do te sillte një kurs tjetër politikë në jetën politike te vendit.

Do t'i sillte shumë te mira vendit, sepse:

1.Nga ky vendim i drejtë i gjykates kushtetuese,i bazuar ne kushtetutë,do ta detyronte Presidentin e Kosovës Hashim Thaçin të jepte doreheqëje si shkelës i kushtetutës duke i mandatuar joligjerisht Avdullah Hotin për kryeministër.Dobia do te ishte e shumë fishët,sepse do te dorëheqej nga Presidenca njeriu i cili për vite i solli te këqija dhe e mbeshtolli jeten pilitike ne atë masë sa qe ajo gadi të paralizohet,por edhe duke sjellë imazh te keq për Kosovën në arënën ndërkombëtare,

2.Një vendim i drejtë i gjykatës kushtetuese do ta çonte vendin ne zgjedhjet e reja që në një garë ferë midis partive do te fitonte ajo parti për te cilën populli mendon se është më e mira e cila është në funksion të tijë dhe jo të interesave të oligarkive,kriminelve dhe të korruptuarve,dhe

3.Ajo së çfarë është,poashtu shumë e rëndësishme,një vendim i drejtë i gjykatës kushtetuese,do ta pengonte ndarjën e Kosovës,coptimin e saj,më çrast do ta mbronte integritetin dhe sovranitetin e vendit qe parashihet edhe më kushtetutë.Përndryshe,çdo kushë duhet ta dijë se nese gjykata kushtetuese nuk e parandalonë këtë vedi shumë shpejtë do te coptohet,janë gadi planet,hartat,skicat,te cilat janë në tavolinat e qeverive te medha të cilat si te tilla nuk po demantohën haptasi,pos nga ajo gjermane.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat