Gjykata Kushtetuese e Kosovës diskriminon votuesin shqiptar, vota e komuniteteve pakice mbi atë shumicë - Bota Sot
Gjykata Kushtetuese e Kosovës diskriminon votuesin shqiptar, vota e komuniteteve pakice mbi atë shumicë

Opinione

Gjykata Kushtetuese e Kosovës diskriminon votuesin shqiptar, vota e komuniteteve pakice mbi atë shumicë

Nga: Agim Vuniqi Më: 29 maj 2020 Në ora: 18:54
Agim Vuniqi

Vendimi i radhes i Gjykates Kushtetuese krijon precedent kushtetues te diskriminimit se shumices relative dhe absolute te zgjedhjeve; mbivotes se komuniteteve pakice, sepse tash e tutje 20 vota te rezervuara te komuniteteve pakice vendosin se kush do te qeverise Kosoven dhe eshte në kolizion me te drejten e vote se barabarte: 20 vota te komuniteteve + 41 vota te shumices shqiptare mund te krijojne qeverine, edhe nese partia ose koalicioni i shumices fituese fiton 59 vota. Kjo eshte goditje e rende dhe obstrukcion i votes se lire te qytetareve dhe rrenim i rendit kushtetues te Kosoves, dhe eshte në kundershtim te votimit te barabarte. Shiko:

KOMISIONI EVROPIAN PER DEMOKRACI PERMES LIGJIT (KOMISIONI I VENECIAS)

2.1. Të drejten për votim të barabartë: çdo votues ka, në parim, një votë; në rastet kur një sistem zgjedhor i akordon zgjedhesve më tepër se një votë, çdo zgjedhes duhet të ketë të njëjtin numër votash.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat