Shqipëria Natyrore nuk do të ketë barriera regjionale! - Bota Sot
Shqipëria Natyrore nuk do të ketë barriera regjionale!

Opinione

Shqipëria Natyrore nuk do të ketë barriera regjionale!

Nga: Mr. Sc Shpend Salihu Më: 30 maj 2020 Në ora: 18:38
Shpend Salihu

Pamvarësisht relatave politike në troje Shqipëtare, si dhe konfiguracionit të forcave politike në Ballkan, problemi Shqipëtar kërkojnë zgjidhje urgjente, konform me numrin e banorëve në trojet etnike si dhe me faktorët sublim historik që e përçan dhe shkatërruan ndër shekuj?

Është fakt notor se Shqipëria Natyrore u përça, dhe u nda në Konferenca Ndërkombëtare dhe se aleatët më të mëdhenj të Shqipëtarëve ishin vëllezërit tonë të racës Indo-Europiane ose Racës së Bardhë, Gjermanët dhe Anglezët që janë popull i njejtë. Qysh gjatë Luftës së Dytë Botërore, Adolf Hitler në doktrinën politike të Lebensraum e parashifte koncertin Europian, e në të faktorizimin e popullit Shqipëtar si Racë e Bardhë, dhe si shenjë e riparimit të padrejtësive që historikisht iu bënë kombit Shqipëtar ndër shekuj. Forcat e PDSH-së dhe të ilegalitetit si dhe mbreti Zog, kishin përkrahjen e fuqishme të Gjermanëve dhe Italianëve për krijimin e Shqipërisë Natyrore. Për fat të keq, vëllezërit tonë Gjerman dhe Italian, e humbën Luftën e Dytë Botërore dhe Partizanët në Shqipëri i mposhtën lëvizjet reaksionare, jo konformiste dhe monarkiste të cilat me përkrahjen e vëllezërve tonë Gjerman, aspironin krijimin e Shqipërisë Natyrore. Pas humbjes së Luftës në Konferencën e Jaltës në vitin 1945, trojet e Kombit Shqipëtar u cunguan edhe më shumë, u themelua Maqedonia si Republikë artificiale, me Marrëveshjen e AVNOJ të vitit 1945 në Beograd, ku Shqipëtarët u lanë nën administrimin e Maqedonëve, u torturuan, u skllavëruan dhe u tentuan të poshtrohen në mënyrën më makabre, nga pushteti despotik i Maqedonëve në Maqedoni. Çameria që në të kaluarën gjatë kohës së vilajeteve Turke ishte nën mbikëqyrjen e Ali Pashë Tepelenës, u morr nga hegjemonët Grekë. Në mënyrë kontinuele prej Luftës së Parë Botërore, prej kohës së dinastisë së Nikolla Pashiqit e deri në kohën e Aleksandër Rankoviqit, Shqipëtarët u tretën në shkretëtira Turke në Anadolli, krejt kjo me qëllim të asimilimit dhe shkatërrimit të identitetit të popullit më të lashtë në botë, popullit Shqipëtar. Për fat të mirë një pjesë e konsiderueshme e diasporës Shqipëtare, një grup i intelektualëve të ndritur me të cilët ishte edhe i ndrituri pishtari i Kombit Shqipëtar, Ukshin Hoti, Abaz Ermeni njerëzt e Leka Zogut, Abaz Kupa etj u mobilizuan në diasporë duke promovuar me të gjitha mjetet dhe metodat, që kishin në disponim jetësimin e bashkimin të Trojeve Shqipëtare. Regjionit nuk i pengon siq kam theksuar në shkrimet paraprake, bashkimi i Shqipërisë Natyrore, sepse edhe shkijët e dëshirojnë Republika Srpskën, Kroatët Hercegovinën, Grekët Qipron Veriore dhe Qipron Jugore dhe një pjesë të Maqedonisë, Bullgarët një pjesë të Maqedonisë, kështuqë të gjithë ata skeptikë dhe injorantë politik, që mundohen të minimizojnë lëvizjet e ilegalitetit dhe krijimin e Shqipërisë Natyrore, janë gënjeshtarë patologjikë, dhe injorantë politik, që nuk i kuptojnë proceset politike në Ballkan. Me ardhjen në pushtet të të ndriturit Albin Kurti, si dhe me fuqizimin e rolit të Aleancës Kuq e Zi në Shqipëri, fillon realizimi i bashkimit të Trojeve Shqipëtare, dhe largimi nga skena politike i të korruptuarve dhe bastardëve, që me çdo kusht dhe çdo formë dojnë copëtimin e Trojeve Shqipëtare. Andaj, u bëj apel publik të gjithë Shqipëtarëve anembanë Trojeve Shqipëtare në Ballkan dhe diasporë, që të mobilizohemi dhe të sensibilizojmë opinionin ndërkombëtar që zgjidhja e problemit Shqipëtar është një imperativ i kohës, që përkon me realitetin historik dhe demografik, dhe me riparimin e padrejtësive që u janë bërë Shqipëtarëve ndër shekuj në trojet e veta. Në fund, të gjithë ata që janë kundër këtij koncepti dogmatik filozofik le të largohen nga skena politike, dhe mos të bëhen barrierë e proceseve të tilla sepse herët apo vonë populli Shqipëtar do i gjykon për tradhti ndaj interesave kombëtare. Rroftë Shqipëria Natyrore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat