Masat e reja të “Qeverisë” Kurti për reciprocitetin me Serbinë: Shkronjë e vdekur në letër! - Bota Sot
Masat e reja të “Qeverisë” Kurti për reciprocitetin me Serbinë: Shkronjë e vdekur në letër!

Opinione

Masat e reja të “Qeverisë” Kurti për reciprocitetin me Serbinë: Shkronjë e vdekur në letër!

Nga: Fatmir Bajraj Më: 1 qershor 2020 Në ora: 18:37
Fatmir Bajraj

"Edhe zogjët e malit e dijnë", se ky nuk është vendim qeveritar, por vendim fragmentar dhe unitar i gjysëm kabinetit Kurti !

LVV-ja dhe kreu i saj, Kurti, kanë humbur toruan dhe udhën n'oborr, me sjellje, qasje dhe vendime ilegjitime, ilegale dhe anti-kushtetuese, vendime të cilat bien ndesh edhe me logjiken funksionale të një shoqërie dhe shteti demokratik i cili pretendon integrimet europiane dhe veriatlantike, siq është Republika e Kosoves.

Vëndime të cilat më së paku mund të quhen vendime legale të Qeverisë së Republikës së Kosoves, pas aktgjykimit të fundit të Kushtetueses në lidhje me Dekretin e Presidentit dhe të ankimuar nga LVV-ja, dhe braktisjes së kabinetit Kurti nga partneri kryesor i koalicionit, LDK-ja e akademik Isa Mustafes.

S'ka Qeveri legjitime dhe as Kryemnister legal, dhe aq më pak, vendime kushtetuese të një kabineti dhe Kryemnistri të shkarkuar dhe pa gjysmën e kabinetit qeveritar (LDK), i cili tanimë përfundimisht e nxjerrë nga "loja" Kryemnistrin n'ikje, me mosprezencën fizike, LVV-në destruktive, abuzive dhe dezertuese...!

Masat e reja për jetësimin dhe shtrëngimin e "Reciprocitetit" ndaj Serbisë, nga LVV-ja e dekonstruktuar dhe e çthurur e sterkequr n'qeverisje, janë masa populiste, inkoherente dhe inkohezive si nga konteksti aktual politik, poashtu edhe nga formati i një vendimi i cili përmban defektin dhe hendikepet brënda vetes.

Vendimi i Qeverisë së shpartalluar Kurti, nga Sovrani, nga Gjykata Kushtetuese dhe nga LDK-ja si ish partner koalicioni me daljen fizike nga kabineti, është vetëm një zhurmë hipokrite e z.Kurti dhe VV-së që ka për synim & qellim ; degradimin funksional të shtetit të brisht të Kosoves dhe iritimin e metejmë të raportëve të Kosoves më partneret tanë strategjik perendimor, dhe mbi të gjitha ; me BE-në dhe SHBA-të, të cilat ishin dhe janë kundër masave që demtojnë klimen & frymen e dialogut, si përgjigje ndaj këtyre të fundit për shkak të pozicionimit të tyre të qartë përkrahë dhe n'mbeshtetje absolute të aktvendimit të Kushtetueses n'lidhje me Qeverinë e Re, Qeverinë e drejtuar nga LDK-ja dhe Kryemnistri n'ardhje, Dr,Avdullah Hoti !

Vendimi i orëve të fundit për masa të reja reciprociteti, është hilqar dhe plangprishës për Qeverinë Hoti dhe shtetin e Kosovës, me të cilin z.Kurti dhe VV-ja destruktive ka synim t'a ngatrroj Qeverinë e re të Republikës së Kosoves, e cila do gjenë njër rrëmujë nga gjendja pas-pandemike dhe e vendimeve arbitrare dhe anti-kushtetuese të Kryemnistrit autoritar, Albin Kurti.

Jetësimi i marrveshjeve të arritura nga dialogu i Brukselit, marrveshje të cilat parashohin masa reciproke në shumë fusha dhe në shumë nga këto marrveshje të arritura nga palet dhe n'prani të BE-së, do ishte zgjidhja adekuate, kompatibile dhe e dobishme për Republikën e Kosoves, aplikimi dhe jetësimi n'praktikë i të cilave nuk do gjente kundershtimin e Brukselit dhe as të SHBA-ve, por me as duket, z.Kurti ishte i interesuar për të ngatrruar Qeverinë e re të Kosoves dhe për t'përfituar e poentuar në elektoratin e ndezur nga populizmi i Tij dhe i Levizjes që drejton.

Reciprociteti i Kurtit, kunder dialogut dhe kundër BE-së e SHBA-ve !

Kur një vendim, në emër të shtetit të Kosoves, bie ndesh me intersin strategjik të BE-së dhe SHBA-vë si sponzor unik të çlirimit, lirisë dhe shtetësisë së Kosoves, bie ndesh parasegjithash me strategjinë gjeopoltike dhe gjeostrategjike të partnerit tonë jetik, Ameriken, atëherë një qasje dhe frymë e tillë, nuk mund të jetë dhe as të quhet ndryshe, përveqse ; anti-Kosovë dhe anti-Amerikë.

- Kosova ka nevojë jetike për dialogun, dhe masat frenuese nuk i sherbejnë Kosoves por kundershtarëve të saj dhe të pavarësisë dhe shtetit të Kosoves.

Këto masa frenuese dhe penguese nga ana e z.Kurti, janë sabotuese të proceseve integruese për vendin, dhe janë në t'njëjtat frekuenca e valë interesi me Rusinë dhe Srbinë armike, gjithënje e më shumë në ofensivë, falë huqjeve dhe gabimeve tona kapitale në qeverisjen e vendit dhe n'shtetbërje.

Sjelljet dhe qasja e z.Kurti dhe e LVV-së, karshi perendimit, me masat populiste dhe për një grusht ma shumë vota, është përplasje e kokes për muri për Kosoven dhe shtetësinë e saj të brisht dhe fragjile.

Qeveria n'ardhje e z.Avdullah Hoti, duhet të distancohet nga sjelljet kapriçoze, t'papërgjegjshme dhe t'papjekura të z.Kurti n'lidhje me masat jo-kushtetuese tanimë, të një ish Qeverie n'ikje, dhe duhet t'i siguroj partneret strategjik n'krye me SHBA-të, se Qeveria e Re, nuk njeh vendimet e një Kryemnistri ilegjitim dhe ilegal të orëve të fundit n'zyrën e Kryemnistrit.

Dialogu me Serbinë dhe nën kujdesin absolut të SHBA-vë në Bruksel, është jetik për Kosovën, dhe këtij dialogu, Kosova si shtet dhe Institicione, e ka oblgim t'i hap rrugë dhe menjanoj barierat absurde, dhe kjo gjë duhet të ndodhë tani, ngase neser është vonë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat